annas

Spotřebováváte všechno do klamona nebo to občas necháváte na pospas?

Jak rozumíte úslovím? Jaký mají původ?
Doplňuji:
Bubco, význam jste odhadl správně Do klamona (y), klamol ve významu do posledního kousku, zlomku. Vznik tvaru klamona ovlivnil lidový příslovečný výraz mentina, do mentiny (do poslední, nejmenší částečky, úplně, zcela, do mrtě).

Já jsem se s tímto výrazem ještě nesetkala, ale spojení se používá v oblasti Krkonoš: do klamora, Novopacko: do gramolu, Jičínsko: do kramolu.

Nejlepší odpověď
anonym

Smysl se snad dá odhadnout,ale co,nebo kdo je klamon,Klamon?
Nešel by klamon nahradit „poslední mrtí“?
Jinak pí. Ellen Klamon má něco společného se šperky.Myslím.To asi nebude ono,co?

annas

Omylem jsem uzavřela otázku. Zapomněla jsem do dodatku doplnit, že Ellen Klamon s tímto úslovím nemá opravdu nic společného.