arygnoc

Tak ako to je s tou matematikou?

ročne v čr zomiera cca 105.000 ľudí.
ročne v čr zomiera cca 18.000 ľudí na (údajné) príčiny spôsobené fajčením (ešte som nevidel úmrtný list s príčinou smrti: „fajčenie“).
počet fajčiarov v čr nad 18 rokov je 26% (údaj z roku 2012).

[pripomienka prvá: fajčiar zomiera menej, podľa týchto štatistických údajov by ich malo zomierať najmenej 26.000 – rozdiel činí absolútne 40% v prospech fajčiarov (teda, že prežilo o 40% viac fajčiarov, ako by si štatistici-nefajčiari priali)]

zdroj:
http://www.eu­roekonom.cz/gra­fy-demografie-data-img.php?type=de­mografie1

http://www.ku­rakovaplice.cz/kou­reni_cigaret/za­jimavosti-a-statistiky/sta­tistiky-tykajici-se-koureni/10-statistiky-tykajici-se-koureni-cigaret.html

Úmrtí na nemoci z kouření cigaret na Zemi (citujem)
"

  • každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut
  • na Zemi zemře na následky kouření 560 lidí každou hodinu, 13 400 lidí každý den, 4,8 milionu lidí za rok
  • za dobu 20. století zemřela na následky nemocí z kouření 1 miliarda lidí (kam se hrabe na toto číslo druhá světová válka, že?)

    na následky kouření umírá celosvětově až 50 % kuřáků.

"

opravte ma, ak sa mýlim.

  • ročne zomrie 4,8 milióna fajčiarov (teda na dôsledky fajčenia)
  • za storočie je to miliarda.

skutočne?
100 * 4,8 = 480 (miliónov).
a to je menej ako polovica z deklarované­ho údaja!

zdroj:
http://www.ku­rakovaplice.cz/kou­reni_cigaret/za­jimavosti-a-statistiky/sta­tistiky-tykajici-se-koureni/10-statistiky-tykajici-se-koureni-cigaret.html

a potom mi hovorte, že TOTO nie je hon na fajčiarov.
čo argument, to klamstvo, lož.

tak ako to je – nefajčiari budú meniť zákony matematiky iba preto, aby mali pravdu?

dodatok:
berte to ako fakt, alebo novoročný fór, ako chcete.
tie fakty (podklady) sú seriózne, výpočty na základe platných matematických zákonov.

resumé:
fajčite, máte väčšiu šancu na prežitie.
a štát vás bude mať radšej, veď tohoto roku mu dáte z krabičky o 9 kč viac, ako vlani.

Nejlepší odpověď
Drap

A co chceš slyšet ? Každý si přece vybírá ze statistik jen to, co se mu právě hodí.

Další odpovědi
quentos

Umírejte si, kdy chcete, to je váš problém, ale nezasviňujte vzduch nám, kteří kouřit nechceme.
To toho chceme tak moc?

Hamon

Pan doktor nejspíš v hodinách matematiky moc pozor nedával.

gepik

Pokud celý život kouřím, mám plíce jako kus asfaltu a na přechodu mně přejede TATRA, v které rubrice statistiky budu uvedený? Bude jako příčina smrti kouření?

arygnoc

quentos:

síce o vašom požiadavku nie je reč, ale odpoviem:
nechcete toho tak moc.

nefajčiari sú nevďační nie iba čo sa tolerantnosti týka (no čo mám robiť, že mi je na vracanie z tlstej baby stojacej v rade predo mnou v obchode, predsa jej nebudem nútiť švihadlo), ale i ako zákazníci.

presvedčte hospodského, že bude mať hospodu plnú nefajčiarov a on ju možno urobí nefajčiarskou.

ja ako fajčiar rešpektujem nefajčenie v reštaurácii – a keď tam leziem, tak nepožadujem, aby ostatní fajčili. ale nefajčia si bežne vlezie do zafajčenej putyky a krúti nosom, ako sú ostatná netolerantní.

priznávam, putyky sú (zatiaľ) vyložene fajčiarske ghetá, ale prečo tam chodíte (ja nehovorím, že konkrétne vy, berte to s nadhľadom)?

