mikik

Topení kotel Slokov 33 kw.

Dobrý den.Chci se zeptat mám kotel Slokov 33 kw.Přes den topím a na noc přiložím uhlí aby mě to vydrželo do rána.Zavřu spodní klapku a obě klapky na boku,takže je kotel úplně uzavřen.Ráno kbyž přijdu ke kotli tak z vymetacího otvoru vytéká černá voda na zem.Kotel je v pořádku a z komína také nevytéká dehet.Vše se odehrává jak jsou žebra v kotli.Čím je to způsobeno?Za odpovědi předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Mapel

Nízká teplota spalování. Kotel je moc uzavřen, trošku ho nechat nadechnout i tak vydrží do rána. Ta voda je kyselá a rychleji kotel prorezaví.
Doplňuji:
Teplota kdy kotel nedehtuje je okolo 60°C dle kotle.

Další odpovědi
mosoj

Všeobecně nízká teplota, zejména otopné vody, jako následek velkého přiškrcení kotle.
Voda která je obsažená v uhlí se „hořením“ odpaří a ihned zkondenzuje na výměníku ( žebrech) v kotli, protože mají relativně malou teplotu. Odtud potom steče pod kotel , nebo do popelníku. Při normálním topení odejde komínem ve spalinách a jenom něco málo zkondenzuje v komíně. Je to ten nejhorší způsob topení jaký můžete zvolit.
Ono vám to i dehtuje, ale to nevidíte, to se usazuje v komínu. Takže se vám ničí komín i kotel.

Proto se nemají instalovat předimenzované kotle. Právě proto aby se toto nedělo a teplota spalování byla v únosných mezích, protože předimenzované kotle je nutno hodně škrtit.
Jediné co vám pomůže je přiškrtit kotel jenom tak, aby otopná voda měla teplotu kdy se toto neděje.
Je to odvislé od konstrukce kotle a je to třeba vysledovat.
Ono to také souvisí s tím jak máte napojen kotel na otopnou soustavu ( čtyřcestný ventil a pod).

Drap

Kvalitou uhlí, hodně dehtuje, pro dokonalé hoření potřebuje větší množství vzduchu