samicek333

Co byste udělali vy?

Dnes jsem slyšela tuhle otázku: Zabili byste dvě děti pro záchranu pěti dospělých lidí? Co byste udělali vy? Je to buď jedno nebo druhé, žádné mezi neexistuje. Přemýšlela jsem nad tím, ale pořád nevím. Co vy?
PS. jestli tady ta otázka už byla a někomu to vadí, tak se mu omlouvám, ale i tak si myslím, že každý může změnit názor a mnoho uživatelů tu přibylo :)
Doplňuji:
Ta otázka dál rozvedená nebyla, ale třeba tohle napadá mě: Nějaká budova se zřítila a uvěznila na dvou různých místech dvě skupinky – dvě děti a pět dospělých. Pokud zachránite děti, zabijete tím dospělé, protože se to u nich zřítí. Pokud zachráníte dospělé, zabijete tak děti, které to zavalí. Vy nikoho nezabijete, spíš necháte zabít, protože mě napadly dvě možnosti. Ta první je, že velíte nějaké jednotce, která záchranu provede, ale vy zůstanete venku, jen rozhodujete. Ta druhá je, jak psal, myslím, bolak, že vy jste jeden z těch dospělých a ostatní nechali rozhodnutí na vás. V obou případech není nikdo váš příbuzný, ani ty děti a ani ti dospělí. Jak se rozhodnete? Zase je to buď jedno nebo druhé, žádné mezi.
Různých situací, ve kterých by to mohlo nastat je asi víc, takže pokud vás napadne nějaká jiná a lepší, klidně ji k odpovědi na tuto napište :)

Nejlepší odpověď
Drap

Odpovědět nelze. Můžeme sice odhadovat, ale nikdo z nás neni schopen říct, jak by se zachoval v opravdu krizové situaci

Další odpovědi
ministri

Samozřejmě záleží na situaci a na okolních faktorech, o jakou hrozbu by se jednalo, jestli bych někoho znal, jestli bych se rozhodoval někde za zdí nebo přímo před nimi a podobně. V této teoretické situaci bych asi preferoval záchranu dětských životů.

Kopta

Já osobně bych volil dvě děti. Proč? Ne nadarmo se říká, že děti jspou naše budoucnost. Asi to zní trochu otrhaně a přikresleně, ale ty děti mohou třeba ještě něco změnit… je to můj názor ať je kontroverzní jak chce!

štamgast

Záleželo by na okolnostech. Jestli by těch pět lidí bylo z mojí rodiny a ty děcka bych neznal tak bych zabil ty děti a naopak.

bolak

On je rozdíl v tom „zabít“ a „nechat zemřít“. Musela bys uvést konkrétní příklad, a pak ti řeknu jestli „v žádným případě“ a nebo „klíďo píďo“. Já mám tyhlencty otázky taky rád, kdysi sem dával podobnou > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdybyste-se-octli-v-situaci-kde-byste-meli-na-vyber-bud-zachranit-ctyri-zivoty-ale-obetovat-ten-svuj-nebo#discussion čekal jsem že se to tady bude předhánět o to kdo je větší hrdina, ale překvapivě většina zde odpovídala po pravdě. Pokud se na podobnou otázku někoho zeptá televizní redaktor, tak dotázaný vždycky odpoví že by se obětoval aby zachránil, ale fakt je ten že v podobný situaci se nacházíme my všichni den co den a nikdo z nás s tím nic nedělá, kdo viděl film Sedm životů, tak ví o čem mluvím :) > http://www.csfd­.cz/film/236586-sedm-zivotu/

A ještě zpátky k otázce, když nejsou známy podrobnější okolnosti, tak ti prostě nedokážu říct, pokud je ale doplníš, tak si myslím že sem schopen odhadnout jak bych se zachoval v krizový situaci. Ono už jich taky pár bylo a nějakej ten pátek se taky znám :) Jedním z důležitých faktorů rozhodování by pak bylo i to, zda bych se nacházel mezi těmi pěti…

Zeman

Správná odpověď není. Kdo by je zabil? Vy? Nebo ten pátý dospělý?

led

Podobné problémy musia riešiť záchranári a hasiči pri zásahoch.
Rozhodnúť nie je ľahké, niekedy treba zaprieť svoje svedomie a myslieť reálne, aké sú podmienky a možnosti záchrany. Pritom platí:
„Zachrániť ľudí, bez straty vlastného života. Mrtvý zachranár už zachrániť nemôže.“
Ale napriek tomu do toho idú a snažia sa urobiť aj nemožné.
Na vašu otázku vám nik nepovie, ako by sa zachoval, bola by to len teória ale skutočnosť ukáže prax. Aj ľudia, do ktorých by ste to nepovedali, keď treba urobia aj zázraky
viď nedávno medializovaný v ČT prípad otvorených dverí výťahovej šachty – chlapec na poslednú chvílu rýchle reagoval a zachytil sestru.

bolak

samicek333-doplnění otázky: Tak v těch případech co jsi uvedla by šlo především o věk a zdravotní stav. Pokud bych věděl, že ti dospělí jsou lidi nemocní nebo osumdesátníci, kterejm zbejvá jen pár roků života s postupným odumíráním mozkových buněk a chátráním těla, zvolil bych děti, který maj před sebou celej život.

Pokud by dětem bylo 15 a dospělím kolem 20ti, tak samozřejměm dospělí, protože 5 je lepší než 2. Jestli bych byl v té či oné skupince (pozorovatel zvenčí nebo aktivní účastník – jeden z těch pěti), na tom už by zas tak moc nezáleželo. U mě vítězí prostej kalkul .:)

samicek333

Zapomněla jsem to napsat do doplnění otázky, tak to píšu sem. Souhlasím, že otázka je jen teoretická, nikdo neví, jak by se ve skutečnosti zachoval. Otázka možná měla znít: jak byste se zachovali?, nebo: jaké rozhodnutí je podle vás to správné?

bolak

Tak učitě bych jim neukosal hlavy nebo tak něco, ale za jistých okolností by byla odpověď určitě ANO a za jistých okolnosti zase NE.

Pokud by byly děti nakažený nějakým virem, který by nebyl pro ostatní nijak nebezpečný, ale bylo by známo že po jisté době se dětem nafoukne hlava jako balón a následně praskne, čímž se do okolního prostředí rozšíří póry, které nakazí zbylých pět lidí, tak bajbaj caparti.

Na druhou stranu, pokud by se třeba v Indii narodily děti s obličejem ryby, a nějakej věštec, třeba ocko, by prorokoval zkázu lidstva zatopením 95% zemského povrchu tichým oceánem nebo jinou berounkou, s tím že by se vytvořila nějaká fanatická skupina, která by proroctví uveřila a požadovala jejich usmrcení aby bylo proroctví odvráceno, jinak že budou páchat hromadnou sebevraždu, tak bych se do žádný větší akce nepouštěl.