Slovo „holandr“. Co je to a kde a jak to vzniklo?

Další slova;
„kuliferda“,
„čerchmant“,
„ekvipáž“,
„partika“,
„utrum“,
„laufpas“,
„mišuge“,
„elent“,
„hokyně“,
„čtverák“,
„plavajzník“,
„ulmačka“,
„česlice“,
„piťula“ (on),
„rajtferd“,
„mermomoc“,
„kujon“,
„fiškule“,
„adjunkt“,
„všichni safienti“.

Nejlepší odpověď
Mili @

Holandr je zařízení na mělnění hadrů, kuliferda -nějaký vykutálenec, čerchmant – není to čert? Ekvipáž- doprovod, utrum asi konec, mišuge,když je někdo pošahaný, hokyně – prodavačka? čtverák – totéž co kuliferda, mermomoc – za každou cenu, kujon – nějaký borec, adjunkt – výpravčí u dráhy?
A dostanu aspoň za 3 ????
To bylo jak u zkoušek!

Další odpovědi
quentos

jen si tipnu – ekvipáž bude z angl. equipment = vybavení. Hokyně by mohla být umělým femininem od hokynáře, obchodníka se smíšeným zbožím. Rajtferd bude z něm. Reitpferd – jezdecký kůň.

Mešuge (mentálně vyšinutý, potrhlý) pochází z jazyka Židů , podobně jako např. košer