bolak

Rozumíte někdo týhle hlášce?

„Podstatné je to, že byl uplatněn tehdy platný právní systém a že podle nám dostupných informací vše proběhlo tak, jak mělo.“ > http://aktual­ne.centrum.cz/zah­ranici/amerika/cla­nek.phtml?id=80­0136#utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=dynamicle­adbox&utm_cam­paign=A&utm_ter­m=position-18

První co mě při čtení tohodle blábolu napadá je to, že i vraždění židů za třetí říše proběhlo podle tehdejších platných zákonů.

Nejlepší odpověď
arygnoc

" První co mě při čtení tohodle blábolu napadá je to, že i vraždění židů za třetí říše proběhlo podle tehdejších platných zákonů."

podľa vtedy platných zákonov bolo všetko ok.
ale časy (vlády, diktatúry,režimy, spoločenské zriadenia, morálka) sa menia – a ako sa hovorí, činy (v tomto prípade zákony) súdi až história (čas).
podobne, ako zákony u nás platné pred 25 – 30 rokmi.

Další odpovědi
led

Vzhľadom na to, že v jednotlivých štátoch platí ich vlastný zákon a federálny zákon platí len v prípadoch, ktoré sa týkajú celých USA, bol chlapec zjavne vyšetrovaný, súdený a odsúdený podľa zákona platného v Severnej Karolíne v tej dobe. V roku 1944 ešte neplatila v USA vo všetkých štátoch rovnoprávnosť medzi bielymi a „farebnými“. Jediná rovnoprávnosť, ktorá vtedy platila, bolo právo byť zabitý vo vojne v americkej vojenskej uniforme.
Vraždenie židov, rómov za Tretej ríše…
„Obecně nejznámějšími zákony, které omezují základní práva a svobody židů,
jsou tzv. Norimberské zákony, které byly hromadně vyhlášeny na Říšském sněmu
NSDAP v Norimberku dne 15. září 1935. Jedná se o zákon o říšské vlajce
(Reichsflaggen­gesetz), zákon o říšském občanství (Reichsbürger­gesetz) a zákon o ochraně německé krve a německé cti (Gesetz zum Schutze des deutschen Blutes und der deutschen Ehre).“ Zákony, ktoré boli prijaté na paralýzu hlavne ekonomických aktivít židovských občanov Nemecka. Spôsob ich fyzickej likvidácie, to už sa približovalo stredovekému honu na čarodejnice a nekresťanských obyvateľov Európy ( židia, cigáni i Mauri v Španielsku)
Kto si chce o tom niečo prečítať doporučujem diplomovú prácu Kateřiny Novákovej : Norimberské zákony a další protižidovské právní předpisy nacistického Německa
http://is.muni­.cz/th/325912/prav­f_m/
http://is.muni­.cz/th/325912/prav­f_m/Diplomova_pra­ce.pdf

Hamon

V podstate mas pravdu. Ale… Byl nekdo souzeny za vrazdu nejakeho konkretniho Zida? Nepamatuju si, ze bych o necem takovem cetl.

arygnoc

Hamon:

napr. Rudolf Höß odsúdený za vraždu učiteľa Walthera Kadowa na 10 rokov.