Avatar uživatele
EDA

SVATEBNÍ KOLÁČE

Slyšela jsem názor, že do papírových košíčků se dáva 21 svatebních koláčků + čtyřrohý pro svobodného. Je to nějaká tradice nebo je to jedno?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, johana 56, Pájo, Damiana, anonym před 3357 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

S touto pověrou jsem se setkala. Zřejmě vchází z tohoto úsloví: Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě.
Rohový koláč se také krčí v koutku (rohu) pečicího plechu. Svobodný mládenec je také někde schovaný, než si hodnou dívku najde. .

1. Existují j koláčky – říká se jim zvací. Ty se pečou tři týdny (tj. 21dní - na každý den jeden) )před svatbou a rozvážejí se těm, které chceme pozvat ke svatebnímu stolu. ro svobodné kamarády a kamarádky připravme takzvané rohové koláče. Bývají zpravidla větší, svázané a čtyřhrané, v každém cípu má být jiný druh náplně.

2. Svatební koláčky, ale také bývají součástí hostiny a pokud jich máme dost, můžeme je přidat i do svatebních výslužek, které si hosté odnášejí po svatební hostině. Počítejme tedy s dostatečným množstvím koláčků též na samotný svatební den. Na svatbě by také, podle zmiňované pověry, měla každá svobodná dívka, která by se ráda do roka vdala, sníst rohový koláček a její přání se splní.

Další pověra: Koláčky však nesmí péct nevěsta, stejně jako by si neměla šít svatební šaty. Pokud prý nevěsta svatební koláčky peče, nebo při jejich pečení pomáhá, bude mít nouzi v manželství a uplakané děti. Tak se to alespoň říká.

Jiný kraj, jiný mrav.

Zdroj: Různé zdroje + vl. v.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy