EDA

SVATEBNÍ KOLÁČE

Slyšela jsem názor, že do papírových košíčků se dáva 21 svatebních koláčků + čtyřrohý pro svobodného. Je to nějaká tradice nebo je to jedno?

Nejlepší odpověď
annas

S touto pověrou jsem se setkala. Zřejmě vchází z tohoto úsloví: Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě.
Rohový koláč se také krčí v koutku (rohu) pečicího plechu. Svobodný mládenec je také někde schovaný, než si hodnou dívku najde. .

  1. Existují j koláčky – říká se jim zvací. Ty se pečou tři týdny (tj. 21dní – na každý den jeden) )před svatbou a rozvážejí se těm, které chceme pozvat ke svatebnímu stolu. ro svobodné kamarády a kamarádky připravme takzvané rohové koláče. Bývají zpravidla větší, svázané a čtyřhrané, v každém cípu má být jiný druh náplně.
  2. Svatební koláčky, ale také bývají součástí hostiny a pokud jich máme dost, můžeme je přidat i do svatebních výslužek, které si hosté odnášejí po svatební hostině. Počítejme tedy s dostatečným množstvím koláčků též na samotný svatební den. Na svatbě by také, podle zmiňované pověry, měla každá svobodná dívka, která by se ráda do roka vdala, sníst rohový koláček a její přání se splní.

Další pověra: Koláčky však nesmí péct nevěsta, stejně jako by si neměla šít svatební šaty. Pokud prý nevěsta svatební koláčky peče, nebo při jejich pečení pomáhá, bude mít nouzi v manželství a uplakané děti. Tak se to alespoň říká.

Jiný kraj, jiný mrav.

Zdroj: Různé zdroje + vl. v.