Funna

Stalo se vám něco podobného…

nebo jsem jen měla takovou kliku na „znalce“?
Nedávno jsme byli v ZOO…u výběhu s klokany jeden ležel tak metr od plotu…přivalila se rodinka s dětmi a na dotaz: „mami, co je to za zvířátko“? ta paní, k mému úžasu, v klidu prohlásila: „to je srnka“…zanedlouho u akvárii zase jiná matka ukazovala dětem perutýna se slovy: „to je ta nedobrá muréna, co žere lidi“…ještě bych pochopila, že někdo nerozezná pantera od jaguára, nebo supa od kondora…ale srnku od klokana, tak to už je docela síla…
á propós…jak jste na tom vy s poznávám zvířat…taky tak „dobře“ jako zmiňované maminky? .-)
Doplňuji:
abych předešla spekulacím…nikoho jsem neposlouchala…ale hluchá samozřejmě nejsem…a myslely to smrtelně vážně…obě…

Nejlepší odpověď
anonym

Je to, bohužel, dost běžný způsob, jak někteří rodiče odbudou své věčně na něco se dotazující potomstvo. V pořádku to určitě není a máš pravdiu, že to dělají jen některé „maminky“ (ale i otcové). Že by matka nepoznala srnku od klokana, to se mi nezdá. Spíš bych sázela na to, že maminka je slepá jako patrona a všechno hnědé je prostě srnka a fialová je kravička Milka.
Stává se mi docela běžně, že někdo v mém okolí ze sebe "pálí"naprosté kraviny a ještě se tváří jako mistr světa, který všemu rozumí. Čím větší pitomec, tím se ve svém výkladu snaží být přesvědčivější. Sama za sebe nejsem s to pochopit, proč se nějkteří dospěláci stydí přiznat, že něco nevědí. Ono není přece ostuda uznat, že nevím všechno.
Normální matka by se alespoň podívala na ceduli, co za zvíře má vlastně před sebou.
Funno, abys příště zdejším šťouralům udělala radost, tak rovnou napiš, že žiješ v ilegalitě a odposloucháváš úplně všechny.

Další odpovědi
bolak

Skočilas jí na špek, todle já dělám taky :) A v ZOO je to nejlepší, dítě ukazuje na pelikána a ptá se co to je, tak mu řekneš normálně že delfín, ukáže na jaguára, řekneš že je to kakadu. Voni ty malý děti neuměj číst, takže si to nemůžou ověřit, a pak je z toho v hodinách přírodovědy a výtvarný výchovy docela legrace :)) kor když tvrděj že viděli jak kakadu sežral mrtvou srnku a stojej si za svým :)

ponovotny

třeba to řekli proto, že si všimnuli, že je posloucháš ;)
Doplňuji:
máš tohle trápení jenom u zvířátek v zoo?

marci1

Mě se stalo něco úplně opačného. Rodiče s chlapcem stáli u výběhu, přistoupili jiní rodiče s dítětem a rodiče nevěděli, jak se jmenuje to zvíře. A ten malý chlapec, asi pětiletý odpověděl : „Surikati“ a všichni zůstali paf ! 🙂

Hakunamatata

Dětem bych to nedělala, ale mezi dospělými rada mystifikuji cizí lidi tím, ze zcela nenápadně a vážně říkám bludy 😉.

Lenča59

jéje tak to je teda síla :D xD

anonym

To vážně nechápu, maminka ani číst neuměla,…když si nejsem jistá, podívám se, co je na ceduli, jak se znám, asi bych ji do ucha opravila „to není přece srnka, proč pletete dětem hlavu?“, do ucha proto, abych kvůli srnce nenarušila autoritu neznalé matky.
Ten panter a jaguár mi dělá taky potíže, stejně jako třeba některý hmyz 🙂

ponovotny

ocko- mě osobně přijde hlava klokana podobná hlavě srnky a pokud to zvířátko leželo tak ten omyl nemusí být chápán až zase tak přísně ;)

Funna

jo..pokud má někdo 10 dioptrií tak by se dalo pochopit…ale ta je zjevně neměla…a přehlédnout ten mohutný ocas dost dobře nejde…zvlášť, když klokan leží úplně jinak než srnka…mám dojem, že se řadíš do kategorie maminek…

ponovotny

sám se do kategorie maminek neřadím, ale když mě tam zařadíš ty tak se s tím vyrovnám ;), možná se maminka jen zapoměla kouknout na ocas ;)

ponovotny

Dělat si z někoho srandu nemusí být vždycky příjemné. Až půjdu s dětma do zoo tak jim budu říkat u krokodýlů- na tohle máš času dost a u žiraf -až budeš větší včas se to dozvíš ;)

