Avatar uživatele
Pokročilý

Rozvázání pracovního poměru ve zkušební době: je lepší nechat si dát výpověď nebo skončit vzájemnou dohodou?

Je v očích úřadu práce a dalších zaměstnavatelů lepší, když poslední pracovní poměr uchazeče o nové zaměstnání končí výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo vzájemnou dohodou?


Další okolnosti, které k zodpovězení mé otázky není potřeba číst, jen pro specifikaci mé situace:

Původně jsem do nového zaměstnání měla na dobu určitou nastoupit k 1.6.2015, ale nakonec tam protekčně vzali někoho s mnohem nižším stupněm vzdělání a s méně vhodnými schopnostmi i zkušenostmi, za to s výše postavenými známými. Po měsíci však tento nový zaměstnanec odešel za ještě lepší funkcí (teď už chápu proč) a jeho nadřízení si vzpomněli na mě a tak jsem tedy přece jen nastoupila do práce k 1.7.2015.
Od začátku se mnou některé mé kolegyně jednali spíše jako s mladistvou brigádnicí než s plnohodnotnou kolegyní (např. mi bez vzájemné domluvy hned tykaly, já jim však měla vykat), včetně mé nadřízené, která měla neustále pocit, že nepracuji dostatečně, přestože jsem veškeré úkoly plnila s -troufám si říct- nadstandardním výkonem. Nemluvě o nerovném zacházení se zaměstnanci - nemusím ani říkat jak nepříjemně mne překvapilo, když jsem zjistila, že 2 mé nové kolegyně, které přišly až po mně (v půlce července), hned po nástupu dostaly přidělenou kancelář, včetně jmenovek u dveří a telefonů s vlastní klapkou, já po celou dobu seděla na provizorním místě (primárně sloužícím pro specifické účely, tudíž mne z něj neustále někdo vyhazoval), s minimálním pracovním prostorem (když jsem se zeptala, zda můžu ty věci na mém místě alespoň trošku přeskládat, bylo mi řečeno, že nemám na nic sahat...), bez přidání mého jména mezi jmenovky u dveří a bez telefonního kontaktu (z celého adresáře zaměstnanců jsem kromě několika údržbářů jediná, ke komu nebylo přiřazeno žádné telefonní číslo).
Dnes mi nadřízení oznámili, že se mnou hodlají ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodů k 31.7.2015.
Když jsem přece jen alespoň neoficiálně na udání důvodu trvala, bylo mi sděleno, že je to kvůli tomu, že jsem nezapadla do kolektivu a kvůli docházce (kterou jsem mimochodem neměla nijak v rozporu s pracovní smlouvou).
Nejsem hlupák, abych si neuměla spočítat, že jedna a jedna jsou dvě. Tedy dva měsíce, na které potřebovali toto dočasně zřízené místo obsadit, aby nezaniklo, než skončí výpovědní lhůta tomu, kdo na něj má skutečně nastoupit. A proč by na tu dobu také měli vyhazovat peníze za pronájem další kanceláře či zřizování klapky?
Shodou okolností jsem však dnes dostala zánět močového měchýře a upadla do pracovní neschopnosti, trvající právě do 31.7.2015. Ze zákoníku jsem vyčetla, že v prac. neschopnosti nemohu dostat ve zkušební lhůtě výpověď. Napadlo mne, zda nebude lepší při předání neschopenky zaměstnavateli přiložit i návrh na ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 3.8.2015.

______________________________ _________

Co mě hlavně zajímalo bylo to, jestli lépe působí ukončení prac. poměru dohodou či ze strany zaměstnavatele a to jakkoli ať už výpovědí, okamžitým zrušením či zrušením ve zkušební době. Nikoli to, jak se tento krok zaměstnavatele správně odborně právně nazývá.
Z toho důvodu ani nechápu, proč je nejlepší odpověď ta, která na mou otázku vůbec neodpovídá!

Netušila jsem, že když do nadpisu otázky napíšu jasně "rozvázání pracovního poměru ve zkušební době", že bude ještě nutné vypisovat celé: je lepší "ukončení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele bez udání důvodů" nebo skončit vzájemnou dohodou?
Je pravda, že otázka by dle zákoníku práce měla být správně položena takto, ale
1) délka otázky je co do počtu znaků omezena
2) všichni evidentně jasně pochopili, jak byla otázka myšlena, jinak by mne tak horečně neupozorňovali na nepřesnost pojmů
3) toto je internetový portál, kde se má zodpovídat tazatelům to, co je zajímá, nikoli soudní síň, kde se handrkuje za nepoužití přesných termínů

V příspěvku výše nikoho nekritizuji, jen podotýkám, že v mém případě mohlo jít o porušení předpisu č. 262/2006 sb. zákonu zákoníku práce §16 rovné zacházení a zákaz diskriminace odstavec první - Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dejte si pozor na formulaci: Ve zkušební době nejde o výpověď,
ale o "zrušení pracovního poměru ve zkušební době".

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je možné i v době nemoci.
V případě nemoci zaměstnance však zaměstnavatel může PP zrušit
až po uplynutí prvních 14 dnů nemoci.

Zrušení PP ve zkušební době musí být písemné a musí být doručeno
druhé straně. Jestli jste od zaměstnavatele (zatím) neobdržela písemné
zrušení PP, zaměstnání stále trvá.
___

Ukončení zaměstnání bych neposuzovala z pohledu ÚP, ale z pohledu uchazeče [budoucího zaměstnavatele pravděpodobně nebude moc zajímat (pokud ano, obrátí se na předchozího zaměstnavatele pro reference)].

