Justin1

Setkali jste se s těmito vynálezy?

Vzpomínám si, že už někdy v osmdesátých letech minulého století jsem se setkal s těmito vynálezy:

  1. přívěsek na klíče, který na písknutí odpověděl zvukem
  2. prášek na potahování kovových předmětů: Kovový předmět (nebo jeho část) se nahřál plamenem, ponořil se do prášku a prášek na něm vytvořil vrstvu materiálu podobného plastu, aby se příjemněji držel v ruce.
  3. silnější průhledná fólie s obtiskovacími písmeny (a číslicemi) natištěnými zespodu (řádek písmen A/Á, řádek písmen B a tak dále): Fólie se přiložila zvoleným písmenem na zvolené místo nějakého povrchu, písmeno se třelo skrz fólii třeba hrotem tužky a tím se obtisklo z fólie na ten povrch.

Setkali jste se s těmito vynálezy? Tušíte, jak se jmenují? Používají se ještě dnes?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jo, ten přívěšek znám, na písknutí vzápětí taky písknul. Kámoš to měl a pak si to dával ke všemu, co často hledal (už v 70. letech). S tím druhým jsem se nesetkal, ale tu fólii s písmeny taky znám, jen si nevzpomínám jak se to jmenovalo. „tisknul“ jsem si tak třeba jmenovky na poštovní schránku a zvonek. Myslím, že se to dnes už nepoužívá. Existuje ale za to spousta různých pičučinek. Třeba v záchodové míse mám LED s pohybovým čidlem, která se po tmě rozsvítí a mění barvy. Nemusím tak zapínat hlavní osvětlení, když jdu v noci s pískem.

Další odpovědi
orwell

ad1 – vím, že existoval, ale nevlastnil jsem ho, ani neviděl.
ad2 – ani nevím, že existoval.
ad3 – propisot, často jsem používal a dělá se dodnes: https://pismenka-a-cislice.heure­ka.cz/propisot-abeceda6mm2-listycerneapli/

Drap

Nejsou to žádné vynálezy, jsou to běžně používané technologie.
Zvuková klíčenka . http://www.no­vehracky.eu/de­tail/4279687/s­tar-wars-zvukovy-privesek-klicenka
Práškové pokovování, dělají dnes na objednávku specializované firmy.
Písmenka se jmenovaly Propisot a dlouho jsem je neviděl. V dnešní době tiskáren jsou už zřejmě zbytečná.

Dochy

  1. pamatuju, že jsem k tomu viděl reklamu. Dokonce i poměrně nedávno. Nyní se dělaj elektronický hledátka aktivovaný přes bluetooth (musíš nejdřív spárovat s mobilem, nesmíš zároveň s tím ztratit i mobil)
  2. neznám
  3. propisot, táta s tím dělal i plošňáky (byly i folie s cestičkama a kontaktama pro běžné součástky – IO v klasických roztečích, elektronky, tranzistory…)

Midoc

Propisot se vyrábí.
https://www.pa­pirnictvilevne­.cz/propisot/

Arne1

Ten přívěšek jsem kdysi měl, byla to ptákovina.
Obtiskovací písmena – používalo se to hodně pro popisování výkresů ve škole. Možná to ještě existuje (nevidím důvod proč ne), ale dnes už to nepotřebuju.

paul1

1 a 3 už byly zodpovězeny, u bodu 2 se jedná o komaxit. Prášková barva se při nanášení pistolí elektrostaticky nabije a přilne na příslušné místo předmětu. Je to v podstatě bezodpadový systém, prášek se skoro ve 100% zachytí na výrobku. Potom se při 180 °C vypálí. Povrch je tvrdý, otěruvzdorný.

Zdroj: http://www.in­colour.cz/maga­zin-co-je-to-komaxit-detail-18

Emefej

  1. viděl jsem to
  2. neviděl
  3. propisot, běžně jsem používal

Jiří Bohumil

Pochopitelně. A stále se ještě dají sehnat.
Vím že teď trochu odbíhám od základní otázky, ale…
současná doba má mnohem větší „technologické“ možnosti a „vymoženosti“ než byly tyto „hlouposti“.
Viz pohybová a světelná čidla pro ovládání osvětlení a všeho možného, dálková bezdrátová ovládání na mnoha různých principech, od pár metrů až po stovky km, elektronická čidla teploty, vlhkosti, pohybu, hladiny vody a.t.d.
A mnoho různých domácích polo a úplně automatických spotřebičů, jako automatické vařící, smažící a pečící hrnce, mikrovlnné trouby, robotické vysavače, automatické pračky, sušičky, myčky a další a další.
„Inteligentní“ bydlení, kde je celý dům řízen centrálním ovládacím systémem.
Auta která s vámi hovoří, samy si diagnostikují závadu, navigace které vás dovedou kdykoliv a kdekoliv. A dlouho to asi nebude trvat a nebude je nutné snad ani řídit.
No a co se týká sdělovací a komunikační techniky, to se nedá s těmi lety před rokem 80, minulého století, vůbec srovnávat.
Že bude možné nosit telefon v kapse a telefonovat s ním po celém světě a to i s živým obrazem volajících, fotit a přeposílat na něm fotografie a získávat infrormace rovněž z celého světa, byla tehdy pouze móc velká fantazie.
Nebo možnost získání a ukládání informací všeho druhu na počítačích, dnes už většinou přenosných a „kapesních“?
A nejzajímavější na tom je, že tento pokrok a tyto vynálezy byly „uvedeny v život“ během tak krátké doby.
Staletí zde na Zemi byl život v podstatě „technicky“ primitivní.
Průmyslová revoluce pak konec 19 století, další vývoj (letadla, auta, radio, televize) za cca 60 let a nynější technika cca 20–30 let.
A dále i současná situace i ve vývoji a možnostech zdravotnictví a na to i navazující možnosti genetiky a s tím spojených dalších souvislostí.
Doufám jenom, že se nakonec člověk přemírou toho všeho nezahubí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Midoc: Našel jsem něco podobného, ale nenašel jsem přímo stránky výrobce ani žádný slušný katalog. Tohle vypadá že je jen pár kartiček vždy s nějakým fontem na malé kartičce (podle obrázku odhaduju něco mezi A5 a A6. Taťka toho měl několik krabic, folie o formátu A4. Takže teď už zřejmě jen nějaké pozůstatky pro děti na hraní…