Petr 22

Ukončili jsme nájemní smlouvu s pronajímatelem, řádně předali byt. Teď nám nechce vyplatit kauci. Lze to nějak vymáhat?

Dobrý den. Ukončili jsme nájemní smlouvu s pronajímatelem a řádně předali byt. Teď nám nechce vyplatit kauci, prý až bude vyůčtování služeb, ale to bude až za tři měsíce. Lze to nějak vymáhat?

Nejlepší odpověď
anonym

Pronajímatel má právo, v tomto případě, čekat, až nastane vyúčtování. Co by bylo, kdyby jste spotřebovali více vody a elektriky, než nakolik platíte zálohu?

Další odpovědi
ivzez

Trvejte na vyúčtování k datu předání bytu.
(Majitel je povinen kauci vrátit nejpozději do jednoho měsíce po skončení nájmu.)

Vyzvěte majitele písemně k vrácení kauce, úroku za dobu uložení

  • úroku z prodlení obratem, přiložte konečné stavy energií a vody.

(Stavy jste si doufám zapsali.)

Nežádejte, neproste, napište výzvu, v níž stanovíte rozumný termín.
Současně majitele upozorněte, že budete situaci v případě nutnosti řešit
soudní cestou. Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Pokud Vám majitel kauci nevrátí, budete se muset obrátit na soud.

[Pro příště se s majitelem zkuste dohodnout a poslední tři měsíce
neplatit nájem – majitel si nájemné vezme z kauce.
Spolu s ukončením nájmu bude kauce „dočerpána“.]

marci1

Dle NOZ je majitel bytu povinen vrátit jistotu (dříve kauci) do 30 dnů ode dne skončení nájmu. Jinak budete nuceni obrátit se na soud. Ve zdroji je uveden vzor „Žádosti o vrácení jistoty“.

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/zadost-o-vraceni-kauce-vzor-ke-stazeni-zdarma

anonym

tohle snad řeší smlouva, do kdy má být kauce vrácena. jistě jde udělat vyúčtování po dohodě s dodavatelem energií i dříve, ale nebude to zadarmo. jinak musí kauci vrátit do data podle smlouvy ( v našem případě to bylo při vracení bytu) a vyúčtování provézt s vyúčtováním později. nám například vyúčtování nedodali, takže předpokládáme, že byl přeplatek. soudit se však s někým, kdo má chování řeznického psa, kvůli pár stovkám, nebudeme. na každé prase se přeci vaří voda 🙂

ivzez

@ Barbakan:
Podle NOZ nemá majitel právo kauci po skončení nájmu zadržovat.

anonym

Ivzez, ale praxe je jiná, ale dám na NOZ. 🙂

Petr 22

Elektřina a plyn je psán na nájemce. Jde pouze o vodu a odpady. Neumím si představit, že mě jako nájemci někdo blokuje peníze několik měsíců

Mc Merkurion

…a co když už tě neuvidí,jak by to z tebe dostal,je to normální,od toho je to kauce…

anonym

Já bych tak udělal také tak. Jak může pronajímatel (nájemce) vědět, že jste nespotřebovali více, než platí zálohu? To se dozví při vyúčtování.

Určitě jste podepisovali vzájemnou nájemní smlouvu a tam by to mělo být uvedené.