Podle mne je lepší zrušit pracovní poměr sama a do písemného zrušení (nikoliv návrhu) uvést vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti (aby se Vám nekrátila
podpora v nezaměstnanosti).

Podle mne by bylo lepší s písemným zrušením PP zajít do zaměstnání
a předat je proti potvrzení na kopii hned 31. 7. (nečekat až do pondělka).
___________

Vážné důvody:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

_________

Poznámky:

Neberte to ve zlém, ale byl-li Váš pracovní výkon stejně nadstandardní a pečlivý,
jako Vaše čtení zákoníku práce, nemusel Vašeho zaměstnavatele přesvědčit.

Obdobně sledování podmínek kolegyní nastoupivších po Vás,
kritika kolegů či nadřízených nebo kritika rozhodnutí zaměstnavatele.
S takovým přístupem pravděpodobně neuspějete nikde.

Zaměstnance si vybírá zaměstnavatel, který (na rozdíl od uchazečů) zná svá pracoviště i vztahy v pracovním kolektivu – jen on může posoudit, který uchazeč lépe vyhoví pro tu kterou pozici; a má právo si vybírat i podle kritérií, jež nemusí
vždy spočívat "jen" v dosažené kvalifikaci.

Schopnosti uchazečů posuzuje zaměstnavatel, nikoliv uchazeči.
To, co se někomu může jevit jako "méně vhodné schopnosti i zkušenosti",
může zaměstnavateli vyhovovat.

Zaměstnavatel potřebuje práci. Pochybuji o tom, že by uchazeče vybíral podle "výše postavených známých". Rozhodující pro něj (nebo alespoň pro většinu zaměstnavatelů) jsou schopnosti a vlastnosti uchazeče.

[Neberte prosím mé poznámky jako kritiku, ale jako námět
k zamyšlení, abyste v novém zaměstnání uspěla lépe.]

___________________________
Doplnila jsem jedno chybějící slovo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ve zkušební době se výpověď nedává!!Ve zkušební době se tato jen ukončí!!!


Avatar uživatele
Zlatý

Moc tomu nerozumím, ale vím, že ve zkušební době je možné zrušení pracovního poměru. Tedy žádná výpověď ani dohoda. Ke zrušení prac. poměru ve zkušební době se nemusí udávat žádné důvody.


Avatar uživatele
Zlatý

Dobře, odpovím na tvou otázku tak jak potřebuješ.
Žádná vzájemná dohoda není. Je pouze A nebo B. Takže buď s tebou ve zkušební době rozváže zaměstnání zaměstnavatel nebo ve zkušební době rozvážeš zaměstnání ty se zaměstnavatelem. Na ničem se dohadovat nemusíte. Buď ty nebo on. Je to jednostranný právní úkon.
Co se týče úřadu práce, je jedno jestli ty nebo on, jelikož v tomto případě byl pracovní poměr skončen ve zkušební době bez vážných důvodů a tedy v obou případech ti bude náležet-tedy pokud splňuješ další podmínky podpora ve výši 40% (nebo 45?) po celou dobu-podpůrčí dobu.
Pokud to není poprvé, mohlo by se jednat o to samé, ale důvod opakovaně zruší, skončí prac. poměr...
Ale spíše bych to viděl na to, aby ti zrušil prac. poměr zaměstnavatel sám.


Avatar uživatele
Bronzový

Ve zkušební lhůtě můžeš skončit bez udání důvodu. Prostě se na to vykašleš.


Avatar uživatele

A zde vidíš tu ZRŮDNOST kapitalismu.V socialismu by Tě z takto malicherných důvodů nevyhodili (teda neukončili pracovní poměr).
A to třeba ještě nevíš, že tvé nové kolegyně dostali o několik tisíc vyšší plat, jako se to dělá v tomto zrůdném systému.
A to můžeš být ráda, že Ti to řekli už dříve.U jiných podnikatelů se to, že Ti neprodlouží pracovní smlouvu, dozvíš až o půl druhé (pracovní doba do 14ti hodin) z důvodů toho, aby jsi až do poslední chvíle dělala na 100% a neproflákala čas, který jsi naštvaná, že Ti to neprodloužili (všechno vlastní zkušenost).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Dobrý den Zeeue,

chce-li zaměstnanec nebo zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, musí to učinit písemně (z dotazu nevyplývalo, že by to zaměstnavatel udělal) a musí být jednoznačné, co přesně míní.

Protože se poměrně často setkávám s nepřesnostmi i s neplatným rozvázáním pracovního poměru právě kvůli formě nebo nesmyslům (např. "dávám výpověď dohodou", "výpověď ve zkušební době" apod.), radši jsem uvedla i přesnou formulaci (z Vašeho dotazu nevyplývalo, že ji znáte).

Moje odpověď už tak byla dost obsáhlá, proto jsem napsala jenom to, co je podle mne pro zaměstnance nejvýhodnější.
___

Pokud však trváte na uvedených dvou možnostech, bylo by lepší zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.

(Většina zaměstnavatelů přistupuje na dohodu bez uvedení důvodu, kterou ÚP posuzuje jako dobrovolné ukončení zaměstnání, což by pro Vás mělo negativní dopad v nižší podpoře v nezaměstnanosti. Kvůli výši podpory jsem navrhla, že byste pracovní poměr mohla zrušit Vy a uvést "vážný důvod", aby se podpora nekrátila.)
___

K posouzení (ne)rovnosti zacházení se zaměstnanci by bylo potřeba znát i pohled zaměstnavatele.

Avatar uživatele

anonym

pro zeeue
Špatně jsem se vyjádřil.Že neprodlouží pracovní smlouvu se dozvíš až poslední den v měsíci o půl druhé.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 541
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.