VelkejDíDí

Tak jsme si pořídili nové morče..

Problém je, že ten chudák je dost ve stresu a vypadá to, že vůbec nejí a nepije. Nevíte, jak mu to nové prostředí trochu zpříjemnit, aby se tolik nebál?
Doplňuji:
mimochodem, už ho máme od středy

Nejlepší odpověď
Illines

Nebrat ho do ruky jen pohladit,pomalym pohybem mu skusit podat pamlsek,nepoustet nahlas muziku,mluvit na nej klidnym hlasem a nechat ho prozkoumat okoli.Uvidite ze si zvykne,byvaji to odolna zviratka a preji vam zdar v chovatelskem uspechu.

Další odpovědi
Deli

Dej mu hromádku sena, ať se do ní může zavrtat a jen pozorovat okolí. A to okolí by mělo být první dny maximálně klidné. Jestli mu chodí ke kleci čuchat pes nebo kočka, tak morče jen vyděšeně čeká, kdy bude ke sváče. Takže – žádná další zvířata, žádná hlasitá hudba, rány, řev televize, nějaké dva tři dny bych ho netahala, nechovala. Až začne přijímat potravu, pomalu a pozvolna se k němu přibližovat, začít na něj mluvit, opatrně pohladit, pokud nebude jančit. Zvykne si. Do misky mu dej piškot a kousek jablka, kousek mrkve… brzy neodolá.

badisko

Vime ..1)
První 3 dny na morčátko jen potichu mluvte a sledujte, jak bude reagovat. Až samo vyleze z domečku a přiblíží se k vám, mějte připravený pamlsek, a jestli si ho morče vezme, můžete mluvit o velkém úspěchu.

2)
Až už se morče nebude bát vylézat z domečku ve vaší přítomnosti, můžete zkusit dát do klece ruce, odstranit domeček a morče pomalu hladit. Stále na něj klidně mluvte a oslovujte ho stále stejným ne příliš dlouhým jménem, na které si lehce zvykne.

3)
Nyní už se vaše morče nechá ochotně hladit a přijímá potravu z ruky. Tento proces vám, pravděpodobně zabral5–14dnů, ale vězte, že náklonnost vašeho morčete k vám je velice důležitá. Kdyby jste první dva kroky neuskutečnili a vrhli se rovnou na hraní a mazlení se s vašim miláčkem, tak by se vás pravděpodobně morče začalo bát, a to třeba po obyčejné veterinární kontrole. Proto na morče nespěchejte a dopřejte mu dostatek času k adaptaci na nové prostředí. Až zvládne první 2 kroky, můžete přistoupit ke třetímu. Morče jemně hlaďte jako obvykle a opatrně mu jednu ruku podsuňte pod bříško a druhou rukou mu podepřete zadeček. Nyní můžete morče zvednout, sednout si např. na židli a můžete se s ním opatrně poprvé pomazlit…http://m­orcatecka.wz.cz/ jinak jeste zde …http://www.chran­mezvirata.estran­ky.cz/clanky/do­maci-zvirata/morca­ta.html

zjentek

ten chudák je teď středem lidské pozornosti, že? To bude tím ..toho stresu jej zbaví méně pozornosti. Pozor- péče a pozornost, dvě naprosto odlišné věci, které lidé příliš nerozlišují. A většinou tedy chtějí, aby zvíře se chovalo tak, jak chtějí oni, což pro zvíře mívá fatální následky i u lidí, kteří tvrdí, že zvířata milují a že ten jejich se má nej. Ale na druhou stranu existují jedinci, kteří na sebe vemou mnoho stresu jenom proto, aby stres nemělo zvíře. Tož tak k tomu stresu ,)

Lucijej

Taky mu pořiďte domeček, kde se může schovat. Morčata se v otevřeném prostoru necítí bezpečně, obzvlášť ze začátku.