Gonfaloniér

S kým ze zesnulých byste si nejraději ještě jednou popovídali?

Kdybyste měli možnost si promluvit s někým koho jste znali, kdo by to byl?
Je to osobnější otázka, tak chápu, samozřejmě nemusíte odpovídat, kdo neche (to je snad samo sebou) a nemusíte jmenovat konkrétní osobu (jméno), stačí v jakém rodinném vztahu/známosti jste byli. Můžete uvést klidně i osobu, kterou jste neznali osobně (někoho známého). Ale spíš ty, které jste znali.

Třeba v mém případě, kdy mi zemřelo už několik blízkých, příbuzných (včetně rodičů), rodiných známých, dokonce přátel, tak by to byl děda z matčiny strany. Zemřel ještě, když jsem byl velmi mladý, ale měl na mě snad největší vliv, a kdybych měl jedinou šanci si promluvit s někým zemřelým, byl by to on. Dodnes ho třeba obdivuju, ale už si ho tolik nepamatuji. Chtěl bych znát některé jeho názory (a rady) a taky bych chtěl vědět, jestli něco z toho, co si o něm pamatuju, nejsou už jen zkreslené vzpomínky a představy o jeho osobě.
Nejde mi o nic konkrétního, jen bych chtěl vědět, kdo na ostaní tolik zapůsobil nebo mu natolik chybí, že by si vybral právě jej, aby se s ní/m mohli znovu setkal. Na mě, jak jsem říkal, to byl právě děda. Ne, že by mi chyběl víc než třeba rodiče a jiní (to by bylo hnusné a nefér rozhodování), ale právě s ním bych si chtěl promluvit nejvíc, protože na mě snad jiný člověk (kterého jsem znal osobně), tolik v životě nezapůsobil.

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem podobnou otázku

„Koupili byste si lístek do dětství tam i zpět? Co byste udělali, kdybyste se do dětství vrátili třeba jen na chvíli?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/koupili-byste-si-listek-do-detstvi-tam-i-zpet-co-byste-udelali-kdybyste-se-do-detstvi-vratili-treba-jen-na-chvili

Brzy se se bude slavit svátek zesnulých ,tzv. Dušičky, Položím na hrob květiny, zapálím svíčku a vzpomenu si na všechny, které jsem znala a opustili tento svět. Nejde jen o ten den.

Neuvedu konkrétní osoby, ale vzpomenu si na jedince, s nimiž jsem byla šťastná, ale i na ty, kteří mně ublížili.I když vzpomínky na ně se snažím vytěsnot, odpustila jsem jim, ale docela se zapomenout nedá.

Jenže vzpomínky jsou už jako sen, , který byl kdysi skutečnosti… Stejně jako mládí…

Další odpovědi
marci1

S babičkou. Byla úžasná: moudrá, krásná, chytrá, se smyslem pro humor a dokázala se radovat z maličkostí. Třeba jsme vešly do zahrady a babička řekla: Podívej se na tu nádheru, na ty rozkvetlé stromy! Nebo jsme sledovaly východ slunce a řekla: Východ slunce je něco překrásného! Dožila se vysokého věku ve zdraví. Děkuji babičko za vše. ♥ 🙂

Kepler

Asi se svou babičkou, byla velmi tolerantní a měl sem ji rád. Na druhé straně i s mým nedávno zesnulým fotrem, který byl despotou, mlátil mě jako dítě opaskem i přezkou napřed a rád bych mu to vmetl do tváře. Zemřel tak, jako žil…

Emefej

S tátou.

dudu

Se svými dědy, kteří oba umřeli dříve než jsem se narodil. Děda Tonda zemřel už ve svých 35 letech na zranění z první války.

Drap

Takových lidí je celá řada, ale bohužel to už nepůjde. Z blízkých potom s otcem.

paul1

Určitě s rodiči.
Jo ještě jsem si vzpomněl na jednoho magora, který mi oslazoval život proto, že jsem byl omnoho vyšší jako on, měl z toho komplexy a tak se mstil. Říkali jsme mu MADUHO (zkratka malé, důležité ho…). Za života nebylo možné mu něco říct, byl výše postavený „kádrově“ i politicky.

Dochy

S tátou. Bohužel zemřel dost brzo.

Kelt

Tak napadá mne hned několik variant odpovědí.

  1. Povídat si můžeme s kýmkoli i s mrtvým. Ten nám určitě neodpoví, ale to není nic divného, protože často nedostaneme odpověď ani od živého člověka.
  2. Určitě by to mohla být nějaká slavná osobnost, která by mi řekla tajemství, které mělo zůstat na věky na věky.
  3. A pak jsou tady lidé, se kterými jsme se setkali za svého života a asi na nás velmi zapůsobili. Nyní, když si na ně vzpomeneme a přejeme si, aby nám pomohli radou, zkušeností, nebo úsměvem, tak je právě doba, která vyžaduje naše rozhodnutí. A to asi bude rozhodovat srdce.