dust8

U zvířat se říká samec a samice a u hmyzu sameček a samička nebo je to jinak děleno, např dle základní velikosti?

Nejlepší odpověď
annas

Samec a samice jsou základní neutrální pojmenování pro živočichy podle pohlaví.

Sameček a samička jsou zdrobnělá podstatná jména. Zdrobněliny se používají při vyjádření menší velikosti, – to je hmyz, nebo někdy s určitou nadsázkou – ironicky – třeba Čecháček, nebo významu emocionálního – maminka, tatínek.