Avatar uživatele
Stříbrný

Byli jste už v podobné situaci, je to reálné?

Vzpomněl jsem si na jeden odstavec z nějaké knihy Jaroslova Foglara. Hrdina byl někde na táboře a prý se tak nudil, že si uřezal všechny knoflíky u košile a znovu si je přišil. Je třeba vycházet z toho, že děj příběhu je postaven mezi roky 1918 - 1945, tedy jiná situace apod. Ale i tak je to z dnešního hlediska neuvěřitelné. Co si myslíte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myšlienka Jaroslava Foglara nespočíva v odrezaní si gombíkov a ich opätovému prišitiu (ako symbolu zbytočnej práce), ale v tom, že
človek, ak chce niečo dosiahnúť (v tomto prípade prekonať nudu) musí preto niečo urobiť.
Pripomína mi to jedného vedca na osamelom stanovisku, viac než rok ďaleko od ľudí. Každý deň sa holil úplne do "bábätkovskej tváričky", denne si prepieral šaty aj v studenej vode a mraze. Keď sa ho pýtali, prečo to robil, povedal: "Aby som zostal človekom"

Váš omyl spočíva v tom, že ste videli čin, ale nie príčinu. Foglarové príbehy majú všetky "zašifrovanú nadčasovú myšlienku", nie sú to len obyčajné chlapčenské príbehy. Jeho príbehy nestačí len čítať, ale treba nad nimi premýšľať.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

No, já nevím, takovou blbost, jako Foglar, bych si neuměl ani představit, natož ji udělat. Mnohem větší prča by byla zbořit stan vedoucího tábora. A hned by se nikdo nenudil...


Avatar uživatele
Zlatý

Kolikrát přemýšlím, jaké by to bylo, kdyby nebyly počítače, internet, mobily, televize, rádio atd. zkrátka všechny ty vymoženosti, které člověka baví. Co by všichni dělali, jak by vypadaly večery, víkendy, dovolené všech lidí. Čím by se bavili atd. Myslím si, že by se víc četlo, víc by se lidi chodili bavit, tj. že by byly různé taneční večery. A taky by se víc souložilo a chodilo do hospody. :-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Nebyl a otázka je tak trochu neužitečná

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Alesh, mali sme (ľudia mali) k sebe bližšie. Aj dnes síce vďaka internetu, mobilom a podobne majú sa možnosť ľudia spolu porozprávať, aj na veľkú vzdialenosť, ale chýba pri tom ten pohľad z očí do očí, možnosť priamo cítiť vnútorné pocity toho druhého. Vďaka technike sa ľudia od seba vzdialili, aj keď vďaka technike sa nemusia cítiť sami. Tak a teraz porozmýšľajte nie o mojom texte, ale o myšlienke mojich slov.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

No vidíš, Aleshi... Tohle my jsme zažili na vlastní bulvy... To byly časy, když jsme se měli tak špatně...

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

my? ty používáš majestátní plurál? :-))
jestli jsi ty (my) zažil dobu, kdy nebylo rádio, to jsi teda pašák. :-)

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

My - moje generace a mnoho těch před námi a ještě několik po nás - jsme na táborech ani to rádio neměli. Nebyl důvod. Jediná "vymoženost", kterou jsme měli byly hodinky. A to jedině ručičkové a kvůli orientaci jsme jeli na SEČ.

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

Pořádně si přečti, co jsem napsal. Já přemýšlím o tom, jaké by to bylo, kdyby ta situace byla dnes, tj. v roce 2019. Jak by se ta společnost lišila, kdyby ty objevy nepřišly.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

A původně se ptáš na něco jiného. Ne jak by se lyšila společnost, ale co by lidi dělali. A na to jsem Ti odpověděl ihned.

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

já se na nic neptám :-) nebo kde vidíš nějakou mojí otázku?

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Pořádně si přečtěte moje odpovědi: Nijak. přišly by jiné objevy. Ale ty Foglarovo příběhy by se klidně mohly prožívat dál... A to ne jen v knížkách. Jen chtít. Není to o technologiích a vymoženostech. Je to o něčem docela jiném. O LIDECH. Jenže to Ty odmítáš připustit.

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

nechápu, co se mi teď jako snažíš sdělit, já reagoval na dotaz tazatele, nikoli na tebe, vlastně mě ani tvoje odpověď nezajímá :-))

Avatar uživatele
Zlatý

led

Alesh "vlastně mě ani tvoje odpověď nezajímá" postráda to logický zmysel - diskusia je výmena názorov, otázok a odpovedí na otázky.
Ale ak vás odpoveď diskusného partnera nezaujíma, načo diskutujete?

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

Však já ti na nic neodpovídám, odpovídal jsem pouze tazateli, pak jsem reagoval na to, jak se mi Edison cpal se svým názorem :-)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Práve k tomu som sa vyjadrila. Edison má právo na svoj názor a ak vás nezaujíma, tak načo s ním diskutujete? To som chcela mojou poznámkou povedať, nie diskutovať o "nesmrteľnosti chrústov"

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

Začal diskutovat od se mnou, kapišto?

Avatar uživatele
Zlatý

led

diskusie je, keď minimálne dvaja spolu diskutujú, kapišto?

Avatar uživatele
Zlatý

led

Skúste sa zamyslieť, čo asi chcel Foglar tým príbehom povedať. Tá situácia je nadčasová.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4764
Zlatý Drap 2942
Zlatý led 2089
Zlatý Kepler 1720
Zlatý marci1 1590
Zlatý ivzez 1299
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1236
Zlatý mosoj 952
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.