autacek

Rozběhnou-li se proti sobě dva berani stejné váhy stejnou rychlostí a čelně se střetnou, bude devastující účinek stejný?

Tedy bude stejný, jako by jeden z nich stál? Tomu se mi prostě nechce věřit. Odmyslím-li si jiné faktory, tak při rychlosti každého dejme tomu 40 Km/h by měly být následky více podobné nárazu jednoho proti zdi při sečtení rychlostí 80 km/h, nikoli jen 40 Km/h. Kde je tedy tzv. zakopaný pes?

Nějak mi to z odpovědí na moji předchozí, podobnou otázku, není příliš jasné.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/srazi-li-se-celne-dva-vozy-mhd-jedouci-40km-h-jak-velka-destrukcni-sila-pusobi-na-vozidla-a-na-cestujici#dis­cussion

Nejlepší odpověď
Arne1

Nejsi-li zdatný ve fyzice, stačí se dívat na TV nebo použít Google:

https://www.mo­jevideo.sk/vi­deo/a4c8/bori­ci_mytov_naraz_pri_160k­m_h.html
https://www.sa­ric.org/2016/08/fy­zika-srazka-aut/
https://disku­ze.pozary.cz/za­bava/sciteji-se-rychlosti-pri-celnim-narazu-dvou-aut-t32202.html

… a mnoho dalších, jen namátkou:

Jsou-li obě auta stejná a narazí čelně, pak je k dispozici dvojnásobná kinetická energie oproti situaci, kdy auto narazí do zdi. Tato dvojnásobná energie se ale použije ke sešrotování dvojnásobného počtu aut, takže se dá říct, že ničivý účinek takové srážky bude přibližně stejný jako srážka s masivní betonovou zdí.

Situace 1 – škodifka jede pro zdi stovkou, bum rána. Rychlost při nárazu 100.
Situace 2 – dvě úplně stejné škodivky se za teoreticky ideálně shodných podmínek srazí přesně čelně, každá jela 100 km/h. Součet sice 200, ale pro každou z nich to je zase jen 100, protože ve výsledku jedna druhou nepřetlačí a zdeformují se obě stejně, náraz se tedy rozložil do obou vozů shodným dílem.

Další odpovědi
Kryšpín

Záleží jak který bude mít deformační prvky, jeden může být starý, druhý mladý, třetí přestárlý a tím jinak pevnou kebulu.

autacek

@arne1 Ne, fakt to nedávám, podle tvé teorie by vozidlo, resp. zvíře co stálo, neutrpělo žádnou újmu, ale tak to, domnívám se, prostě není. Dovedu si představit, prostými kupeckými počty, že když dojde k takovémuto střetu, bude na každý subjekt působit poloviční síla, ale že zvíře co narazí do druhého stojícího to bude „bolet“ stejně jako to stojící. Vzájemná rychlost přeci musí mít nějaký dopad, kdyby došlo ke střetu například s pomaleji pohybujícím se subjektem stejným směrem, ať již s vozidlem, nebo zvířetem (třeba 30 Km/h rychlostí), taky by nebyly výsledky stejné (tedy rovny uvažovaným 40 Km/h).

Arne1

Není to má teorie, psali to mnohem zkušenější a fundovanější lidé. Ostatně – experimentální potvrzení hovoří samo za sebe.

mzm

Vzájemná rychlost je něco jiného jak energie každého jednotlivého berana/auta/kou­le/čehokoli.
Pokud poběží berani proti sobě stejně rychle, tak srážka bude stejně bolet jako by berani běželi proti zdi (která neuhne). Dokonce je to bude stejně bolet i v případě, že jeden stojí a druhý běží 2× rychleji. Akorát výsledek karambólu se bude po srážce pohybovat poloviční rychlostí původního běžícího berana.
„Můžete se přít, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.“

autacek

Chm, já bych přikládal problém asi tomu pojmu „zeď“, pokusme se jej tedy vynechat.

Tak že jestli správně chápu, tvrdíte, že výsledek karambolu kdy se srazí 2 auta proti sobě pohybující se rychlostí každé 40 Km/h není obdobný, jako když jedno pohybující se auto 80 Km/h narazí do jiného čumákem proti němu stojícího? (nebavím se teď o posádce)

Arne1

Myslím, že se nemluví o druhém, stojícím autě. Protože v tom případě by se projevovala deformace i toho auta.

autacek

Tak snad ještě jednou naposledy. Bavíme se o dvou beranech, jeden stojí, druhý proti němu běží rychlostí 80 Km/h. Tak zněl dotaz. Jsou následky (více méně) stejné jako by proti sobě běželi každý rychlostí 40 Km/h, ano, nebo ne?

autacek

Tak že vlastně tvrdíte, že výsledek, jestli auto narazí do jiného stojícího auta, nebo do auta co se řítí proti němu stejnou rychlostí, je shodný. Zvláštní.

mzm

Pokud je vzájemná rychlost stejná (a je jedno jestli jedno auto stojí a druhé jede), tak výsledek srážky bude stejný.

autacek

Tudíž se rychlosti sčítají?

Arne1

pustil sis záznam toho experimentu ?

autacek

Pustil, ale nepochybuji o tom , že se rychlosti sčítají, experiment počítá se zdí, tedy skutečností, že nejsou těleso co bourá a naráží ve vzájemně stejném váhovém poměru, tak jako třeba zmínění berani.

Mc Merkurion

jo, 0 a 80 je 80 >>> to druhý auto je ta zeď … vona taky zeď po nárazu auta nezůstane bez poskvrnky … a to má kolikrát pevnej základ …