martindr

Smí se zastavit za přechodem pro chodce?

Dobrý den, chci se jen ujistit: na přechodě se stát nesmí a ve vzdálenosti 5 metrů před ním, platí to i za tím přechodem? To znamená: mohu parkovat ZA přechodem, nebo musím dodržet znovu odstup 5 metrů?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud to nezakazuje další ustanovení zákonu o silničním provozu, tak můžeš.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ber to logicky. Před nemůžeš, protože zastíníš prostor před přechodem a ani řidič nevidí před tvoje auto a chodec naopak nevidí přes tvoje auto na to přijíždějící.
Naopak za můžeš, protože nikomu neřekážíš, je v pohledu přijíždějícího řidiče na přechod vidět a chodec vidí přijíždějící auto.
Takže jak napsal mosoj, pokud to nezakazuje jiný zákaz, tak můžeš.

cukrar

Jak píšou kolegové, předpis nezakazuje zastavit za přechodem.

briketka10

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99echod_pro_chod­ce#Povinnosti_­.C5.99idi.C4.8D­.C5.AF