Funna

tu tvou odpověď jsem sice vůbec nepochopila…ale raděj, než být „maminka“, tam jim říkej přesně to, co jsi napsal…

ponovotny

ta moje odpověď je takovou úvahou, zda by nebylo lepší odpovídat dítěti způsobem, který jsem navrhnul a mít tak jistotu, že jsem se nespletl v označení zvířete- jen úvaha chápeš?

Funna

ne…nechápu…pokud to nevím, řeknu…počkej, já si přečtu, co je tu o tom napsané a nebo řeknu, že nevím…ale říkat neco ve stylu – to se třeba někdy dozvíš je dost divné…sem si naivně myslela, že rodiče mají vychovávat děti, ne čekat, že je za ně vychová někdo jiný a že do ZOO se chodí podívat se na zvířata z blízka a ne jen v TV a něco se o nich dozvědět…ne jen „zabít“ odpoledne procházkou po zahradě úplně bezúčelně…

ponovotny

ti nechci říkat co bude výsledkem, když budeš dětem často odpovídat, že nevíš. Samozřejmě tě chápu, že když vidíš něco nesprávně tak o tom třeba přemýšlíš. Pokud ti nějak víc záleží na tom aby cizí dítě nezůstalo blbé, musela by ses odhodlat k tomu přistoupit k nim a uvést vše na pravou míru. Pokud to jako řešení nevidíš tak na to celé kašli

Funna

no to by mě fakt zajímalo, co bude výsledkem toho, když řeknu, že nevím…určitě je to lepší, než si něco vymýšlet zmatky…děti mám dospělé a tupci z nich nevyrostli…já si ve své výchově nemám co vyčítat…
a vůbec jsi mě nepochopil, s tím, že coby národ degenerujeme…není to o tom, že matka řekně, o klokanovi, že je to srnka, ale je o celém přístupu společnosti…a ten já bohužel neovlivním…milion soukromých škol, co vezmou kohokoliv, jen když za to mají prachy…je to krásně vidět, jak dopadly maturity…a pak jdou na výšku…a proč? nechce se jim dělat…jenže na jako výšku? každý druhý ekonom, protože je to ta nejstupidnější škola, co existuje…ale na techniku, kde je potřeba zapojit mozek se už skoro nikdo nehlásí…a sehnat třeba strojaře, co něco umí je úplný zázrak…a proč? protože se nikomu nechce dělat rukama, jen jakože hlavou..ale jen by brali prachy a nic neděli…na druhou stranu se jim nedivím, mají dokonalý vzor v našich politicích…

ponovotny

to jsem trochu rýpnul a samozřejmě to záleží na mnoha okolnostech. Pokud dítě bude chápat, že nikdo neví všechno tak se samozřejmě nic hrozného neděje. Máš pravdu s tím co okolo sebe vidíš a taky na to nevidím žádný recept. Když si vezmeš kolik asi už zaniklo civilizací během lidského působeni na zemi tak zjistíš, že se zase vždycky objevila jiná civilizace a život šel dál. Je i otázkou co jsou vlastně důležité informace a zjistíš, že v různých prostředích jsou potřeba úplně jiné vědomosti. Myslím, že je důležité aby zemi nezničili degeni atomovkama a když se tak nestane tak si určitě i naše děti i děti jejich dětí nějak poradí ;)

Funna

ponovotný…já nemám žádné trápení…jen mne udivuje omezenost některých lidí…a docela mne trápí, že z dříve zdělaného národa se stává narod tupců, co bude brzo na úrovni vypatlaných američanů…

ponovotny

pokud se tím zabýváš, je evidentí že tě to trápí ;), neodpovědělas mi ale na otázku jestli ti to vadí jen u zvířátek, nebo i v jiných situacích

Funna

netrápí mě to, když z někoho vypadně nějaká kravina…nikdo není dokonalý…ale trápí mě, celková degenerace národa…a to by mělo trápit všechny…
ale bohužel…těch, co se to hlavně týká, těm je to u zadnice…fakt nezávidím svým dětem dobu, do které budou muset vychovávat své děti..

