Giouseppe

Mám v každém případě u soudu právo nevypovídat?

Když jsi k soudu a v zákoně o svědcích je napsané, že vám soud prvně sdělí práva a právo odepřít výpověď, dá mi ho, i když nesvědčí u rodiny osvojence, osvojitele, sourozence atd.? Děkuji za odpověď

Odpovědi
JájsemRaibek

Můžeš požádat policejní orgán nebo státního zástupce, aby tě soud tzv. utajil. V tomto případě budeš vypovídat utajeně a žalovaný nebude vědět.
Co se týče odepření výpovědi, tak bys teoreticky použít, že z důvodu obavy o svůj život odepíráš výpověď. Poté je na zvážení soudu, zda toto uzná a zároveň učiní kroky k vyšetření závažnosti výhružky nebo tvé odmítnutí přijme a shledá tvou případnou výpověď kterou považuje za bezpředmětnou.

klumprt

Každý je povinen vypovídat o tom, co je mu známo o trestném činu nebo jeho pachateli. Právo odepřít výpověď má pouze ten, kdo by tím způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké (příbuznému, přítelkyni, družce rodinnému příteli apod.). Dále ten, kdo by výpovědí porušil státem uloženou (např. příslušník BIS) nebo uznanou (kněz – zpovědník) mlčenlivost.
K tomu zpovědníkovi je však důležité to, že je povinen vypovídat, pokud by tím mohl zabránit chystanému trestnému činu.

Mc Merkurion

…teda já a čeština nejsem kamarád, ale tady si počkám na překlad (asi to bude něco ohledně odepření vypovědi: http://www.prav­nilinka.cz/pra­vo-odeprit-vypoved-a-dalsi-prava-svedka-v-trestnim-rizeni )…

Cenobita

Osoba svědka má povinnost u soudu vypovídat. Pokud nastanou nějaké důvody proč ne (napříkalad pokud je osoba obžalovaného osoba blízká – příbuzný, rodič partner), pak nemusí vypovídat. Svědek lhát nesmí.

Osoba obžalovaného může odmítnout výpověď u soudu a to i bez udání důvodu. Může také lhát.

quentos

Mc Merkurion: taky jsem měl co dělat. Toho „svjence“ a „svojitele“ jsem ovšem nedešifroval.

Mc Merkurion

…toto je v zákoně: „sourozenec, osvojitel, osvojenec“, že by něco z toho?