Učíte se rádi cizí jazyky? Učíte se třeba i ty nepraktické, nesvětové?

Ptám se třeba v souvislosti s cestováním: zdá se vám vhodné aspoň v místní řeči pozdravit a poděkovat, nebo spoléháte na světovou angličtinu?
Mně se třeba osvědčila maďarština na Slovensku.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Stříbrný

Tak se říká - kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Já se taky učím mnoho jazyků, jenom proto, že mne to baví. Dříve jsem si kupoval v antikvariátu knihy, dnes je možné díky internetu si stáhnout cokoliv a to dokonce audionahrávky atd. Mohu říci z vlastní zkušenosti, že Němci jsou úplně nadšení, když s nimi začnu mluvit německy a to do revoluce neexistovalo. Němci se roztahovali a všude u nás mluvili německy, takže to považovali za samozřejmé, že každý mluví a rozumí německy. Umí i anglicky, ale jsou vděčni i za to, že někdo zná jejich jazyk. Například jsem pozdravil Fina jeho řečí a pak jsme se asi deset minut bavili anglicky o hokeji atd. Byl jsem v Irsku, trochu jsem dělal irštinu, ale mnoho lidí irsky nemluví, jen jsem deset minut mluvil s policistkou. To s tou maďarštinou ti věřím, protože Maďaři se chovali jakou Němci a dnes jsou rádi, že je někdo bere a naučí se pár jejich výrazů. Dokonce jsem se setkal s několika španělsky mluvícími, kteří si mne pamatovali a po více než roce se ke mně hlásili. Takže je dobré umět cizí jazyky. Mám ale i negativní zkušenost, kdy se mne při pracovním pohovoru zeptal 2x mladší úředník zeptal "Do you speak English?" a přitom jsem uvedl v písemných materiálech, že jsem komunikoval se zahraniční návštěvou z Japonska, Holandska a podobně. Dotyčný asi absolvoval nějaký měsíční kurs a už se dělal důležitý. Ale to je všechno v lidech. Takže když tě to baví učit se cizí jazyky a chceš cestovat, je dobré znát aspoň základní výrazy.

Další odpovědi:

Zlatý

Ano moc ne. Ve škole jsem se učil ruštinu a angličtinu, ale moc jsem to nevyužil. S těmi zbytky znalostí angličtiny jsem pochodil jenom v Německu, ale spíše u mladších lidí. Jinak německy jen pár slov. Je ale neuvěřitelné, jak se vzkřísí znalosti jazyka v hospodě, výborně jsem si rozuměl s Filipíncema.

Stříbrný

Ano, trochu jsem se učil španělštinu a umím i několik japonských slov.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4070
Zlatý Kepler 1750
Zlatý Drap 1646
Zlatý quentos 1557
Zlatý mosoj 1506
Zlatý led 913
Zlatý marci1 891
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 626

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.