ponovotny

ti rozumím. Určitě je důležité snažit se vlastním dětem dávat podle svého nejlepšího svědomí ty nejlepší informace. Je dobré se také smířit s tím, že pro někoho jiného a v jiné situaci můžeš při informování svého dítěte působit tak jak na tebe působila paní u klokana

Funna

už nikoho nevychovávám…počkám si až na vnoučata…a pokud něco stoprocentně nevím, tak to nikdy neřeknu jako hotovou věc, ale řeknu…víš, já si myslím to a to…ale určitě to nevím…až přijdeme domů, tak to přesně zjistíme…

ponovotny

souhlas

Funna

sambo…no mořžná číst uměla…ale cedulka se v tech místech nekonala (možná byla někde jinde, nevím)…takže řekla to první, co jí slina na jazyk přinesla… .-)

Funna

bolaku…pokud jsi ten rádoby vtip myslel vážně, tak jsi docela hodně velké pako…už odmalička vychovávat své děti k tomu, že ti nemají věřit…

bolak

neboj, to nebyly moje :)

anonym

já to dělám s ovocem a zeleninou, místo mrkve je pomeranč, jablko je ananas apod. :D

bolak

no dyť, je to úplně normální věc, třeba vidíme krokodýla a „cotojé..cotojéé!“ a já povídám „jitrocel“ a voni to pak doma vyprávěj, že viděli v zoo jitrocel a že měl táááákovýhle tesáky :)

nakonec se tomu všichni samozřejmě smějou, protože to sranda je :)) funna je přivázaná na dva uzle..

Funna

a pak to řeknou ve škole a bude to taky straaašná sranda a učitělka se tomu zasměje a dá jím s úsměvem na tváři za 5…fakt jsem se u toho pobavila…

bolak

to by musela stát za katedrou funna :))

briketka10

ale bolaku,
😁

Funna

i tak…jeden takový „strýček“ jako ty a pak z nich vyrostou takový tupci, co nepoznají klokana od srnky…haha

bolak

Funna: Aha, tak pokud máš takovýhle zásady, tak předpokládám že jsi jí opravila, a že jsi dětem vysvětlila, o které zvíře se to jedná, co? :) Aby z nich nevyrostli tupci, aby nebyli poznamenaný, co? :)

Funna

nemám žádné „takové“ zásady…a nikoho jsem neopravovala…ale schválně valit děckám šrouby do hlavy, mě připadá jako nesmysl…a to co tobě a jiným dospělým připadá strááášně vtipné, dětem ne…ty budeš asi hodně velký egoista, co musí dělat za každou cenu strašnou srandu, aby byl středam pozornosti, bez ohledu na ostatní…hlavně, že ty s toho vyjdeš jako hrdina…proč jin neříkáš, že 3+3 je 15 a že v obchodě dávají věci zadarmo, nebo že vražda je vlastně sranda…je to v podstatě to samé…učit někoho úmyslně kraviny, žádná sranda není…

bolak

ano, to srovnání s vraždou, to sedlo, to je v podstatě to samé, co provádím já, já velký egoista :)

Funna

jo…v principu je to úplně to samé…jen ty si to pořád nějak nechceš připustit…dělat úmyslně z děcek blbce ti přijde v pořádku?…sice nikomu třetímu neublížíš…ale jim ano…

bolak

já ti rozumím, naletělas a teď seš naštvaná, že sem to napsal :)

tak to nech smazat a máš hotovo, lepší než na někoho kydat špínu a shazovat ho jen proto že má na něco jinej názor než ty :)

Funna

naletěla? na co? na ty tvoje kidy?…nenech se vysmát…prý kydat špínu?…vidím, že potrefená husa se ozvala…nic na tebe nekydám, děláš to sám a úspěšně, tím co píšeš a (podle tebe ve srandě) obhajuješ…a máš pravdu…končím…s te­bou se nemá cenu o čemkoliv diskutovat…

bolak

Takže konec? škoda, začínalo to bejt zajímavý :)

Funna

jo…držím se přísloví – v nejlepším se má přestat…pápá…

ponovotny

Funna- proč se tak rozčiluješ? Ještě tu začneme přemýšlet o tom, jak to mají tvoje děti s Ježíškem.

