autacek

Srazí-li se čelně dva vozy MHD jedoucí 40 km/h, jak velká destrukční síla působí na vozidla a na cestující?

Nejlepší odpověď
Arne1

Jako kdyby každé z nich narazilo ve stejné rychlosti do betonové zdi.
Někteří se mylně domnívají že se rychlosti sečtou, jenže to není pravda – na obou stranách se musí zabrzdit stejně a tím pádem se na obou stranách kinetická energie přemění úplně stejně. Experimentálně tento blud vyvrátili Bořiči mýtů, stačí si vyhledat příslušný díl.

Zdroj: https://palkov­sky.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=196273

Další odpovědi
zbyndo

Poopravil by som Arne 1,akoby každý z nich narazil do steny rýchlosťou 80 km/h.Tu sa rýchlosti pri náraze scitavaju

Kryšpín

Záleží také na váze, ten těžší má trochu výhodu

Edison

Arne se pochopitelně mýlí… Rychlosti se sčítají a to dokonce vektorově. Dokonce i hybnosti se sčítají a to rovněž vektorově. Jenže srážku čehokoli je nutné považovat ze jev dynamický, vyvýjející se v čase, nikoli statický. Tak, jak se rychlosti i hybnosti sečtou se pak i vzniklá energie sečte a bude působit v opačných směrech a to od nuly k záporným číslům. A bude se vyvýjet dynamicky, podle vektorů a konstrukcí.

Spránou otázku položil Auťáček, když se ptá na destrukční sílu. To bude, když to velmi zjednodušíme, síla nárazu se rozdělí na síly potřebné k deformaci různých částí vozidla a dalších předmětů, ale i tření, případně i tepelnou energii…

mzm

Pokud budou obě vozidla stejně těžká, tak má Arne pravdu. Pokud budou různě těžká, musí se počítat s hybností.