mikik

Proč z bočních klapek kotle Slokov, když je roztopen na 80 °C a přivřu boční klapky a spodní klapku, začne jít kouř?

Proč z bočních klapek kotle Slokov, když je roztopen na 80 °C a přivřu boční klapky a spodní klapku, začne jít kouř a kotel jde jak lokomotiva? Asi po půl hodině jde normálně. Komín a kotel je vyčištěn. Ať roztápím rychle nebo pomaleji, je to jedno. Za odpovědi předem děkuji.

kotel Slokov 33 kW

Odpovědi
mosoj

Zcela logicky je přívod vzduchu pro spalování téměř uzavřen. Kotlem neproudí vzduch. Vlastně je prakticky znemožněn tah. Je třeba pootevřít spodní dvířka, aby se tah obnovil. Po zahřátí na provozní teplotu se zlepší spalování a spodní dvířka lze zase přivřít. Také by mělo pomoci úplné zavření přívodu sekundárního vzduchu. To jsou ty boční otvory. Myslím si, že při zatápění by měl být sekundární vzduch úplně uzavřen. Neboť tah komínu saje vzduch těmito otvory a neodtahuje spaliny nad roštem. Viz nákres. Sekundární vzduch podpoří spalování plynů až po zahřátí kotle na provozní teplotu a to při zatápění není.

http://profiin­stal.cz/slokov-variant-sl-33-3