BEAES

Slyšela jsem, že je pro nějakou rostlinu prospěšný oheň, víte o jakou jde?

A čím je pro ni oheň prospěšný?

Nejlepší odpověď
Terryle

Moje milovaný sekvoje! Sekvoje nebo sekvojovce obrovský. Jsou obrovský, starý a požár nejenže jim nevadí (mají tlustou korkovitou kůru protkanou vodníma cévama, kterou oheň nepropálí a jakmile se dostane k vodě, udusí se), ale dokonce ho potřebujou k rozmnožování. Sekvojový šišky jsou dlouhou dobu uzavřený a semínka zůstávají v nich, nevypadnou na zem jako u normálních stromů. Šišky se otevřou až žárem při požáru, semínka dopadnou na spálenou zemi (takže nemusí prorůstat vrstvou napadanýho jehličí a větviček, kde by neměly živiny). Mají tak najednou dostatek živin z půdy i slunečního světla (který by se k pidirostlinkám jinak přes porost nemuselo dostat). Moc chytře zařízeno…

Zdroj: http://bmprofit­.cz/sekvojovec­.html

Další odpovědi
venkovan

Pro mnoho rostlin je stepní či lesní požár prospěšný. U některých dřevin oheň rozevře šišky, či puknou pevné obaly pecek a jiných semen a semena tak vypadnou na ohněm ošetřenou půdu (omezení spor hub, plísní a dalších mikroorganismů které zastavují klíčivost semen a nebo odstraní konkurenční rostliny při klíčení a ujímání semenáčku. Mimo jiné jsou to i některé druhy borovic (např., banksova), kde sice les totálně shoří, ale následně na požářišti vzklíčí nové stromky (asi jako na Šumavě semenáčky smrků, kde les sežral kůrovec).
Mnoho rostlin ve stepích opět mohlo přežít díky pravidelným požárům. Oheň odstranil vysokou vrstvu stařiny, opět dezinfikoval půdu a ze semené banky (ty co přelénají v zemi) mohly vzklíčit nové rostlinky. To samé platí o vřesovištích (ty vznikly pasením a vypalováním nedopasků – vřesoviště není původní ekosystém).
V mnoha zemích se proto obnovují některá rostlinná společenství řízeným vypalováním. Po zahájení vypalování prérií v USA se opět na nich objevily rostliny které byly téměř odepsány jako zaniklé. Tímto cíleným vypalováním se jednak předchází i mohutným požárům (vypaluje se včas organické zbytky na zemi) a jednak se tím připravují podmínky pro vzklíčení rostlin které by jinak neměly šanci. Mám pocit, že u nás je řízené vypalování povoleno za určitých přesně stanovených podmínek na některých chráněných území. Co vím, tak se toto vypalování provádí pouze v zimě za holomrazů za účasti hasičů a nevypaluje se celá zájmová plocha, pouze jeden rok její část, další rok jiná..
Vypalování trávy na jaře ale není povoleno, naopak je trestné.