Avatar uživatele
anonym

Úleva na daních

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s úlevami na daních za životní pojištění. Pokud si budu nechávat dělat za platbu pojištění každý rok odečet z daní a po několika letech pojistku zruším, budu muset daně vracet, jak mi sdělili v zaměstnání?Děkuji Šárka

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4506 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
standa

Ano, zaměstnavatel vám to sdělil přesně !

Pokud pojistku zrušíte, aniž byste naspořenou část převedla na jinou smlouvu životního pojištění (= necháte si vyplatit tzv. odbytné), tak bude muset ZDANIT vše co jste si z té zrušené smlouvy za uplynulá léta odečetla.

Tzn. pokud jste např. v uplynulých 5 let vždy uplatňovala nezdanitelnou částku 12.000 Kč / rok, tak si budete muset v nejbližším daňovém přiznání zvýšit zákald daně o 60.000 Kč.

-----------

§ 15/6 Nezdanitelná část základu daně

6. ...při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání