Woskovka

Slovní úloha z matematiky – logika

Připravuji se k přijímacím zkouškám, ale logické slovní úlohy mi dělají velké problémy. Nevíte někdo jak bych si ty úlohy mohla zjednodušit? Prosím poraďte mi jak na to. Moc vám děkuji :)
Tady je jedna taková:

Čtyři auta – bílé, červené, modré a zelené – vyjela na trať závodu.
Zelené auto přijelo dříve než červené.
Modré auto přijelo dříve než bílé.
Bílé auto přijelo dříve než červené.
Zelené auto přjelo dříve než modré.
Které auto přijelo ze všech nejpozději?
(A) zelené
(B) modré
© bílé
(D) červené
(E) žluté

Nejlepší odpověď
manon

Tady stačí postupovat vylučovací metodou. 1) Z dříve než Č – tedy zelené nemůže být poslední
2)M dříve než B – tedy modré taky není poslední (už nám přicházejí v úvahu jen Č a B) 3) B dříve než Č – tak bílé taky není poslední (zbylo už jen červené) 4) Informace Z dříve než M je nadbytečná, pokud je tem jen ta otázka, které bylo poslední a nikdo se neptá na pořadí všech.
Doplňuji:
bolak: Já netvrdím, že neexistuje jiný způsob, jak to řešit. Jenže tady se mluví o přijímačkách a logice a myslím, že tam se často hraje na rychlost, na rychlé vyhodnocení textu, ne o složité postupy. Často se jedná o hodně spíš lehčích příkladků. Zodpovědět a hajde dál, protože otázek je moc a konkurence nespí :) (A doma si pak v teple můžeme dumat, jak to bylo s tím celkovým pořadím :) ).

Další odpovědi
bolak

Ve skutečnosti to máte všichni špatně a přišli ste na to jen čirou náhodou :D.
A úplně nejblíž je hanulka, protože jako jediná uvažovala logicky a všimla si toho co ostatní přehlédli, ale udělala zásadní chybu. Žluté auto vůbec nedojelo, jelikož ani nevyjelo jak je vidět ze zadání otázky. Byl to sprostý chyták a autor příkladu nás chtěl zmást tvrzením že pět se rovná čtyřem.

Jak tedy správně postupovat? Předvedu. (jen si vezmu trumpetku a jednokolku)

  1. Zelené auto přijelo dříve než červené. Čili:

CERVENE→ZELENE (→CIL)

  1. Modré auto přijelo dříve než bílé. Čili:

BILE→MODRE (→CIL)

  1. Bílé auto přijelo dříve než červené. Čili:

CERVENE→BILE (→CIL)

  1. Zelené auto přjelo dříve než modré. Čili:

MODRE→ZELENE (→CIL)

Z bodů 1) a 4) vidíš že jsou možné dvě varianty

  1. CERVENE→MODRE→ZE­LENE (→CIL)
  2. MODRE→CERVENE→ZE­LENE (→CIL)

Přimícháš do toho bod 2) a máš tři možné varianty:

  1. BILE→CERVENE→MOD­RE→ZELENE (→CIL)
  2. CERVENE→BILE→MOD­RE→ZELENE (→CIL)
  3. BILE→MODRE→CER­VENE→ZELENE (→CIL)

Poslední co ti zbylo byl bod 3), tedy že BILE dorazilo dříve do cíle než CERVENE. Když se pořádně podíváš na tři předchozí varianty závodu, je tam jenom jedna možnost která splňuje tuhle podmínku.

  1. CERVENE→BILE→MOD­RE→ZELENE (→CIL)

Ze všech nejpozději tedy dorazilo červené auto, protože je nejdále vzdálené od cíle.

manon: Ale mě to zajímalo :) Navíc tenhle postup je víceméně univerzální, zadání může bejt příště složitejšího původu a řešením by mohlo bejt i několik možností. Vaš postupy jsou správné, ale nedopočítá se a ze samý tý logiky jí vybouchne u tabule hlava.

mosoj

Klasická zebra, ale lehká .

zelené – modré – bílé – červené

Tedy poslední přijelo červené .
Doplňuji:
Postup logiky. Čti v pořadí tak jak píšeš a zapisuj pořadí které z daného textu vyplývá.

  1. Z – Č
  2. M – B
  3. Z – B – Č
  4. Z – M -B -Č

huxa

červené-Č, modré-M, bílé-B, zelené-Z

takže, nejdříve si nakreslím zadání:

Č-Z
M-B
M-Z
Č-B

vyberu se jedno z nich, třeba B,

...........b.­..............
Č je za ním, takže
.....č.......­.b...........­.....
M je taky za ním, takže, ale nevím kde
…č/m......č/m­.......b.....­.....
Z je před červeným i modrým a už jsem se do toho zamotal, takže nevím, jak dál, snad si to už domyslíš :) potom to obrátíš a výjde ti to, co mosoj napsal

hanulka11

já jen vypozorovala, že není jmenováno auto žluté – tak soudím, že přijelo poslední
Doplňuji:
tak jsem dostala za pět – stydím se :(:(

manon

bolak: Nepřišla jsem na to náhodou :) Netahala jsem barevné kuličky z klobouku :)

manon

A nemám to špatně :)

manon

Joo a ještě – ostatní nic nepřehlédli, naopak si všimli, že žádné žluté auto vůbec nevyjel, auta jsou čtyři, odpovědí 5 :) a tak logicky nemá smysl se o něm vůbec dál bavit, tak nevtipkuj tímto způsobem, nebo to někdo vezme vážně :)

bolak

„Po bitvě každej generál!“, řekl by ti Dr.Axl.

