udělala jsem chybu?

mám pekinéze,kdo zná ví že je to malá zato hrozně chlupatá rasa,v létě mi ho bylo líto jak vedrem trpí a tak jsem ho stříhala strojkem,srst už mu sice dorůstá,ale dnes na procházce mě potkala jedna paní které se to nelíbilo a začala mi vyčítat co jsem mu to udělala,že jsem mu mohla ublížit,že mu může srst špatně růst,mě nepříjde že mu roste jinak než před ostříháním
Doplňuji:
ano je to pes sice malej,ale šikovnej

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud psa chováte v bytě, což u pekinéze předpokládám, v létě jsi mu ostřiháním ulevila a v zimě ho budeš muset na procházky asi obléknout. Na to, co jedna paní povídala nedej, většina dlouhosrstých plemen, držených v bytě se stříhá ať už se na to „znalci"koukají jak chtějí.
Doplňuji:
Ještě doplňuji svoji reakci k jiným odpovědím. Právě proto, že psi se chladí jazykem, tak jsi udělala dobře, že jsi toho svého pekinéze nechala ostříhat. Toto plemeno má zkrácenou nosní partii lebky natolik, že velmi trpí vyššími teplotami, protože se nestačí pouze jazykem ochlazovat. Takový jazyk, který by je stihnul ochladit, takový se jim do té placaté tlamičky nevejde. Všechna krátkolebá plemena ( buldočci, boxeři atd.) jsou vystavena ve vedrech vekému ryziku přehřátí, osrstěná plemena ještě víc. Ona dříve nebyla taková rekordní tepla a tato plemena v dobách nedávno minulých vypadala malinko jinak. dnes jsou typické znaky vyšlechtěné do extrémů, takže dříve neměli pekinézové tak bohatou srst a tolik krátký nos a to se týká i ostatních zmiňovaných plemen. Stačí se podívat jak vypadali tito psi ( a vůbec téměř všechna plemena) před třiceti lety (i méně lety) a je každému rozumnému člověku jasné, co se skrývá pod pojmem "týrání chovem“, tedy přemrštěné přešlechtění typických znaků, které s sebou nese mnoho nepříjemných stránek jak pro psy, tak pro jejich majitele.

Další odpovědi
venkovan

Srst většinu psů v létě izoluje od velké teploty. V zimě zas od velkého mrazu.

briketka10

myslím, že mu bylo v létě líp, než aby se v tom vedru pařil no né :))
taky yorkšíra škubem co to dá 😁

mojitek

aaale nebojte,udělala jste jenom dobře.Takových „rádkyň“ si vůbec nevšímejte.Tam jde jen o to aby se mu v létě nespálila kůže od sluníčka,ale to by musel být ůplně do hladka.

Damiana

Já jsem přesvědčena o tom, že jsi chybu neudělala. Není to žádný „přírodní“ pes, ale evidentně domácí mazlík, tak je jistě spokojený s letním sestřihem. Vím to, protože mi to „říkal“ můj jorkšír – okudlánek. Vždycky, když ho na léto necháme vypleskat, je na něm dobře poznat, jak si libuje a je spokojený, než kdyby se otravoval s „dekou“. Na „chytračku“ se vykašli.

mosoj

Udělala.
Doplňuji:
Žádnej chovatel psů nejsem, ale vím že pes má termoregulaci odlišnou od člověka. Pes se nepotí ale ochlazuje se vyplazeným jazykem. Takže srst ho od vnějšího tepla izoluje. Když se ostříhá půstíte mu teplo přímo na tělo.
Kdo nevěří tak ať si do rozpáleného auta dá dvě lahve pití. Jednu nechá jen tak, druhou zabalí do deky. Hádejte která bude chladnější !!!!

Lyn

Co kdo říká bych pouštěla druhým uchem ven, to je jen tvoje věc. Chyba to není, nicméně si myslím, že sis ani moc nepomohla. Mají termoregulační srst, pes se přizpůsobí, takže se nedá tvrdit, že kvůli chlupům mu je horko. Oni se ,,potí,, jazykem a pokud cítí teplo dýchá s vyplazeným jazykem. Srst nemá vliv na tom, jestli je mu teplo. V zimě bych mu obleček dala, protože narozdíl od jiných psů na krátkou do teď nebyl zvyklí a nemusel by si s tím umět dobře poradit.

Stanislav

To je pes?