Gucci898

Má učitel tělocviku právo dát nám domácí úkol?

Dobry den. Chtel jsem se vas zeptat zda li ucitel z TV ma pravo nam dat ukol ktery zni at mu natocime nejakou svou aktivitu napr. Yoga, fitnes, kolo nebo jinaci sport. Dale pis,e ze si takhle zlepsime znamky a at to nahrajeme na ulozto.cz. Me se to zda jako ocumovani, tak se chci ujistit, zdali ma na to pravo, kdyz jsou skoly zavrene kvuli epidemii. Dekuji za vasi odpověď, jedna se o vysokou skolu.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Úkoly do tělocviku, ještě k tomu na VŠ a dávat to na ulož.to? To se mi zdá jako blbost a nesmyslnost. Podle mě na to právo nemá. Jako určitě nemá právo říkat, co nahrát na ulož.to, na YouTube ani jinde, navíc škola nemá žádné právo nařízovat žákovi/studentovi cokoli, co je spojené se soc. sítěmi. Kdyby to byly školní síťe, programy a jiné pomůcky jako jsou bakalari, edupage, 365, tak to je něco jiného.
Žák/student nemá povinnost mít tuto („sociální“) síť a i kdyby ji měl, tak škole do tohoto nic není (něco jako jsou třeba školní skupiny na fb jsou taky jen dobrovolné pro snazší komunikaci mezi žáky, ale určitě něco takového škola nemá právo nařídit. Stejně tak je to i s tím uložto). Určí nesmí říkat, co nahrávat na takovéto stránky.

Zkus si ještě projít právní řád, ale nezapomeň že každá škola může mít jiný řád a taky nemusí být nezbytně v souladu s nařízeními, pravidly a zákony ministerstva školství. V zákonech je hierarchie a nižší spadá pod vyšší, takže škola nemůže nařídit něco, co není zároveň v souladu s nařízeními ministerstva. (a ano, školy si samy stanovují řády a pravidla, ale neznamená to, že jsou všechny jejich nařízení v tom řadu v souladu s Ministerstvem školství a to se klidně může stát, protože ani ti zaměstnanci školy, kteří ten řád školy vytváří nemůžou dopodrobna znát nařízení ministerstva, takže se můžou seknout a mohou tam dát něco, co by tam být nemělo/nesmělo nebo naopak vynechájí něco, co by tam být mělo na co by měl být ten žák upozorněn a měl by to vědět).

Každopádně se mi to zdá jako blbost, domácí úkol do tělocviku…

Další odpovědi
led

Váš vyučujúci učiteľ má právo vám dať domáce úlohy z témy, ktorú vás učí.
Ale…

Ak som dobre pochopila, chce priebežne kontrolovať vašu športovú prípravu počas nútenej karantény.
Ani v tomto prípade nemá právo vám dávať úlohy, kde musíte zverejňovať svoje súkromie na internete, prípadne v iných médiách.
Vzhľadom na to, že študujete VŠ, mali by ste byť dostatočne uvedomelí (učíte sa pre seba), že žiadnu skutočnú prípravu, teda ani športovú, nemožno oklamať. Nakoľko ste cvičili, alebo necvičili, to môže zistiť a zhodnotiť pri športovom preverení po skončení nútenej karantény.
K nakrúcaniu videodôkazu – (je zbytočný, praktická previerka v škole ukáže)
Ak vám škola dala k dispozícii všetko potrebné na výrobu videa (kameru a priestor, výrobný štáb a podobne pretože vy nemusíte vlastniť zariadenie na výrobu videa, nemusíte vedieť nakrúcať, nemusíte mať priestor vhodný k nakrúcaniu) tak prezentáciu spravte po skončení karantény v škole na školskom videu.

Kto sa chce flákať, nikto mu v tom nedokáže zabrániť, jednoducho si spôsob nájde, aj keby učitelia z neba padali…

iceT

Pokud by vám zadal, že máte za domácí úkol procvičovat třeba kotouly, jak mu dokážete, že jste domácí úkol splnili, pokud vás u toho neuvidí? Kotoul asi na papír nenapíšeš.

quentos

Učitel se stejně jako každý jiný zaměstnanec chová v souladu s pracovním řádem, v tomto případě se školním řádem. Prostuduj si školní řád. Co v něm není zakázáno, je povoleno.

Drap

Proč by na to neměl mít právo? Stejně tak jako může zadat úkol učitel matematiky

Kelt

Když si někdo nahraje, jak mu chodí pes po zahradě, jak jeho malá holčička hraje na flétnu, proč by měl být problém natočit pár lenochů jak předvádějí, že dělají vrcholový sport. Cviky jsou běžné na youtube a já je podle toho nacvičuji. Ty něco uděláš, kamarád ti to natočí, učitel to uvidí a všichni budete spokojeni. Mohou být výhrady, že tam porušuješ JDPR, že ukazuješ svou identitu, místo, kde se pohybuješ, ale to tady nepatří. Prostě máš úkol, který jsi dostal. Ještě u toho zažijete legraci.

zjentek

Otázkou zůstává, jestli vám ten „úkol“ nařídil. Podle mě žádný právo NAŘÍDIT vám tuto aktivitu učitel nemá, natož aby z ní vycházelo hodnocení vašich dovedností! Ale jde o MŮJ OSOBNÍ názor, plynoucí jaksi z logiky osobní svobody občana. (;

Pepa25

Když před ním cvičíte na hodině TV, tak vás neočumuje? 😉
Takže bych řešil, jestli to opravdu zadal on a zda je video označeno jako soukromé. (obecně mám se službami typu Uložto docela problém, když už tak bych posílal videa jinak např. přes Leteckou poštou nebo Úschovnu. Poslat video přes službu, které nedůvěřujete, vás nemůže nutit)

AdamkooTV

Tohle je dost diskutabilní. TV je předmět jako každý jiný, tudíž má právo vám dát domácí úkol v podobě nějakých cviků a tak dále… To že mu to natočíš má být důkaz, aby opravdu viděl že jste něco opravdu dělali. Pokud tvoje rodina podepsala škole souhlas s GDPR, tak na to právo má. Jediné co tam úplně nesedí je to, že to musíte nahrát na veřejně dostupnou stránku, kde si to může prohlédnout každý a k tomu už vás opravdu nutit nemůže, takže mu to třeba pošli na E-Mail, nebo mu to po prázdninách ukaž ve škole na mobilu.

P.S.: Nemusíte hned každého obviňovat ze zneužívání, když jste třeba jen líní udělat pár cviků.

DoTazatel

@AdamkooTV: I když podepsali GDPR, tak stejně nemusí nic nahrávat. Učitel jim samozřejmě může zadat úkol (i když úkoly do TV jsou podle mě fakt divné), ale určitě jim nesmí nařídit, aby se přitom natáčeli – ať už to zveřejní nebo ne. Posílat vypracované úkoly, zadání ve wordu, powerpointu a vjiných programech na email nebo na školní síť je něco jiného, než se natáčet přitom jak cvičíš… Chápu, že možná chce mít učitel důkaz, že úkol daný splnil, ale něco takového prostě po nich chtít nemůže a určitě jim to nesmí nařídit.

zjentek

@quentos: takže pokud ve školním řádu není uvedeno, že učitel TV nesmí během hodiny tělocviku osahávat slečny, tak je to vlastně povoleno?

led

zjentek, Telecvikár im dáva záchranu, aby si neublížili pri páde a to je povinný
Ošahávať mimo dávania záchrany nesmie.