PetraM.

Turnusové směny

Dobrý den, manžel pracuje jako kuchař na turnusové směny (2 dny práce,2 volno, 3 práce, další týden obráceně).Kolega onemocněl a manžel teď chodí do práce každý den (cca 14 hodin denně). Má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci, aby v tomto případě chodil do práce na směny za jeho kolegu? Děkuji

Odpovědi
standa

Zákoník práce tuto problematiku popisuje takto:

§ 83, odstavec 2
Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin.

§ 84
(1) Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období…

(2) Dojde-li ke změně rozvrhu týdenní pracovní doby, nesmí být tato změna provedena tak, aby zahrnovala období kratší než 4 týdny po sobě jdoucí; zaměstnavatel je povinen zaměstnance se změnou seznámit ve lhůtě podle odstavce 1.

Jinými slovy:

  1. zaměstnavatel měl manžela PŘEDEM (2 týdny) seznámit se změnou…, což nejspíš neudělal
  2. maximální délka směny může být 12 hod.

Z praxe doporučuji kompromis, a to na jedné straně zaměstnavateli VYHOVĚT, ale na straně druhé jednoznačně požádat o nějakou úlevu, např. pozdní nástup do směny o 1 hod. a dřívější odchod např. o 2 hod. A pod…