Avatar uživatele
Justin1

Setkali jste se s těmito vynálezy?

Vzpomínám si, že už někdy v osmdesátých letech minulého století jsem se setkal s těmito vynálezy:

  1. přívěsek na klíče, který na písknutí odpověděl zvukem
  2. prášek na potahování kovových předmětů: Kovový předmět (nebo jeho část) se nahřál plamenem, ponořil se do prášku a prášek na něm vytvořil vrstvu materiálu podobného plastu, aby se příjemněji držel v ruce.
  3. silnější průhledná fólie s obtiskovacími písmeny (a číslicemi) natištěnými zespodu (řádek písmen A/Á, řádek písmen B a tak dále): Fólie se přiložila zvoleným písmenem na zvolené místo nějakého povrchu, písmeno se třelo skrz fólii třeba hrotem tužky a tím se obtisklo z fólie na ten povrch.

Setkali jste se s těmito vynálezy? Tušíte, jak se jmenují? Používají se ještě dnes?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? paul1, orwell, Kepler před 1138 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Jo, ten přívěšek znám, na písknutí vzápětí taky písknul. Kámoš to měl a pak si to dával ke všemu, co často hledal (už v 70. letech). S tím druhým jsem se nesetkal, ale tu fólii s písmeny taky znám, jen si nevzpomínám jak se to jmenovalo. „tisknul“ jsem si tak třeba jmenovky na poštovní schránku a zvonek. Myslím, že se to dnes už nepoužívá. Existuje ale za to spousta různých pičučinek. Třeba v záchodové míse mám LED s pohybovým čidlem, která se po tmě rozsvítí a mění barvy. Nemusím tak zapínat hlavní osvětlení, když jdu v noci s pískem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

ad1 – vím, že existoval, ale nevlastnil jsem ho, ani neviděl.
ad2 – ani nevím, že existoval.
ad3 – propisot, často jsem používal a dělá se dodnes: https://pismenka-a-cislice.heure­ka.cz/propisot-abeceda6mm2-listycerneapli/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nejsou to žádné vynálezy, jsou to běžně používané technologie.
Zvuková klíčenka . http://www.no­vehracky.eu/de­tail/4279687/s­tar-wars-zvukovy-privesek-klicenka
Práškové pokovování, dělají dnes na objednávku specializované firmy.
Písmenka se jmenovaly Propisot a dlouho jsem je neviděl. V dnešní době tiskáren jsou už zřejmě zbytečná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

  1. pamatuju, že jsem k tomu viděl reklamu. Dokonce i poměrně nedávno. Nyní se dělaj elektronický hledátka aktivovaný přes bluetooth (musíš nejdřív spárovat s mobilem, nesmíš zároveň s tím ztratit i mobil)
  2. neznám
  3. propisot, táta s tím dělal i plošňáky (byly i folie s cestičkama a kontaktama pro běžné součástky – IO v klasických roztečích, elektronky, tranzistory…)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Midoc

Propisot se vyrábí.
https://www.pa­pirnictvilevne­.cz/propisot/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Ten přívěšek jsem kdysi měl, byla to ptákovina.
Obtiskovací písmena – používalo se to hodně pro popisování výkresů ve škole. Možná to ještě existuje (nevidím důvod proč ne), ale dnes už to nepotřebuju.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

1 a 3 už byly zodpovězeny, u bodu 2 se jedná o komaxit. Prášková barva se při nanášení pistolí elektrostaticky nabije a přilne na příslušné místo předmětu. Je to v podstatě bezodpadový systém, prášek se skoro ve 100% zachytí na výrobku. Potom se při 180 °C vypálí. Povrch je tvrdý, otěruvzdorný.

Zdroj: http://www.in­colour.cz/maga­zin-co-je-to-komaxit-detail-18

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

  1. viděl jsem to
  2. neviděl
  3. propisot, běžně jsem používal

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Pochopitelně. A stále se ještě dají sehnat.
Vím že teď trochu odbíhám od základní otázky, ale…
současná doba má mnohem větší „technologické“ možnosti a „vymoženosti“ než byly tyto „hlouposti“.
Viz pohybová a světelná čidla pro ovládání osvětlení a všeho možného, dálková bezdrátová ovládání na mnoha různých principech, od pár metrů až po stovky km, elektronická čidla teploty, vlhkosti, pohybu, hladiny vody a.t.d.
A mnoho různých domácích polo a úplně automatických spotřebičů, jako automatické vařící, smažící a pečící hrnce, mikrovlnné trouby, robotické vysavače, automatické pračky, sušičky, myčky a další a další.
„Inteligentní“ bydlení, kde je celý dům řízen centrálním ovládacím systémem.
Auta která s vámi hovoří, samy si diagnostikují závadu, navigace které vás dovedou kdykoliv a kdekoliv. A dlouho to asi nebude trvat a nebude je nutné snad ani řídit.
No a co se týká sdělovací a komunikační techniky, to se nedá s těmi lety před rokem 80, minulého století, vůbec srovnávat.
Že bude možné nosit telefon v kapse a telefonovat s ním po celém světě a to i s živým obrazem volajících, fotit a přeposílat na něm fotografie a získávat infrormace rovněž z celého světa, byla tehdy pouze móc velká fantazie.
Nebo možnost získání a ukládání informací všeho druhu na počítačích, dnes už většinou přenosných a „kapesních“?
A nejzajímavější na tom je, že tento pokrok a tyto vynálezy byly „uvedeny v život“ během tak krátké doby.
Staletí zde na Zemi byl život v podstatě „technicky“ primitivní.
Průmyslová revoluce pak konec 19 století, další vývoj (letadla, auta, radio, televize) za cca 60 let a nynější technika cca 20–30 let.
A dále i současná situace i ve vývoji a možnostech zdravotnictví a na to i navazující možnosti genetiky a s tím spojených dalších souvislostí.
Doufám jenom, že se nakonec člověk přemírou toho všeho nezahubí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Dochy

Midoc: Našel jsem něco podobného, ale nenašel jsem přímo stránky výrobce ani žádný slušný katalog. Tohle vypadá že je jen pár kartiček vždy s nějakým fontem na malé kartičce (podle obrázku odhaduju něco mezi A5 a A6. Taťka toho měl několik krabic, folie o formátu A4. Takže teď už zřejmě jen nějaké pozůstatky pro děti na hraní…

před 1138 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek