Avatar uživatele
Pokročilý

Umíte zvládat krizové situace?

Z vlastní zkušenosti vím, že se na to nedá připravit. Stačí jen znát nějaké pravidla. Znám kvanta haurů, co ví vše a vždy na 100%. Jen někdy prostě přijde situace a pomalu si neumí vzpomenout ani na jméno ( třeba je první u vážné nehody ) Jde o to, že do té doby, než se něco takového stane, tak je to každému jedno a myslí si jak to zvládne. A když se snažím někomu říct, že to je docela zásadní věc, vědět těch pár informací jak se chovat, tak mi většinou řeknou - že jim to je jedno -

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Hlasujte v anketě

Ano 55% Ne 45%

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Ne

Doplňuji:
Kdybych řekla ano, rouhala bych se (a to jsem nevěřící :) ) Abych byla upřímná, tak pár zlých situací, kdy bylo potřeba pomoct třeba zraněnému, jsem zmákla lépe než okolí - snáším pohled na krev a nehroutím se. No a pak je druhá rovina krizových situací, kdy jde o záchranu vlastního života. Tam jsem pasivní a už dnes vím, že tohle nezvládám. Jen čumím a čekám, co bude dál :) Na zvědavost se dá i umřít :)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano

Chybí mi tu třetí, podle mě nejpoctivější odpověď: "nevím".
Protože to se nikdo nedozví, dokud se do takové krizové situace nedostane. Kromě toho, co je třeba pro laika krize, to může být pro odborníka rutina. A kdo nějakou krizovou situaci prožil, nemůže vědět, jestli nebude muset zítra řešit něco horšího.
Ale dám ano - ne proto, že bych to uměl, ale proto, že bych to umět chtěl (a myšlenky tvoří realitu).


Avatar uživatele

Ano

Asi ano, jinak bych se nedožila těchto dní.


Avatar uživatele
Zlatý

Ne

Ne neumím.
Podstata je totiž v tom, co za krizovou situaci považujeme. Jsou určitě situace, kdy i ten nejlepší selže. Je totiž pravděpodobné, že i perfektně vycvičený záchranář, s mnoha letou zkušeností selže, když bude vidět situaci ve které jeho nejbližší jsou velmi nebezpečné situaci.
Takže základem toho zvládat krizové situace je vědět, že ji zvládnou nemusím.
Mimochodem je i otázkou co je to krizovou situaci zvládnout. Pro někoho to je neomdlít, když vidím nebezpečnou situaci. Pro jiného poskytnou kvalitní pomoc.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano

Pripraviť na určitú krízovú situáciu sa dá, viď záchranári, ozbrojené zložky
Ale čo, ak situácia nebude nacvičená, bude kritická a nebezpečná - to už nikto nevie s istotou povedať, či to zvládne, môže len povedať "musím to zvládnuť!" a ísť do toho - tu nie je čas rozmýšľať, treba konať.
Najťažšie je zvládnúť paniku a stres, nielen svoje vnútorné (hovorím tomu poslať ich do mimopriestoru), ale hlavne tie vonku - obeť, náhodný čumil a podobne - tu pred nimi nesmiete prejaviť strach a nerozhodnosť.

Doplňuji:
Ak ste odkázaní na seba a napríklad začnete doma horieť, nerozmýšľate, ale konáte. Podobne aj v aute s hroziacou čelnou zrážkou, jednoducho nie je čas rozmýšľať. Myšlienky prídu až potom.


Avatar uživatele
Bronzový

Ne

myslim,ze neumim.


Avatar uživatele

Ano

záleží jaké situaci je člověk vystaven a zda se dostane do šoku během této situace. řekl bych, že nejhlavnější bude zachovat klidnou hlavu, zhodnotit situaci co se vůbec stalo, dle situace zhodnotit své možnosti a své priority a dle toho připravit krizoví plán.


Avatar uživatele

Ne

Doplňuji:
přestože nás trénovali na krizové situace, tak stejně je pokaždé v některých věcech ta samá situace jiná. Jde spíš o to nebýt zbrklý, uvažovat s rozvahou, rozvrhnout síly, zajistit zázemí, další pomoc. Někdy je na rozhodnutí pár sekund a někdy více času. Nejhorší jsou ty krátkodobé.
Na rozhodnutí mám jen pár vteřin, ale soud má měsíce. Po vojně každý generál, takové lidi bych zabil (nemyslím soud).


Avatar uživatele
Bronzový

Ano

Vzhledek k tomu, že mám pár opravdu krizových situací za sebou, tak vím, že je umím zvládnout. A také vím, že když se situace uklidní a věci se vrátí relativně do normálu ( ať to trvá pár dní nebo měsíců, to je jedno) tak mi povolí nervy zpětně.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ne

nějak mi tu chybí "nevím"...protože jsem se do žádné opravdu smrtelné (naštěstí) ještě nedostala (ty drobnější úrazové krize, vlasní i cizí...divné, že ty vlastní mi nevadí...kdy to bylo jen na pořádné šití zatím nebyly problém), takže nedokážu s jistotou odpovědět, jestli bych třeba vběhla do hořícího domu, nebo jestli bych se při pohledu na opravdu těžký úraz nesložila taky...pokud to člověk nezažil, nikdy neví, co udělá, i když teorii ovládá...


Avatar uživatele
Bronzový

Ano

Dostal jsem se do pár situací kde šlo doslova o život a myslím, že své jednání bych ani pro příště nezměnil. :) Pokaždé naštěstí vše dobře dopadlo. :) Ale člověk nikdy neví co příjde příště - jedno co je u mě jisté, panika příjde až když je situace za mnou :-D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Kľudne a zodpovedne môžem prehlásiť, ano. Za svoj krátky ale bohatý život som zažil dosť aj krízových situácií, kde išlo aj o to najcennejšie - ľudský život. Väčšinou v takých prípadoch som konala automaticky, myšlienky typu "čo keby..." prišli až potom. mozog je totiž schopný vypnúť všetko nepodstatné.

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Ale připravit se na to dá. Profesionální záchranáři jsou na takové situace školení, zvládají je pak lépe a mohou opravdu zachraňovat životy. A zachraňují a patří jim za to dík. DÍK.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.