FolgoreCZ

Smí se parkovat na levé straně úzké obousměrné ulice?

Smí se v úzké, ale obousměrné ulici kde auta podélně parkují po obou stranách, zaparkovat jakoby „do protisměru,“ tedy dveřmi řidiče k chodníku, nebo se to musí projet a přijet z druhé strany? Zdůrazňuji, že ulice je tak úzká, že mezi stojícími auty je místo jen na jedno jedoucí auto, takže se teoreticky nepřejíždí do protisměru, tam by to bylo jasné. Díky.

Nejlepší odpověď
Alesh

Ne, musíš parkovat tak, abys měl auto natočené ve směru jízdy pruhu vedle kterého stojíš. Čili řidič vystupuje do vozovky, spolujezdec na chodník.

Další odpovědi
autacek

Pokud je ulice tak úzká jak popisuješ, není možné současné parkování na obou stranách ať je auto otočeno jakkoli. Jinak k dotazu, zaparkování vozidla „v protisměru“ je také přestupek.

cukrar

Parkovat se může vpravo, musíte se otočit, dále musí zůstat mezera na šíři 6 metrů. Jelikož píšete o uzké ulici, domnívám se, že tam nesmí parkovat nikdo. Dejte přesné GPS místa, jinak se bavíme každý o jiném místě.

Arne1

A jak se do toho protisměru otočíš ? Je to jednosměrka, takže vozidlo otočené do protisměru je úplně špatně !

Dochy

Bacha: po zaparkování vozu musí zůstat dost místa na průjezd.
„Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.“
(Zákon o silničním provozu). Takže na obousměrné silnici 6m jak píše cukrar.

A podle pravidel parkuješ na obousměrné komunikaci vždy vpravo:

"1) Řidič smí zastavit a stát jen

  1. vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na

jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,"

FolgoreCZ

Doplnění místa:

https://mapy.cz/za­kladni?x=14.4452152&y=5­0.0324370&z=1­8&pano=1&pid=560­65962&yaw=4.432&fov=1­.257&pitch=0.314

Dokonce na fotce hned dvě auta demonstrují, co jsem myslel. To je právě to, já si myslím, že se to nesmí, táta mě učil, že se to nesmí, ale v reálu tak lidi parkují celkem často. A pokud jde o šířku ponecahného průjezdu, většinou se ani nestojí jedním kolem na chodníku, takže je to ještě užší.

autacek

Tak jak sis sám všiml, na spoustě míst je taková situace, že se vymáhání předpisu nekoná, pokud není žalobce, nebo se nic nestane. Poté co by se to řešilo tak by byla půlka ulice bez parkovacích míst, ne-li ulice celá. Tak že pak stačí jeden potížista, nebo super aktivní radní, či prostě snaha ne aby se lidem jakš takš žilo, ale aby se naplnila obecní pokladna a nastává peklo na zemi.

cukrar

Arne, pozor, špatně čtete dotaz, silnice je obousměrná.

Arne1

Opravdu, četli jsme špatně