Funna

chlapče…ale ty tu zjevně plantáš koše s baňama…vykládat někomu pohádky a vykládat někomu pohádky je sakra rozdíl…

ponovotny

děvče moje milý...... to, že někomu nerozumíš nemusí být nutně tím, že plantá. Pokud tě trápí, že cizí dítko nepozná klokana tak to chápu. Pokud máš jistotu, že tvé děti dostávají jen pravdivé informace tak … Problém je v tom, žes položila otázku, která má značný přesah toho na co ses ptala.

Funna

ale ná ti rozumím…ale mluvila jsem o reálných zvířatech, ne o vymyšleném Ježíšku…mám dojem, že nerozumíš ty – plancat koše s baňma znamená, že porovnáváš dvě úplně rozdílné věci – viz. valašský slovník…a to jsi přesně udělal…rovnáváš realitu s fikcí

ponovotny

stejně jako v případě ježíška se dítě později dozví pravdu, tak i v případě klokana. Samozřejmě od rodiče by se dítě nemělo dočkat toho, že dezinformaci dostane jako vtip. Současně by ale mělo být schopné pochopit, že od cizího člověka takovou dezinformaci dostane i třebas jen pro pobavení druhých zcela běžně. Krom přání aby dítě dostávalo co možná nejpravdivější informace je stejně důležité vést dítě k tomu aby informace dovedlo třídít a potvrzovat si je.

anonym

bolaku a ponovotny, frašku jste z Funniny otázky už svou původní odpovědí měli snahu udělat vy. Nechápu, proč svou nadsázku v diskuzi ženete do takového extrému. To neumíte odpovědět bez toho, abyste někoho nezesměšňovali? Zas tak legrační vaše odpovědi nebyly.

ponovotny

ode mě to nebylo naprosto s úmyslem zesměšňovat. Jen jsem se snažil naznačit, že ta problematika není ani zdaleka jen o špatné vzdělanosti národa. Mě osobně by asi bylo líto dítěte, kterému rodič říká nějaký blábol, ale když se dozvím, že třeba ve školách valí na děti v základní škole naprosto úmyslně lživou proevropskounijní propagandu, tak mě to trápí o trochu víc. Pokud tuhle otázku někdo zlehčoval, dělal tím vlastně dobrou věc, aby odpovědi nesklouzly k politice a jiným hnusům, které do svých dětí vklidu necháme pumpovat.

anonym

Tak tou proevropskounijní propagandou jsi mne dostal. Beru tvé vysvětlení. Člověk tu občas má chuť sklouznout do bolakovského stylu, což je styl, jak úplně všechno postavit na hlavu.
O politiku bych se moc nebála. trápí nás všechny, takže se k ní dá sklouznout úplně od každého dotazu.
Prostě mně jde spíše o to, že co dětem do hlav budeme strkat už teď, to se nám jednou vrátí.

Funna

očko mám dokonalé vyjadřovací schopnosti…ta poslední věta vyjadřuje to, oč mi tu celou dobu šlo…

anonym

To máš sice pravdu, ale vidíš sama, kolik lidí ti dokázalo na Tvoji otázku neodpovědět. Ta má odpověď je tak trochu šalamounsky skrytá ve slovech, že všechno zdaleka neznám a ani omylem si nehraju na člověka, který mezery nepřipustí.
Řekla bych, že jsem na tom docela slušně, ale za ideální stav své znalosti fauny nepovažuji.
Rozhodně bych ale nespletla srnku a klokana.

Funna

a copak to je protievropskounijní propaganda?…já např. s toho, že jsme v EU a ještě nám nacpou euro vůbec nadšená nejsem…takže není to je to, že ty EU miluješ a všechno co je proti ní, je automaticky špatné?

ponovotny

odkážu se na článek http://www.fran­tisekmatejka.cz/o­tevreny-dopis-zakladni-skole-ve-veci-eu-prestante-synovi-vymyvat-mozek/ , ale jistě se najde celá hromada jiných příkladů. A mluvím o tom proto, že pokud někdo dezinformuje děti úmyslně je to normální zneužívání a hyenismus. Oproti tomu kdy někdo nepozná klokana- což může být jen blbost

ponovotny

samozřejmě souhlasím i s úvahou, že co do dětí vkládáme to se nám vrátí, jen když se rozhlédnu kolem a vidím rodiče, kteří se snaží pro děti přetrhnout a odměnou je jim urážení a nevděk, musím dodat, že ani tohle téma není jednoduché a jednoznačné