Standaa

Rozdíl mezi „téma“ a „tématika“ ?

Oboje beru jako „obsahové zaměření“ – Hlavní myšlenku díla… Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Rozdíl vyplývá z toho, že

  1. téma je základní myšlenka uměleckého, odborného nebo jiného díla či. projevu, námět, o čem dílo vypovídá.
  2. tematika je souhrn témat, zvláště okruh sourodých témat, jako např .tematika venkovská, městská, válečná, budovatelská, historická, současná aj.

Je to širší pojem než téma – viz příklad

Takže třeba díla na téma historie patří mezi díla s historickou tematikou:

A. Jirásek – Mezi proudy – husitství, Temno – doba pobělohorská atd.
Jiří Šotola – Tovaryšstvo Ježíšovo – období rekatolizace

Další odpovědi
anonym

Jako laik bych řekla,že „tématika“ je učební obor?
Doplňuji:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/te­matika-thematika

anonym

Tématika je nejspíš víc témat…