Ametyst

Učíte se rádi cizí jazyky? Učíte se třeba i ty nepraktické, nesvětové?

Ptám se třeba v souvislosti s cestováním: zdá se vám vhodné aspoň v místní řeči pozdravit a poděkovat, nebo spoléháte na světovou angličtinu?
Mně se třeba osvědčila maďarština na Slovensku.

Nejlepší odpověď
Kelt

Tak se říká – kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Já se taky učím mnoho jazyků, jenom proto, že mne to baví. Dříve jsem si kupoval v antikvariátu knihy, dnes je možné díky internetu si stáhnout cokoliv a to dokonce audionahrávky atd. Mohu říci z vlastní zkušenosti, že Němci jsou úplně nadšení, když s nimi začnu mluvit německy a to do revoluce neexistovalo. Němci se roztahovali a všude u nás mluvili německy, takže to považovali za samozřejmé, že každý mluví a rozumí německy. Umí i anglicky, ale jsou vděčni i za to, že někdo zná jejich jazyk. Například jsem pozdravil Fina jeho řečí a pak jsme se asi deset minut bavili anglicky o hokeji atd. Byl jsem v Irsku, trochu jsem dělal irštinu, ale mnoho lidí irsky nemluví, jen jsem deset minut mluvil s policistkou. To s tou maďarštinou ti věřím, protože Maďaři se chovali jakou Němci a dnes jsou rádi, že je někdo bere a naučí se pár jejich výrazů. Dokonce jsem se setkal s několika španělsky mluvícími, kteří si mne pamatovali a po více než roce se ke mně hlásili. Takže je dobré umět cizí jazyky. Mám ale i negativní zkušenost, kdy se mne při pracovním pohovoru zeptal 2× mladší úředník zeptal „Do you speak English?“ a přitom jsem uvedl v písemných materiálech, že jsem komunikoval se zahraniční návštěvou z Japonska, Holandska a podobně. Dotyčný asi absolvoval nějaký měsíční kurs a už se dělal důležitý. Ale to je všechno v lidech. Takže když tě to baví učit se cizí jazyky a chceš cestovat, je dobré znát aspoň základní výrazy.

Další odpovědi
Kepler

Ano moc ne. Ve škole jsem se učil ruštinu a angličtinu, ale moc jsem to nevyužil. S těmi zbytky znalostí angličtiny jsem pochodil jenom v Německu, ale spíše u mladších lidí. Jinak německy jen pár slov. Je ale neuvěřitelné, jak se vzkřísí znalosti jazyka v hospodě, výborně jsem si rozuměl s Filipíncema.

Rokio

Ano, trochu jsem se učil španělštinu a umím i několik japonských slov.