zjentek

Spadá hořčice do skupiny slov, kde se uplatňuje jev zvaný spodoba znělosti?

Hořtice! (;

Nejlepší odpověď
annas

Dodatek k odpovědi uživatele Schlukera

Spodoba znělosti se také nazývá asimilace znělosti. V uvedeném případě nejde o spodobu znělosti,. Hlásky – ř -t-č jsou neznělé.

Dochází k jiné asimilaci, tzv. palatálnosti – nespisovný jev – místo hořčice se vysloví snadněji hořtice – místo palatálního č se vysloví palatální ť.

Další odpovědi
Schluker

Ne. Staci si obe “varianty” rict nahlas a je to jasne. Č a ť se tvoří v ústni dutině každé odlišně.

EKSOT123

Hořtice jsem asi ještě neslyšel, spíš opačně: ščípat, ščáva, ščekat, ešče, neščestí, Asi záleží na kraji. Potom střešně, žlíce, počta, řebřík, řmí (hřmí), lepčí, jabko, šupka, šlupka, (chtěl jsem napsat hrozinky, ale prý je to také OK), vokoun, vembloud, fčela, harmara,… Pak se divíme, že tu Babylónskou věž nedostavěli. Lidi jsou v řeči lajdáci.

zjentek

Některé znám taky, třeba klešče, ščovík, poščevák anebo termoska… Bo š čajem! (;

zjentek

Chjo, zjentek srší sfým ftipem… to zas bude negativních ohlasů…