Avatar uživatele
Ergeti

Svědectví proti blízké osobě

Dobrý den,přišlo mi předvolání k soudu ohledně svědectví a měla bych vypovídat proti svému blízkému.Chci se zeptat,jestli musím vypovídat.Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3918 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

V případě, že jste předvolána k soudu či jinému správnímu orgánu k podání vysvětlení nebo jako svědek musíte vypovídat pravdu, nic nezamlčet. v opačném případě vám hrozí uložení pořádkové pokuty v případě soudu až do výše 50 tisíc.
Odmítnout vypovídat můžete v případě, že byste si výpovědí přivodila trestní stíhání (mluvíme o soudu) sobě nebo osobě blízké. Rovněž tak můžete odmítnout vypovídat v případě, že byste vyzradila státní tajemství, pokud jste dříve nebyla mlčenlivosti zbavena.
Ve všech případech musíte být před jednáním náležitě a do protokolu poučena o možnostech svědčit i kdy odmítnout výpověď.
V případě, že budete vypovídat, jak jsem uvedl musíte vypovídat úplně a pravdivě v opačném případě vám může být uložena pokuta popřípadě můžete být trestně stíhaná za křivou výpověď.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

nejsem právník, ale řekl bych, že VŽDY máte právo nevypovídat - nejen jako obviněná, ale i jako svědkyně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Svedectvi,jež by mohlo nejak uskodit "blizke osobe" muzete samozrejme odmitnout-na to mate ze zakona narok.O tomto Vam musi ze zakona nalezita osoba poucit !primo ustne ! presne tak,jak to vidate v americkych filmech.Je to tak

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony