annas

Rozumíte těmto hanáckým nářečním výrazům?

Já jsem se s některými slovy nesetkala.
Děti si hrály na žmék.
Ty jsi žbloňa!
Nalij mně rompléček.
Věro, rožni v koupelně.
Za domem je velké japčesko.

Převzato z hanáckého slovníku.
Doplňuji:
na žmék – na schovávanou – neznala jsem
žbloňa – bambula, nemehlo, trdlo apod.
rompléček – malá sklenička, frťan – rovněž jsem neslyšela
rožni – rozsviť – vím ze zkušenosti, že v Čechách tomuto slovu někde nerozumějí
japčesko – pole se zemáky, bramborové pole – teoreticky by to mohla být i jabloň. Ale v hanáčtimě jsou brambory „zemsky japka“.

Díky za úvahy.

Nejlepší odpověď
vagra

na žmék – na schovávanou ,
žbloňa – bambula, nemehlo,
rompléček – malá sklenička, frťan,
rožni- rozsviť,
japčesko – pole se zemáky, bramborové pole

Další odpovědi
tom004

Dobré poledne. Nevím,nevím,možná panáčka,rozsviť,pes. Ale třeba je to úplně jinak.

iceT

Znám žbruňa-patok,nechutné pití:rompléček by mohl být panáček,stopeč­ka,čtvrtka alkoholu-asi rumu,rožni znamená rozsviť,japčesko by mohla být jabloň,snad.Ostatní výrazy neznám.

SajmonModer

Počkejte, chcete říci, že slovo ROŽNI pochází z nářečí? My ho doma normálně používáme 🙂 To jsem nevěděl.

dědapetr

Ty jsi žbloňa!- Ty jsi žvanil
Nalij mně rompléček. – Nalij mně štamprdli
Věro, rožni v koupelně.- Věro, rozsviť v koupelně.
Za domem je velké japčesko.- Za domem je velká jabloň
Ten žmék to nevím.Tak nějak si to myslím.

Děda Louda

My občas taky rožníme, ale určitě ne v koupelně.

Kerberus

Sajmone, „rožni“ je moravismus (proti českému spisovnému slovu rozsviť), nespisovné slovo, které se užívá nejen v nářečí hanáckém, ale zřejmě i jinde.

Někde jste psal, že jste z Ostravska.

vagra

Slovo " rožni " běžně používá ve Slezsku.