paul1

Umýváte držadla (madla) na nákupním vozíku?

Já jen občas, ale už to budu dělat pravidelně. Nepochybuji o tom, že pracovníci obchodů to průběžně dělají, ale to by musel jeden z nich stále být k dispozici a každý vozík po použití hned poumývat. Podle studie uveřejněné v lékařském časopise NEJM byla schopnost viru přetrvat na povrchu plastu a nerezu 3 dny. Na lepence nebo kartonu 1 den, na mědi jen 4 hodiny. Proto při vstupu do obchodu si umývám nejen ruce, ale i držadla vozíku. Ruce si umývám i při odchodu z prodejny.
Podle nejnovějších poznatků vydrží covid na lidské pokožce za ideálních podmínek i 9 hodin, dezinfekcí s obsahem alkoholu 80 % byl zneškodněn za 15 vteřin.
Volně zpracované podle:
www.denníkn.sk
https://www.li­dovky.cz/relax/ve­da/nove-poznatky-o-koronaviru-na-kuzi-vydrzi-az-9-hodin-o-komplikacich-rozhoduje-i-spanek.A201006_201­405_ln_veda_se­i?zdroj=vybava_re­combee
Doplňuji: Při vstupu do prodejny si nanesu dezinfekci na ruce, mokrýma rukama umyju držadla vozíku a potom znovu nanesu (nastříkám) na ruce dezinfekci.

Nejlepší odpověď
zjentek

No, co se mé osoby týká, tak zde naštěstí nejde o typického „konzumenta ve velkém“, čili mně stačí středně velká kartonová krabička do ruky a s ní vyrazím na nákup. Někdy taky nakupuji PŘÍMO DO TAŠKY (menší, plátěné). V dnešní době konzumu jsou v obchodech v tomto ohledu benevolentní a přestože ukládáš zboží z regálů rovnou do tašky, nikoho to netrápí a ani nezavdává důvod, abys byl považován rovnou za zloděje. naopak – v časech kovida by mělo být ZCELA BĚŽNÉ! Takže se to lidi naučte, ale… je nutné vyndat zboží z tašky na pás u pokladny a po zaplacení znovu do tašky, což v rámci boje s kovídkem sice není až tak rozumné, ale prosím všechny a dodržování zaběhnutých zvyklostí, konkrétně o zaplacení za zboží. Toužíte-li po jiných principech obchodu, projevte se u voleb, volte komunismus, zvítězte a pak čekejte, až si budou všichni rovni. Pak si s taškou od regálu jděte, kam jen chcete. Děkuji, zjentek.

Další odpovědi
nyjono

Nákupní vozík používám k nákupu pouze zřídka. U Globusu za jarní situace měli k dispozici košíky u vchodu s dezinfikovanými madly a na parkovišti se odkládaly vizíky použité.
Aktuálně zatím k tomuto nedošlo.
Většinou ale stejně nakupuji do své tašky.

Kepler

Nedělám to, ale asi bych měl. Dává to smysl. Zatím se omezuju na platbu kartou – bezkontaktně.

aliendrone

Než jsem zjistil, že tuto „STRAŠLIVOU chorobu“ mám za sebou (aniž bych si všiml), taxem používal jednorázové latex rukavice. Ale to bylo v době, kdy se obecně myslelo, že Covid je přinejmenším Ebola hadr. ;) :)

Pepa25

Nemám čím, vodu s hadrem sebou obvykle do obchodu nenosím …
Umývám si ruce po návratu z obchodu.

iceT

Ne, dezinfikuju ruce při vstupu do a při odchodu z prodejny, a to i několikrát za sebou, protože při pochůzkách po městě občas obejdu víc prodejen. V DM drogerii použité košíky dávají stranou od nepoužitých a držadla dezinfikují, jak je to jinde, nevím.

Hlada

Ne.
Kromě toho, že jsem koupil krabici čínských roušek po 1,50 Kč, abych splnil předepsané opatření, nic jiného jinak nedělám.

elkon

Nejsem paranoidní. Stačí použít jednorázové rukavice.

led

Teoreticky by toto mali robiť pracovníci obchodu, ale… Ako zvyčajne je tu ale, okrem toho že dávajú pozor na vás, aby ste nekupovali bez platenia, nechytali chlieb holými rukami a podobne, veľakrát sa vozíky a košíky ani neohrejú na svojich miestach a idú z ruky do ruky.
Niektorí kupujúci si so sebou nosia fľaštičky s liehom alebo dezinfekciou a samooblužne si utrú košík (vozík), ale vo väčšine prípadov jednoducho na to nie je čas, pretože už nasledujúci zákazník číha na váš košík, vozík, aby ho uchmatol pred vami.
Človek je k človeku človekom nielen v dobrom, ale aj v tom zlom zmysle,
Podobne je to aj s hromadnou dopravou. Napriek tomu, že personál, vodiči, sprievodcovia by mali priestory vyčistiť aspoň na konečnej, jednoducho veľakrát na to nemajú čas, pretože zle nastavený cestovný poriadok, neprispôsobený situácii, časovo nepovolí.
Napríklad včera prišiel vlak na konečnú a o 3 minúty odchádzal naspäť. V tom čase sa museli vymeniť cestujúci. Kedy to mali železničiari vyčistiť?

Zjednodušene, na vašu otázku: nečistím vozík, ale mám fľašku s vodou na rýchle umytie rúk (svojich)

da ny

Neumývám. Kbelík s vodou s sebou nenosím. „Brigádu“ tohoto typu v obchodě
nemám.

To, že na madlech v MHD, všech klikách a nákupních koších toho „sedí“
(virová hepatitida, Staphylococcus aureus, koronaviry, MRSA aj.),
víme přece od malička od maminek. Já vím, že je to dávná hudby minulosti……
Někdy už léta otírám vlhčeným kapesníčkem. Nic bez umytí rukou nekonzumuji.
Nikdy jsem ještě v obchodě dětem sedícím v nákupním košíku nepodala do ruky
rohlík, párek apod. Nenechala je madlo olizovat (donedávna běžný jev).
Pochybuji o tom, že bez nařízení někdo v obchodech myl nebo dezinfikoval držadla.
Jeden náš supermarket to nedělal ani v době nařízení (pro Covid 19).
Domnívám se, že základní hygienické návyky by měly patřit k výbavě každého člověka :)
Ale nejsem tak naivní a vím, že opak je pravdou.
Dezinfekci při příchodu do obchodu příliš nepoužívám. Při odchodu ano :D
Po příchodu domů vždy zamířím do koupelny. Po vyložení nákupu znovu
((minimálně 45 – 50 let).

(O_o)

Ano, postrikam dezinfekci a setru.

zjentek

Elkon, ale s ohledem k ochraně přírody bys trošinku paranoidní být mohl, abys věděl… nemyslíš?