Saurus

Rodičovská dovolená – jak to vlastně je?

V listopadu čekáme třetí dítě a jelikož jsem zatím nikde nepracovala a nemám tudíž nárok na mateřskou, dostanu automaticky rodičovskou na 4 roky. To je pro nás ale značně nevýhodné, zvlášť v naší finanční situaci. Dověděla jsem se ale, že se to dá nějak obejít – prý se to dělá tak, že jde na rodičovskou otec dítěte, který pracuje a tudíž si může zvolit dvouletou nebo tříletou variantu, a potom si to s manželkou vymění ale jí už zůstane ta varianta kterou on si zvolil – protože už to změnit nejde. Je to ale složitější než jsem myslela: Můj manžel je OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění, nemá tedy nárok na mateřskou a kdo nemá nárok na mateřskou, nemůže si ani zvolit variantu rodičovské. Je to tak? Moje sestra ale taky nikde nepracovala, pouze byla chvíli na brigádě, potom porodila, šla automaticky na čtyřletou RD a po nějaké době to změnila na tříletou a šlo to, uznali jí to! Vůbec tomu nerozumím. Jak to tedy je? A jde to tedy změnit nebo nejde? A existuje nějaký způsob jak to obejít a vyhnout se té čtyřleté variantě, který bychom mohli uplatnit my v naší situaci? A ještě jeden dotaz – manžel někde slyšel že od příštího roku budou v tomto systému nějaké změny k lepšímu, slyšel dobře? Jsem totálně zmatená, prosím poraďte! Díky!

Nejlepší odpověď
salsa verde

všechny tyto otázky vám úplně přesně zodpoví váš úp pod který spadáte, já jsem řešila podobné záležitosti. Musíte se ale zeptat i na všechny doplňující otázky, nečekejte že vám úředník nabídne nějaké varianty sám.

Další odpovědi
modriblesk

tento dotaz je lépe směrovat na ministerstvo práce.a to co nejdříve.mám za to že ale pokud manžel dělal neměl by bit žádný problém

GM

Je to tak jak píšeš, úplně přesně stejně to má dcera včetně způsobu zaměstnání manžela. Co bude od příštího roku nevím, myslím že zmatek v tom mají i samotní úředníci na ÚP.

hanny 2

Pokud si manžel neplatí nemocenskou,tak by žádnou mateřskou nedostal/viz odkaz dole/,ale pokud Vy jste vedená na úřadu práce,tak by Vám měla vyplácet mateřskou správa sociálního zabezpečení.Dcera to měla podobně,firma kde pracovala,šla do konkurzu a od těch už nikdy nic nedostala,ani poslední výplatu.
http://www.me­sec.cz/clanky/ma­terska-pro-osvc-je-almuzna/