Avatar uživatele
Bronzový

Společný nadnárodní jazyk je asi utopie?

Ad ontola: "Na co by bylo českým dětem, že by uměly mluvit esperantem? To by muselo dojít k celosvětové povinnosti zavést esperanto do škol." ZAJISTÉ!!!!! Pochopil! V BUDOUCNU by si všichni rozuměli - vím, utopie.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

I když žijeme v jiné době, vracím se do historie.

Latina. . Jde o velmi starý jazyk, který se ale už několk století poažuje za mrtvý, protože to není oficiální jazyk, ale jazyk vědců, lékařů a představitelů církví....

Latina si udržela své výchozí postavení až do doby renesance, kdy se prosadily národní jazyky a latina se stala mrtvým jazykem. I když se objevovaly další pokusy oživit ji ., Ale nepodařilo se...

Takže je vidět, že snahy o udržení latiny jako nadnárodní jazyka ztroskotaly. Jednotlivé národy od doby renesance považovaly i svůj národní jazyk za znak identity, znak národa, vznikala proto díla v národních jazycích, dokonce se objevily nové literární útvary.

Domnívám se, že světový jazyk by se každý měl učit dobrovolně a vybrat si ten, který mu vyhovuje. Jestliže se bude příslušníkovi jednoho národa vnucovat jiný jazyk, může se to chápat jako politický či ekonomický tlak, vlastně jde o jakousi jazykovou diskriminaci. Vzpomeňme na "vnucování" němčiny či ruštiny v určitých dobách. Tak se vlastně Jeden národní jazyk nadřazuje nad jiný národní jazyk. Tato jazyková "diskriminac" byl postihla všechny národy.

Takže pokud vytvořit nadnárodní jazyka, tak jazyk umělý, který by vyhovoval velké většině, ale sloužil by především v mezinárodním styku. Otázka - chtěli by se ti, kteří mluví světovým jazyky, jej učit? Takže považuji za utopii vytvoření nadnárodního jazyka pro všechny národy světa ...

Každý jazyk má přece svá specifika, své zákonitosti vývoje, každý člověk má právo se rozhodnout, zda se chce, nebo nechce učit jiný jazyk. Záleží na růlzných okolnostech.

I když bohužel češtinu v minulosti ovlvinila němčina, v současnosti angličtina, především pokud jde o slovosled, který snižuje srozumitelnost, někdy i nevhodné nahrazování českých výrazů anglickými, stále žije ...
-----

Karel Čapek: " Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.... "

Více zde: http://nepovinna-cetba.webnode .cz/…
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz
Doplňuji:
Uvádím zdroj, který potvrzuje, že latina je jako mezinárodní jazyk, i když odborný, na ústupu.

Latina je řeč s dosti obtížnou gramatikou, rozsah její výuky je omezený a použitelnost v dnešní praxi malá.
Kde se tedy nyní na prahu 21. století můžeme setkat s užíváním latiny? Latina se používá dodnes, i když omezeně. Nejspíše ještě v římsko-katolické církvi, kde se latina používá de iure jako jazyk úřední i de facto jako jazyk dokumentační a hlavně tradiční. Ale i tam její význam v posledních létech významně klesá. Občas použije latinu i právník, ale to spíš jen jako citaci.
V medicíně se většinou používá latina s okleštěnou gramatikou, aby užívání bylo jednodušší. Při vizitách v nemocnicích se ještě v polovině dvacátého století ve střední Evropě alespoň v některých případech lékaři domlouvali výlučně latinsky a v lékařských zprávách se latina používá dodnes. Veškeré anatomické, patologicko anatomické a diagnostické názvosloví se stále ještě používá latinské a řecké - např. u mnoha orgánů se souběžně používá latinský i řecký termín (děloha – uterus latinský a hystera řecký termín).
atd-

http://referaty-seminarky.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ono i kdyby se chtělo, tak by s tím byl problém, koukni se na angličtinu, ta se sice rozšířila, když Británie získala kolonie.Od té doby se ale stejně vyvíjí trochu v izolaci a dneska britská/americká/australská angličtina je už rozdíl.Představ si celosvětový jazyk, kterým mluví každý. Začaly by vznikat nářečí, slangy a jazyk by se znovu začal štěpit na jednotlivé dialekty, kterými by se mezi sebou možná ani nedomluvili. - viz čínština, tá má spoustu dost odlišních, ale používaných dialektů, které si navzájem moc nerozumí.


Avatar uživatele
Bronzový

Naprostá utopie, chápu že to má logický základ - bylo by to skvělé jak by si národy mezi sebou rozuměli ale když si představím ty kecy lidí jak je to protinacionální a utlačování národních suverenit apod. bláboly. Stačí se kouknout jak všichni z odporem koukají na EU která se snaží vzájemně spojit jen některé body....daně, cla, zákony atd. No a kdyby začla s nějakými vzdělávacími jednotnými směrnicemi....no ježiš to by byla snad válka. Zkrátka velké množství lidí se prostě není schopno domluvit.......lidi se dřív budou zabíjet než spolupracovat, furt se cítí někdo ukřivděný........se divím že máš tyto ambice.


Avatar uživatele
Zlatý

ale to predsa nie je utopia, taký jazyk existuje a používa sa už tisícročia.
jedná sa o latinu.

v omto jazyku je celosvetová klasifikácia všetkého živého a neživého, čo poznáme, včítane nemocí, rôznych technologických postupov, proste všetkého.

problém je iba ten, že nie všetci ho ovládajú, lebo sa neučí - okrem odvetví, kde sa bežne používa.

ad české deti (a nie iba české) - veď tie neovládajú ani rodný jazyk, ako by to teda vyzeralo, keby sa mali učiť ešte jeden - univerzálny jazyk.


Avatar uživatele
Stříbrný

...nebylo by lepší použít angličtinu?vždyť se stejně všude používá?
"k čemu to bude,aby se celej svět učil esperanto.když stačí,aby se ten zbytek naučil anglicky..."http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Quimby
dyť stačí malá ČR,sice nepatrný,ale rozdíl mezi brněnským hantecem,pražskou češtinou,ostravským nářeším a to bych mohl pokračovat,takže by se stejně nedomluvily...


Avatar uživatele
Bronzový

Chápu že to myslíte dobře, ovšem je nutno si představit kolik rozdilních názorů a množství peněz by stálo tento projekt uvést do chodu a jak dlouho by trvalo, než by se tento jazyk naučila alespoň taková část obyvatelstva, aby se dal prohlásit za celosvětový.
Nechal bych tuto poctu jazyku anglickému.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.