autacek

Souhlasíte s navrhovaným zjednodušením češtiny? Už žádná shoda podmětu s přísudkem atd.

https://nazory­.aktualne.cz/ko­mentare/cesti­na-pro-21-stoleti-musi-se-zjednodusit/r~1877a0­921d7611e99e300cc47ab5f1­22/

Nejlepší odpověď
Kepler

Ještě to! Už dnes je na pováženou, jaké patvary slovník ÚJČ připouští. Za chvíli bychom mluvili jako černý plantážník ve Virginii: Massa Mygujél koupit nová černá otroci!

Další odpovědi
annas

Podobná otázka zde byla. Objevují se i různé jiné verze. Ale myslím si, že jde o nadsázku, že ukazuje na úroveň českého jazyka.

Nevadil by mně zánik zájmena týž a jenž, protože tvar již pro mužský životný se používá výjimečně. I kyž přechodníky zanikly, jejich užití zkracovalo větu, tedy písaři „šetřili“ své ruce. také pro jejich užití existovala pravidla a tvary se lišily podle slovesných tříd.

Jednotné „i“ ve shodě v mn. čísle minulého času je ve slovenštině. Ale jde mnohdy o ztíženou srozumitelnost.Je třeba použít v kontextu.

Když v češtině napíši – skákaly či skákali bez podmětu, poznám podle rodu, kdo skákal. Pravopis vede k přemýšlení, ukazuje i na určitou úroveň pisatele.

Ke znalosti pravopisu přispívá i pozorná četba knih, kde je možné sledovat nejen slovní zásobu, ale i pravopis.

Na internet se nedá spoléhat. Myslím, že když myslím, tak jsem na tom mnohem lépe.

I když se otázka a článek týkají psaného projevu, nikoliv mluveného, cituji Karla Čapka. Vložila jsem otázku na některá nová slova, která navrhuje ministerstvo školství, a to bez vědomí ÚJC AV.

„A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje.“

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Bohužel, z velké části už neplatí. V mluveném projevu existuje i jazyk nespisovný, zatímco v psaném jazyce stále platí daná pravidla.

Když vyslovím, že právě „hodiny bijí“, pravopis není třeba řešit, ale když větu napíši chybně, tak je to horší.

Proto je třeba si uvědomit rozdíl mezi pravopisem češtiny a její výslovností.

Edison

Absolutně ne! Tvrdé a měkké Y/I jasně definují slova, jejich významy a k čemu se váží. Jak už napovídá „shoda podmětu s přísudkem“.

Klaproth

já z čštynou problemi nemám je to mi jedno

quentos

Ne. Od autora to byl, doufám, sarkasmus.

Mc Merkurion

… nic se nemá přehánět, bazírování na některých maličkostech (jako nemezera před otazníkem) ještě neznamená, že by jazyk (jakýkoliv) neměl mít svá pravidla, jak jinak bych věděl, že „bili s prahy“ vlastně znamená, že ony ženy pocházej z Prahy a že se s nikým páni nemlátili …

orestez

5. bod návrhu je vytvořen pro některé intelektuály, kteří se češtinu učili 10 a více let.
Souhlasím s Josefem Bouškou.

Rokio

Ani omylem. Jenom by tak došlo k ničení našeho krásného českého jazyka.

ivzez

Ne, nesouhlasím.

Přiznám se však, že si nejsem jista,
jestli to autor mínil vážně.

martin319

absolutně nesouhlasím

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Přepíši a požádám o smazání. Klikla jsem dříve.

Ještě poznámka. Pravidla pravopisu se zjednodušují, např. koncovky infinitivů, ústup tvaru mne, některé tvary v časování i skloňování atd.

Je pravda, že se možná najdou i jiná slova, která kdysi v minulosti vznikla chybným převzetím – např. potencionální.

Ve své jedné otázce jsem se zmínila, že ministerstvo školství zavádí výrazy, které nevyly schváleny ÚJCAV. . takže není vždy vina na jazykářích.

Navíc ve slovnících není možné zjistit shodu přísudku s podmětem, užití záporu atd.

Takže mluvený jazyk využívá slovní zásobu, ale nesouvisí s pravopisem. Třeba moravská a česká výslovnost , tzv. asimilace znělosti.

Není nutné všude mluvit spisovně, ale psát ano.

Edison

McMerkurion: Víš, proč se před interpunkčními znaménky nedělá mezera? Zkusil sis to někdy na PC? Zejména na konci řádků? A zkoušel jsi to pak číst? Hrůza, co? Tak tohle je jeden z mnoha důvodů.

Mc Merkurion

… souhlasím, to máš jako s mezerou za větou, ještě v dobách, kdy v sms záleželo na počtech znaků se vynechávala … jen si myslím, že se jedná spíše o estetickou záležitost na rozdíl od pravopisu a čárky, jež tolik nemění význam věty, a v tom se snad shodneme …

Edison

Tak když to vujde, hodí to pak klidně otazník na nový řádek. To přece není normální. A pohodlí při čtení taky výrazně přispívá ke správnému pochopení textu.

Jsem onehdá četl inzerát: Protám stavební stroj s volány. Nechápu proč jsem to četl, proč jsem to četl právě takhle, ale asi bylo něco špatně. I po několikerém přeslabikování to byl stavební stroj s volány… Až po několika hodinách a m oha návratech k textu jse vydedukoval, že to nebyl stavební stroj, ale svatební kroj. Mozek si totiž opravdu přebírá věci po svém a typografie tomu extrémě přispívá. Takže mj. proto je dáno, kde a jak mají být mezery. Taky ne nadarmo se říká, že mezery se píší.