JájsemRaibek

Stane se něco, pokud překročím horizont událostí?

Pokud se za horizontem události zastaví i čas, tak se logicky nemůže nic stát. Nebo ano?

Nejlepší odpověď
Vojta24

To je oblast ve které věda zachází už spíše do věděcké fikce, můžeme teoretizovat, můžeme se domnívat, můžeme hádat, … ale nemůžeme dokazovat, nemůžeme pozorovat, nemůžeme experimentálně ověřovat. A to je průšvih. Taková věda není věda v pravém smyslu slova, jsou to spíše takové fantazie které se opírají o vědecké předpoklady které jsou samy o sobě často jen nepodloženou teorií. Takže nezbývá než konstatovat, my to prostě nevíme, my ani nevíme jak si představit tu šíleně zmnatenou fyziku časoprostoru na hranici a za hranicí horizontu události, je to pro nás kolosální otazník.

Můžeme se nanejvýš bavit představou špagetizovaného Keplera, ale ani ta asi nebude správná, protože dávno před tou tzv. špagetizací se stejně hmota rozpadla na výrazně menší prvky a zůstává spíše už jen energii prostoru ne nepodobnou stavu vesmíru krátce po velkém třesku 🙂 Nic z toho ale nevíme jistě, a hlavně nemáme žádný smysluplný model o který bychom se opřeli. Časoprostorové deformace a gravitační vlnění kolem černé díry mohou být nejen extrémní ale třeba i turbulentní a naprosto nepředvídatelné. Nikdo netuší co se tam doopravdy děje.

Další odpovědi
Kepler

Horizont událostí je hranice kolem černé díry, odkud už není návratu a odkud už neunikne ani světlo. Je tam tak obrovský gradient gravitace, že bližšího konce jakéhokoliv hmotného tělesa padajícího do černé díry je přitahována mnohem větší silou, než ty vzdálenější. Dochází k jevu zvanému špagetizace (nedělám si srandu) a hmotný objekt se natáhne ve směru gravicentra. Jinými slovy se roztrhneš jako hodně natažená guma. Ale jinak se ti nic jiného opravdu nemůže stát.

led

Kuchár seržant Raibek, holt, budete si musieť vytiahnúť kuchynské náradie a keď dojde ku Keplerovej špagetizaci, budete musieť čiernu dieru rozporcovať a jemne, opakujem, jemne opražiť na pomalom ohni, pridať korenie a podávať v čínskych miskách. Nezabudnite na omáčku a paličky. Ale veď vy, ako znalec čínskeho bojového umenia a kuchyne, to isto poznáte.

Dochy

Pokud Ty překročíš horizont události, tak nám se snad nic nestane. Doufám, že při této události vesmírného významu budu dost daleko.

anonym

No to právě že nikdo neví.

Existuje řada teorií co se bude dít při postupném příbližování se k horizontu události ale celé to končí špagetizací a totálním rozkladem na elementární částice, hluboko pod úrovní toho co vnímáme chápeme jako „hmotu“. Co bude za touto hranicí, prostě vůbec netušíme, netušíme zda vůbec za touto hranicí něco je, zda horizont události není konečná, možná je horizont události prakticky nepropustný, možná je za ním další vesmír a možná za ním není vůbec nic, ani samotný prostor.