opice

společenská záruka

Potřebuji napsat společenskou záruku pro osobu která něco provedla.A nevím si rady.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Společenská záruka
Zájmová sdružení občanů, zejména odborové a jiné společenské organizace, pracovní kolektivy a církve, s výjimkou politických stran a politických hnutí mohou:
 nabídnout převzetí záruky za nápravu obviněného
 navrhnout náhradu vazby jejich zárukou (s výjimkou případů koluzní vazby)
 podávat za odsouzeného žádost o udělení milosti a o zahlazení odsouzení.

Peněžní záruka (kauce)
Někdy může obviněný nebo jiná osoba složit kauci ve výši určené soudem.
To neplatí pro případy koluzní vazby.
Podmíněné zastavení trestního stíhání a narovnání
O těchto alternativách lze uvažovat v případech, za které trestní zákon stanoví trestní sazbu nižší než 5 let. Rozhoduje o nich soud za splnění všech podmínek ze strany obviněného. Poradit může nejlépe obhájce.
jinak maximálně přípustná tříměsíční doba trvání tzv. koluzní vazby (tedy vazby uvalené na obviněného z důvodu obavy, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky).