Kepler

Umíte druhé mocniny čísel nad 10 do 20 zpaměti?

Nejlepší odpověď
odik

K čemu je dobré znát zpaměti 17*17? Pokud budu potřebovat, tak to vypočítám snadno i bez moderních vymožeností, ale k čemu bych měl takový výsledek držet dlouhodobě v hlavě?
Takže odpověď na tvou otázku zní v mém případě: Ne … pomohlo ti to nějak?

Další odpovědi
Kelt

No něco umím, různé mocniny, hodnoty funkcí a pod. Stejně matematické vzorce a pod. Jsou na to tabulky, knížky. Podle mne stačí znát několik a vědět mezi nimi souvislost a tak si mohu vypočítat další. To je stejné, jako znát třeba všechna slova od p v nějakém cizím jazyku a podobně. Einsteina se zeptali na převod nějakých jednotek a od řekl, že to neví, že si nebude zatěžovat hlavu tím, co může zjistit během minuty výpočtem, vyhledáním v tabulkách nebo jinde (internet v té době ještě nebyl)

aliendrone

Umím zpaměti CELOU velkou násobilku. (ti, kdo neví, tak malá násobilka je do 10 [10×10], velká násobilka do 20 [20×20]) ;) :D :D
BTW – TOHLe by se mělo na základce vyučovat, ne nějaká stejnolehlost apod. bejkárny. Radši ať haranti umí méně, ale DOBŘE, než kdeco, ovšem nanic. :(

Stejně většině bude taková znalost v životě úplně k ničemu (těm, kteří ve studiu budou pokračovat lze později naložit více) a je fakt o ničem, když si někdo neumí spočítat ani výplatu nebo co znamená v penězích 5% sleva. :(

Alesh

prubnu, jestli si to ještě pamatuju (nepodvádím): 100, 121, 144, 169… zatím jsem si jistej… 196 (to už váhám), 225 (to je zas jasný) a pak 256, 289, 324, 361, 400… tak co, mám to dobře?

Mc Merkurion

… nejen mocniny, ale i odmocniny celých čísel do 100 … popravdě, dost to používám, takže jako mosoj v diskuzi, nejni problém vypočítat úhlopříčku čtverce jakýchkoliv rozměrů zpaměti (vono to nejni tak těžký, stačí totiž vynásobit stranu odmocninou ze dvou [pro obecný výpočet si stačí pamatovat 1,415] a to my, co nepamatujem kalkulačky, z hlavy umíme) …

Rokio

Ne, ale na základě a na začátku SŠ jsem to dovedl.

Emefej

Jo, bývaly doby, kdy jsem to (a nejen tohle) sypal z rukávu. Dnes už bohužel…

Kepler

Alesh: do 15ti to máš správně, já si víc nepamatuju a neověřoval jsem to. Občas se mi to šikne.

mosoj

Zpaměti ne, ale z hlavy není problém vypočítat i více.

Kepler

alien: tak to jsi borec! No jo, hoši z Práglu byli vždycky vypočítaví… No ale, když seš taky ten dron, nemáš v řepě nějaký ten mikroprocesor? 🙂