Syd

Strkáte keramickou formu do horké trouby, nebo se řídíte instrukcí výrobce?

Strčila jsem do trouby velikonoční zvířectvo a klasicky, jak to vyžaduje každý recept, to strčila do předehřáté trouby. Až potom jsem si uvědomila, že na těch keramických formách psali, že se to musí dávat do studené trouby. Takový pečení si nedovedu představit, snad jedině dát formy nahřívat do trouby prázdný a pak, když se trouba s formama nahřeje, tak je vyndat a nalít těsto do horkých forem. I varný sklo, u kterýho se to taky „nesmí“, dávám do předehřátý. Stalo se někdy někomu reálně, že mu taková forma horkem praskla, nebo jsou výrobci zbytečně opatrní v pokynech?

Nejlepší odpověď
da ny

Strkám ,
😛
sklo, keramiku, zhruba 50 let.
Mám formu na bábovku po tchyni (4. rok), ona ji používala
přes 50 let, stejně, jako já (studenou, do rozpálené trouby).
Nikdy e nic nestalo, pozor se dával, aby se rozpálené
sklo či keramika prudce neochladila......
Žádné podobné pokyny, o kterých píšete u skla (Simax),
ani keramických forem (bábovky, beránek, zajíc, zapékací
mísy a misky aj.), jsem v návodu na použití, NIKDY neměla.

Radu, o které píšete, jsem zaslechla v nějakém TV pořadu o pečení 😉

Další odpovědi
Filip84

Tož může popraskat glasura a / nebo prasknout ta mísa, forma atp.

To máš, jak římský / bosenský atp. hrnec. Ten je keramický, ale taky musí do studený pece. To není o „instrukcích výrobce“, to je věc stará, jako Imperium Romanum samo. Namočíš tomu „Deckel“, to víko, vrazíš do toho, co chceš dusit, konfitovat, pošírovat nebo péct, dáš do pece, zapneš a dusíš / pošíruješ / pečeš / konfituješ. A holky se pak divějí, že já mám římskej hrnec od puberty! 🙄👌😃

aliendrone

Nepoužívám to, ale rodinné semetriky v tom dělají velikonoční beránky, bábovky apod. Pokud jsem si všiml, tak těm formám vkládání do horké trouby vůbec nevadí.

Jenže…

Jejich formy jsou prastaré, z dob, kdy se dělaly zpravidla věci tak, aby FUNGOVALY! Tedy neekologicky, genderově neprogresivně, s uhlíkovou stopou, navíc BEZ solárních panelů – zkrátka BEZ pravdy a lásky. Tedy úplně JINÁ kategorie produktů, než ty současné. U těch bych se raději držel instrukcí výroce (kdybych spadl z VELKÉ výšky na hlavu a koupil si je). 😉 😁 😁

Dochy

Nikdy jsem to neřešil, standardně se forma i stěstem strká studená do předehřátě trouby. Žádný takový pokyn jsem neviděl.
Forma by to měla zvládnout, vzhledem k tomu, že jde o ohřev horkým vzduchem a zářením by neměla dostat tak prudký šok, aby praskla. Ponořit horkou formu do studené vody, nebo naopak, to je pak o něčem jiném. Voda je schopna dodat nebo odebrat teplo natolik rychle, že to může nádobí odnést.

Syd

da ny: Pochlazením myslíš třeba kdybych to chtěla chladit vnořením do studený vody?

aliendrone

Filip84>>> No já nwm, tohle není moje parketa. Ale… Pokud se KERAMICKÁ nádoba MUSÍ vkládat do studené pece/trouby etc. (aby se nepoškodila), tak…
Nemůže to být tím, že se soudruhům z DDR o5 „něco nepovedlo“? 😉 Já si to neumím jinak vysvětlit. (U soudobých EKO kdesicosi krámů mne to ovšem nepřekvapí, viz odpověď.) 😁

Filip84

aliendrone: No, keramiku musíš, je to tak už od římských dob. A nesmíš ji rychle ochladit – jak napsala dany. Jinak praskne.

Nevím, já tomu technicky až tak nerozumím 😅, já to nepotřebuju vědět – proč, mi stačí vědět: takto. 🤷‍♀️🙄