zdeny

směnka pravost

Stačí na směnce vytištěné a vypsané ze vzoru na internetu pouze podpis vlastní rukou ?
Doplňuji:
A KDYŽ JE NA SMĚNCE PODEPSÁN JEŠTĚ PŘÍTOMNÝ SVĚDEK ?

Nejlepší odpověď
kropitko

Náležitosti směnky

Co musí směnka obsahovat přesně definuje zákon směnečný a šekový (č. 191/1950 Sb. )
Dle zákona směnka musí obsahovat:
http://www.prav­nipredpisy.cz/pred­pisy/ZAKONY/1950/1919­50/Sb_191950_------_.php
1.označení, že jde o směnku, pojaté do vlastního textu listiny a vyjádřené v jazyku, ve kterém je tato listina sepsána,
2.bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžitou sumu,
3.údaj splatnosti,
4.údaj místa, kde má být placeno,
5.jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno,
6.datum a místo vystavení směnky,
7.podpis výstavce.

Směnka musí být vždy vydána v písemné formě.
O vlastní směnce, v níž není údaj splatnosti, platí, že je splatná na viděnou.
Není-li zvláštního údaje, platí, že místo vystavení směnky je místem platebním a zároveň místem výstavcova bydliště.
Není-li ve vlastní směnce udáno místo vystavení, platí, že byla vystavena v místě, uvedeném u jména výstavce.
Doplňuji:
možná by Vám postačilo nechat ověřit podpisy na matrice,na obecním úřadu

Zdroj: http://www.jul­da.cz/2009/05/­smenka-vzor-formular-a-nalezitosti-smenky/

Další odpovědi
Luss

Nez podepisete smenku (nebo naopak nekdo Vam) dobre si vsechno prostudujte a nejlepe prokonzultujte s pravnikem. Smenecne pravo je na prvni pohled jasne a muze se jevit jednoduse, ale z vlastni zkusenosti vim, ze je dobre vsechno 100× zvazit. Jinak (i kdyz na spravnosti smenky to nic nemeni) doporucuji nechat overit podpis notarsky, nebot tim pri soudnim rizeni odpada uz treba tak jednoducha, ale repeticky se opakujici namitka: „podpis neni muj“. A i kdyz pak dukazni bremeno nese dluznik, je to opravdu celkem zdlouhave, pokud dluznik tedy nema vuli platit vcas. Rozmyslete si to dobre, at jste v pozici budouciho veritele, nebo dluznika. vim o cem mluvim a to jsem mela smenku overenou a formalne spravnou a bylo to stejne velice neprijemne vymahani.
Doplňuji:
smenku bych nestahovala z netu ale vyplnila bych formular smenky, ktery se prodava v obchodech (napr.prodejna SEVTu). Nebo kdyz mi poslete kontakt mailem, mohu Vam zaslat kopii (bez detailu) smenky, kterou jsem mela ja a kterou soud uznal za formalne spravnou. Ale opakuji, nez cokoliv podepisete nebo naopak pujcite, rozmyslejte a konzultujte s pravnikem. Krome toho byste mel mit (pokud jste veritel) i uznani dluhu nebo smlouvu. Smenka jako takova je cenny papir, ale neni to dukaz o tom, ze jste penize dluznikovi opravdu dal. BEZ PRAVNIKA ANI RANU!!!

dudu

Již jednou jsem na těchto stránkách upozorňoval, že Směnečný zákon je velmi přísný a vyžaduje respektování několika základních ustanovení, či podmínek. Pokud však směnka obsahuje všechny nezbytné náležitosti, může být napsána ručně třeba i na sáčku o mouky! Buďte velmi opatrná, i zdánlivě drobná chyba může mít fatální následky!!

Luss

uz mi nejde doplnovat k odpovedi. na smenku nikoho jineho proboha podepisovat nenechte!!!! mohl by se taky za jistych okolnosti stat spoludluznikem. Overeni podpisu u notare stoji par korun, a rozhodne se vyplati je investovat!