Tak ste ho měli aspoň zmínit ;)

manon

Já nerada moc píšu – extra dlouhé litánie :)

bolak

No nemáš to špatně, z čeho si soudila že si myslím že to máš špatně? Snad ne z toho že sem hned v úvodu napsal že to máš špatně? :))) nesmíš se takhle unáhlovat, já jen říkám že tvůj postup se hodí vyloženě pro tenhle příklad, není univerzální, bejt ty podmínky o drobítko složitější, tak bych si troufnul říct, né že by nefungoval, ale že by ti to dalo hodně zabrat :)

A nebo jiná situace, co kdyby si narazila na tuhle úlohu, ty bys ji tímhle způsobem vypočítala a pod tím by byla další otázka, založená na tý samý úloze, musela bys to jet celý odznova s tím že jedno autíčko už bys mohla vynechat :)

Prostě takhle mi to připadá jednodušší a nemůže nastat situace, kdy ti to ten kontrolor celý proškrtá, protože nechápe jak si na to mohla přijít, když tam nemáš žádný zápisky :) Vím o čem mluvím, já když dostal u zkoušení zlomek s mnohočleny přes celou tabuli, tak první co sem udělal, že sem to tam celý proškrtal a učitel jenom zíral.

„To takhle přece nemůžete…“ vopakoval pořád dokola a kroutil hlavou. Za dvě minuty mu povídam že to vyjde 3× a divil se znovu. Dalších 40 minut už se mě jen vyptával, jak jsem přišel na tohle a kde se vzalo tohle…

Nakonec mě posadil s dvojkou mínus za to že úmyslně zdržuju a promrhal sem mu celou hodinu…

mosoj

Bolák já tvrdím, že tvoje úvaha je špatná. Nejen že žluté auto nevyjelo, ono tam vůbec nebylo.
To je správný závěr analýzy !!!
Pak bych se nechal od tebe rád poučit jak se zebry dají řešit jinak než logickým uvažováním a analýzou. Pak bych si dovolil připomenout že někomu na takovouto úvahu stačí čtyři řádky někdo holt počmárá celý sešit, někdo si nemusí psát nic. Rozhodující u těchto zeber je výsledek !!!!

bolak

No, když už se chceš bavit o nemyslech :) , tak proč myslíš že tam nebylo? Muselo tam bejt, když je v zadání. A v úvodu je jasně napsasný, že čtyři auta vyjela na trať závodu, né že tam byla jen 4 auta.

Já tě klidně poučím tak jak to vidím já. Kdybych se ptal já na něco co nechápu a přečet si tvoji původní odpověď, kde píšeš že jde o klasickou zebru a napíšeš jen že je to červené auto, tak by mi to nijak nepomohlo protože výsledek bych sice měl, ale neznal bych postup. A i po doplnění bych nebyl o moc moudřejší. Kolikrát si tu (aspoň myslím že jsi to byl ty) narážel na to že domácí úkoly se tu neřeší a přitom teď napíšeš jen výsledek, nikoliv postup jak se k tomu došlo, což poslouží woskovce maximálně tak jako výsledek do domácí úlohy, protože prostup pro příští počítání prostě nebyl uveden (tebou). Nehledě na to že zebra je pro mě pruhovaný kůň a woskovce to asi taky nebude nic moc říkat…

Shrnutí: Tobě to vyšlo na 4 řádky, protože jsi nepřišel pomoct ale jen se pochlubit výsledkem.

manon

Chlape :), ty řekneš všichni to máte špatně a Hanulka je nejblíž a pak se divíš :D Chtělo by to nějaký omluvný dovětek, jinak Ti ani nemůžu dát za Tvé dobré řešení palec :) A to mi trhá srdce :)

S těmi postupy je to tak, někdy se hodí u podobných typu příkladů nejlépa tabulka, někdy stačí koukat a nepřehlédnout jednoduchost a někdy Tvůj postup…
Ano, máš pravdu v případě, že by následovala další otázka, bylo by vše jinak – to tam taky píšu – že pokud není další otázka…
No jo, neortodoxní postupy to mají vždycky těžké a originální myšlenky dráždí :) Někoho. Někoho okouzlují. Já bych patřila k okouzleným :)

Uff, takhle dlouhý dopis je jen kvůli Tobě, važ si to :)

bolak

Na bod se vykašli, ale někdy tě možná naučím jak počítají profíci nerovnice bolakovou metodou všenulových bodů :))

manon

Noo, to bych ráda :) Už jsem tady kdysi psala, že jsem na cestě životem potkala pár geniálních duchů, kteří zůstali nedoceněni a zapadli díky nezájmu či malichernosti okolí. Tvoji metodu nás tuším neučili – chybí zatím zřejmě v osnovách – to je bordel :)

bolak

..a vážu, vážu si to

manon

bolak: Šlo to? Na kolik uzlů? :)

manon

A ještě jedna kacířská myšlenka – u lidí slabších v logice, by byl alespoň bodík za jednu otázku, protože se obávám, že na ten delší postup by takový člověk pak ztratil příliš mnoho času a ještě se do něj zamotal a nezískal by nic a ztratil hafo času – lepší vrabec v hrsti… :)