Nykki

Jak vyřešit matematickou úlohu?

Dobrý večer,
mám problém, ve škole jsme počítali tuto slovní úlohu: http://2i.cz/08e5d0fa­29 no já mezitím dopisovala písemku, takže nevím a ni ťuk, protože to je nová látka. A na naší škole je takový učitel, že tu látku nikdo nechápe a on se ani neobtěžuje nám to i přes naše prosby vysvětlit. Takže problém tkví v tom, že ať počítám jak chci, pouze přes sinové věty, se zapojením goniom. fcí atd. tak se pokaždé doberu k jednomu výsledku – a to, že řeka je široká něco kolem 26m, ale ve výsledcích je to kolem 73m. Strávila jsem nad tím poslendí hodinu a fakt už nevím, takže pokud by někdo mohl ten příklad vypočítat i s postupem byla bych moc vděčná, díky.

Doplňuji:
Díky za vaše tipy, normálně jsem zjistila, že jsem to celou dobu počítala dobře, ale jediný problém byl, že jsem si místo 4 v mezivýpočtu napsal
7 a pak mi to v konečném výsledku házelo blbost.

Nejlepší odpověď
klumprt

Použij tangens coby poměr výška budov/šířka řeky, neboť úhly pod kterými vzhlížíš přes řeku z bodu A na okna budovy jsou stejné jako hloubkové úhly pod kterými hledíš dolů z oken na bod A.

Vyjde ti pak, že x = 8.8/(tan(alfa) – tan(beta)). A to už je úkol pro kalkulačku.

Další odpovědi
gecco

Není to složité…
😉
Ale jen tě trochu popostrčím (jinak by ses to nenaučila)

  1. nakresli si to (dům, řeku, bod A, obě okna…) – potřebuješ obrázek, na němž najdeš dva pravoúhlé trojúhelníky, jeden uvnitř druhého
  2. drobná nápověda – budeš potřebovat fci tg (tangens)

😉
Návrh řešení napiš do Doplnění otázky a nebo do Diskuse k ní…
Doplňuji:
Konec dobrý, všechno dobré…
😉

Kelt

Nakresli jsi obrázek a popiš co víš a co budeš potřebovat vypočítat. Určitě na to přijdeš. Goniometrické funkce má každá kalkulačka, je to i na počítači, já to počítal ještě pomocí tabulek. Určitě bych to stihnul do 10 minut. Tak se nenech zahanbit generací svých otců a dědů, že jsou lepší než ty.

dandajen

Normálně, ne?

Pablo12041

Zkusil bych (8,8sin(90+be­ta)sin(90-alfa))/sin(180-((90-alfa)+(90+beta)))