Dochy

Jak je to při odbočování vlevo/míjení vpravo přes extrémně široké ulice?

Jde mi o tuto situaci v křižovatce: Hlavní silnice dva a dva pruhy (možná tam byli i tři), mezi nimi ještě široký pruh s kolejema, řízeno světly. Vedlejší vede klasicky kolmo přes hlavní (sva úzké pruhy celkem). Na vedlejší z obou stran řada vozidel, z nichž několik z obou stran by rádo vlevo, některé rovně. Někde uprostřed v oblasti tramvajových kolejí se míjet podle předpisů je blbost, ani bysme se tam s těmi co chcou rovně nevešli. Pokud tam všichni najedem po své straně kam až to půjde, je riziko, že se dostanem do stavu, kdy nikdo nebude moct projet tam kam potřebuje, protože nám bude překážet řada aut z druhého směru… (za autem, které bude stejně marně čekat na projetí přes mou řadu)
Tak co?
Doplňuji:
pardon: méjení vlevo – tak že protijedoucí jede ode mně vpravo – samozřejmě.

Odpovědi
cukrar

Nedávno se podobný případ řešil na poradně. Po delší výměně názoru tazatel dodal přesné gps místa a pak šlo vše rychle. Někteří dokonce i domalovaly vozidla.
Je to naprosto normální míjení vlevo jako na malé křižovatce.

Bunda

Taky trochu nechápu, v čem je problém.
Pořád platí stejná pravidla.
Zákon hovoří takto: „Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. (umožnit přejít chodci na přechodu) h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.“
Pokud auta z vedlejší silnice brání odbočením těm z hlavní, dopouštějí se přestupku.
Tady dvě animace:
http://www.za­kruta.cz/anima­ce-dopravnich-situaci/22_3_a/na­jeti-do-krizovatky/
http://www.za­kruta.cz/anima­ce-dopravnich-situaci/22_3_b/na­jeti-do-krizovatky/

Dochy

Nejsem si jist, kde přesně mně to zarazilo. Jel jsem podle navigace neznamými končinami 😉
Je možné, že to mohla být tato křižovatka
http://www.ma­py.cz/s/8M8q
(snad odkaz projde, jinak 50°3'9.471"N, 14°31'48.678"E )
Projeli jsme to v poho já i ostatní řidiči, spíš dodatečně mně napadlo, jestli to bylo dobře 😉
Selský rozum mi říká projet to spíš jako by to byli dvě křižovatky za sebou – zkrátka kdo jede na sever, přejede přes první půlku a tramvajový pás rovně v jednom štrůdlu a až za tramvajovým pásem se dělit rovně nebo doleva.
Pokud by jsme se mi vlevo odbočující míjet podle pravdila že se nekřížíme, pak by přes tramvajové koleje byli nastrkány 4 zástupy vozidel. První zástup aut co chtějí projet rovně na jih, pak zástup jedoucí na sever a odbočující, pak zástup jedoucí na jih a odbočující a nakonec zástup jedoucí rovně. To mi připadá trochu šílené… i když proveditelné – ale pouze pokud nikdo neudělá chybu a auta jedoucí rovně budou muset hezky zeširoka objet ten chumel uprostřed.