SáraM

Mohou stojací lampy pomoci tomu, aby obývák působil útulně a měl dobrou atmosféru? Jaké osvětlení zvolit?

Zdravím, řeším zrovna s manželem obývák a ráda bych, abych působil útulně a měl dobrou atmosféru. Četla jsem plno článků (viz https://www.e-light.cz/zpra­va/jake-osvetleni-vybrat-do-obyvaciho-pokoje o tom, že tomu může hodně pomoci osvětlení a právě třeba stojací lampy. Tak mě zajímá, jaké s tím máte zkušenosti a jaké osvětlení byste volili vy pro lepší atmosféru. Co třeba LED pásky? Btw. obývák je velký asi 5×5m.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je hezké nepřímé osvětlení na zdi, kde světlo, uchycené nad obrazem, shora osvětluje obraz nebo tapisérii. Dělá to i krásné stíny. Samozřejmě stojací lampy, i se světlem namířeným na strop, udělají interier příjemný. Odražené světlo je příjemnější pro oči.

Další odpovědi
marci1

Doporučila bych něco podobného: https://nejlevnejsi-svitidlo.cz/vy­prodej-slevy-az-62/91331-globo-59020-moderni-stojaci-led-lampa-se-stmivacem-leonas-9007371233038.html
🙂

Funna

vzhledem k tomu, že netuším, jaké jsou vaše možnosti, těžko radit…jestli budete dělati nový strop, nebo jen přestavujete nábytek ve starém…
pokud nový strop, tak led pásky jsou ideálním odvětlením v případě, že nepřímo osvětlují strop, nebo výklenek a samotný pásek není vidět (viz obrázek)…jinam bych je asi nedávala…

pokud chcete lampy, tak to jen v případě, že máte jedno, nebo dvě centrálná stropní svítidla, protože jsou doplňkem hlavního stropního osvětlení a umístňují se ke křeslům, nebo sedačce, protože se předpokládá, že je to přisvětlení v případě četby knížky, nebo nějakých ručních prací (pletení vyšívání atd.)…

pokud máte na stropě mnoho drobných světelných zdrojů, není třeba dávat stojaté lampy, protože efekt útullosti docílíte tím, že se budou spínat po skupinách, nebo dokonce jednotlivě a tím vytvoříte „intimčo“…

PS: odkaz v textu nefunguje, tak ho přidávám jako zdroj

Zdroj: https://eshop­.ledsolution.cz/u­ser/documents/u­pload/foto/pod­hled_obyvak.jpg

elkon

Atmosféru v bytě tvoří hlavně nábytek a jeho uspořádání. Stejně jako stylová sedací souprava.Osvětlení to pak jen doladí. Určitě pěknou atmosféru vytvoří stylový nábytek v historizující podobě, oproti nějakým hranatým škatulím třeba z Ikea, nebo nějaké sedací soupravy v mikroplyši. Např . něco jako zde, když to propočítáte, tak to často vyjde cenově výhodněji, než nějaké moderní šunty. Vlastní zkušenost. https://www.a­aaholandskyna­bytek.cz/

anonym

led pásky jsou samozřejmě velmi užitečné, vytváří příjemně nenápadné stíny ve srovnání s bodovými světly, ale určitě bych zvážil jejich namíření vždy na stěnu, dlažbu či dřevěné desky dvířek prostě tak aby se světlo vždy od něčeho odráželo a nesvítilo přímo do očí, to je myslím základ pro útulný prostor. Pryč jsou doby kdy se do středu prskla jedna 100W žárovka a lidé kolem ní poletovaly jak můry 🙂

Není také o dvěci zvážit odlišné barevné nasvícení večer a přes den či ráno. Ráno by to mělo být chladné bílé světlo, které nabudí energií, večer pak teplejší barvy které sklidňují a příhodně uspávají (stejně by měla být nastavena i TV obrazovka, v nočních hodinách by měla přejít pokud možno do režimu s potlačením chladných barev pokud tedy zrovna nesledujete nějaký kino trhák u kterého by bylo vhodné takový režim dočasně vypnout). Moc to nepřehánějte s TZV ambientním podsvětlením TV obrazovek – je to sice zrovna „in“, ale na útulnosti to vůbec nepřidá (zvláště pro ty co TV zrovna přímo nesledují a barvami jim zmateně hraje všechno v periferním vidění), a pocitově to velmi zmenšuje celý prostor.

aliendrone

Tohle záleží především na vlastním vkusu a potřebách. Každopádně jsem pro to, aby osvětlení netvořily výhradně „serepetičky“ a byl k dispozici i dostatečně silný světelný zdroj, ono se to DOST často hodí.

Dochy

Jen poznámka: Dávej bacha na mechaniku u těch stojacích lamp. Pokud je to jen na tenké trubce, ta je silně namáhaná na ohyb při jakékoli manipulaci. Trubka to vydrží, ale její uchycení v podstavci může být slabým místem celé lampy.

SáraM

děkuji za radu :)