Avatar uživatele
annas

Souhlasíte s názorem světově uznávaného dětského psychologa, že rozhodující úlohu ve výchově dětí hraje rodina?

Tuto otázku jsem zařadila v souvislosti s výročím narození prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., světově uznávaného dětského psychologa, který prohlásil, že charakter dítěte nejvíc ovlivňuje rodina. Dále tvrdil, že ústavní výchova v kojeneckých ústavech i dětských domovech představuje závažné ohrožení duševního a sociálního vývoje dětí a její negativní důsledky poznamenávají tyto děti jako skupinu až do dospělosti.

Na konci života prohlásil „Rozumět znamená pomáhat".

Má pravdu? Jakým způsobem se dále na výchově podílí škola, společnost atd.?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? panenka, Jahoda, vagra, rynek878, KdoSiOdJinud, BIGFOOT, anonym před 4666 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
verka

Rodina se podepisuje na výchově určitě. Pak následuje škola a mám názor, že v poslední době ji předběhla společnost v podobě PC a médií. Bohužel škola nemá takovou autoritu jako mívala, spousta nařízení ovlivňuje výchovnou práci učitele. Jsou rodiče, kteří si neuvědomují, že většinu dne s jejich dítětem tráví právě pedagog.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
KdoSiOdJinud

Rodina jako okruh nejbližších ovlivňuje vývoj dítěte myslím že nejvíc, protože i názory na školu apd. získává z rodiny. Co se týče dětských domovů, myslím, že problém je patrný – děti mají sklon k problémovosti.

Nicméně výjimky potvrzují pravidlo a to je to krásné

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Roli ve vychove rodina zcela urcite ma,a to velkou,i skola a prave i ta spolecnost.
Ale sebeslusnejsi rodina jeste neni jistotou toho,ze z ditete take vyroste slusny clovek,staci malo.A existuji i vyjimky,kdy z decka,co vyrostlo nekde v detskem domove,v buhvijakem prostredi a je z neho slusny clovek.
Bratr moji zname pochazi prave z te slusne,bohate rodiny a dopadl neslavne,nekolikrat zavreny,ve spolecnosti pochybnych lidi.
Rodina bezpochyby ma velky vliv,ale ve finale zalezi na tom,jakou zivotni cestu si vybere ten ktery jedinec.
jsem jeste docela mlada,ale take mam uz leccos za sebou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BEAES

Rodiče mají na své dítě největší vliv a jsou jeho vzorem. Děti v ústavech musí citově velmi strádat a většinou z nich vyrostou problémoví lidé. To samé, když si rodiče s dětmi nerozumí, nevšímají si jich, nepovídají si spolu atd. Dítě musí cítit lásku, to je důležité.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Rodina má vliv zásadní a hlavní!! A to z toho důvodu, že na dítě působí první a to v době kdy se vytváří a formuje její charakter a osobnost. To ostatní co následuje již může případné chyby jenom napravit či poopravit ale také nemusí.
Vliv rodiny je zásadní i později.
Takže rodiče pospytujte svoje svědomí a neházejte to na školu a společnost.
Tu společnost nakonec vytváří děti Vámi vychované.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BIGFOOT

annas,má pravdu,nejvíc ovlivňuje dítě období do jeho 3 let.škola a společnost může dítě
v dnešní dobé ovlivnit dramaticky.BIGFOOT

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek