mojitek

Jak odstranit z hliníku starý lak?

Ahoj, potřebuju odstranit z jedný hliníkový věci starej lak. Jak by to šlo nejlíp, aniž bych poškodil ten hliník? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

Namoč to do ředidla (aceton, toluen) a poté, co se barva rozpustí (naruší) ji setři hadrem…
Louh by ti sežral i ten hliník…
😉

Další odpovědi
Martinuss

Možný pískováním by to šlo

tforro

Zkusil bych to dát do louhu (hydroxid sodný). Dost často mi to při čištění bere kromě jiných nečistot i barvu…

Edit: Louh narušuje hliník, ale určitě ho nesežere. Běžně tuto činnost provádím právě na hliníkových dílech a toho hliníku ubydu jen tolik, že je to sotva měřitelné mikometrem. Samozřejmě ho nechám louhovat třeba 2×20min. Koncentraci používám 0,5kg granulí louhu na 15litrů vody.

gecco

Tforro – fakt?
Já kdysi zkusil louhem sundat elox z křidélka PGčka – a ten dural degradoval poměrně rychle a značně, koncentraci si lae fakt nepamatuju…
😉

mojitek

ředidlem to zkusím,ted jde o to,jestli je to syntetika nebo akryl.Uvidím. Každopádně díky všem za rady.Až se na to vrhnu,tak dám vědět jak to dopadlo.Díky

mojitek

jj,to mě napadlo jako první,ted jde o to,jestli to pískování nezanechá vrypy.Jde o přístrojovku na motorku-a chtěl bych to právě hodit do laku,proto mám obavu o ty rejhy. A co odstranovac starych nátěrů nebo přímo louh?

jáára

Když budeš mít výkres, tak ti to udělám na CNC. Jestli je to elox, tak to půjde dolů dost těžko.

mojitek

jinak to je sice ten typ,ale ten kus to přímo není,ta co mám je horší díky těm nánosům barev

mojitek

není to elox,je tam původní stará barva z výroby z nějakýho 85. roku a přes to je nějaká barva ještě-bylo to napadený nějakým šíleným kutilem,právě.Měl jsi na mysli co s tím cnc-vyrobit dle výkresu nový díl?Ono je to docela členitý-zkusím hodit odkaz : http://motorky­.bazos.cz/inze­rat/56617081/Ja­wa-CZ-350-typ-350472-CZ-175477-487-pristrojovka.php

jáára

no jo, tohle nevyrobím. Nevím jak to odstranit, no.

Martinuss

Dobře tak tu je diskuze k tomu
https://www.po­radte.cz/auto-moto/13800-jak-odstranit-barvu.html

Martinuss

Našel sem tohle:
http://www.bal­.cz/zbozi/1vg-odstranovac-starych-nateru/1q
Snad to pomůže

Martinuss

aha sakra.. tak prej kromě hliníku :)

mojitek

aj karamba :D