riešenie je jednoduché – vyvýbajte sa prostrediu, kde sa fajčiari vyskytujú, a to včítane dopravných prostriedkov či spoločenských zariadené. aj tak s nich už je väčšina nefajčiarskych.
mne smrdia viac krásne doliny so snehom a s krásnou prírodou, ktoré sú zakadené dymom z fosílnych, kuchynských a iných smradľavých palív, veď v beskydoch je pomaly horší vzduch ako v ostrave, viac mi smrdia 150 kilové fifleny masmradené 1/2 litrom voňaviek a -rantov (sa potia, no, prečo sa umývať alebo nežrať, nech sa toľko nepotia).

smrdí mi strašne veľa vecí – a proste sa im vyhýbam.
čiňte tak tiež a budete mať po probléme.

treba si uvedomiť, že tam, kde vaše právo (na čistý vzduch, nesmrad) zasahuje do práva iného (fajčiara vo fajčiarskej hospode), vaše právo končí.
podobne, ako právo fajčiara fajčiť (na ulici) končí na zastávke MHD.

keď sa to naučíme tolerovať, bude všetko fajn.

len ma irituje, ako klamete sami seba (a pri tom podvádzate širokú verejnosť), čo škodí a čo nie (hoci netvrdím, že fajčenie >a priori< neškodí).

jejda, to som sa rozpísal.

quentos

tak teď se zas rozepíšu já, resp. můj kamarád Jan Brzák z Hradce Králové, kterému jsem otázku přeposlal. Mluví mi z duše:

„Mám se vyhýbat místům, kde se kouří a všechno bude fajn (do hospod kvůli tomu vůbec nechodím, jenom občas v létě na zahrádku, kde je to snesitelnější). Ale přitom stačí jít normálně po chodníku a smrad z cigaret se na mě valí ze všech stran!!! Zákaz kouření na zastávkách MHD – k hovnu – každý si tam kouří, jak se mu zachce a nikdy jsem neviděl, že by za to někdo dostal aspoň pokutu… A ti, kteří tento zákaz respektují, jdou za ceduli (tudíž jsou už mimo zastávku), a tam kouří v klidu dál a já, který stojím na zastávce 6 metrů za dotyčným kuřákem, to stejně čichám, protože se tam ten kouř samozřejmě hned dostane… To, že smrdí spousta jiných věcí pro mě není žádný argument (kouření není jenom o smradu). Že mi něco nevoní, ještě neznamená, že mi to ničí zdraví, což cigarety ničí! A je mi celkem fuk, jestli kvůli následkům kouření zemře ročně 60% lidí nebo třeba jen 3%… Zkrátka, když někdo chlastá, tak je mi to jedno – ničí zdraví jenom sám sobě a je to jeho věc. Ale když někdo kouří, neničí zdraví jenom sobě, ale i všem v okolí (navíc ve vyšší míře, protože okolí dýchá především ty sračky, které kuřák vydechuje). A to, že "právo jednoho končí tam, kde začíná právo druhého,“ bych v tomhle případě vůbec nevytahoval, protože to by kuřáci vůbec nemohli vyjít na ulici…"

arygnoc

vy to ženiete „ad absurdum“, tal sa pridám:

nechoďte hromadnou dopravou, ale peši, najlepšie PRED fajčiarom, aby vám nekazil vzduch.
použitím akéhokoľvek druhu dopravy totiž prispievate ku zasmraďovaniu ovzdušia a zvyšovaniu obsahu rakovinotvorného smogu v ňom.

ja chápem vaše výhrady, ale proste to NEFUNGUJE podľa vašich predstáv, ste idealista, nič s tým neurobíte, leda by ste sa presťahoval do amazonských pralesov – pretože používaním akéhokoľvek predmetu prispievate ku ničeniu ovzdušia (ako aj my ostatní).
Takže by ste nemal vôbec nemal existovať, pokiaľ by ste chcel uplatňovať právo na čistý a zdravý vzduch, o smrade ani nehovorím – veď i vaše obyčajné prdnutie zvyšuje prítomnosť ozónu v atmosfére.

a popravde? je mi fuk, čo vadí nefajčiarom, ich tiež nezaujíma, čo vadí mne.

osobne ZÁKON dodržiavam – nefajčím v priestoroch, kde je to zakázané (nechovajú sa tak všetci fajčiari, priznávam, ale – čo ma p nich, to je VÁŠ problém), tak nech si ostatní trhnú nohou.