zzzzz

Říkáte, rozsviť nebo rožni? Pracovala jsem s holkou z Prahy, když jsem ji řekla „rožni“ vůbec nerozuměla

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

rožni

Vložila jsem podobnou otázku, nikoliv anketní.Rozdíl mezi slovy moravskými a českými. Slovo rožnout a rozsviť je uvedené.

http://www.od­povedi.cz

Jak je zde obvyklé, mou odpověď již nikdo číst nebude, protože jsem ji vložila pozdě.

Dr.Axl nemá pravdu, nejde o archaismus, ale o oblastní slovo – moravismus. Jde o různé pohledy na význam slova z hlediska jazyka.

Archaismus je slovo zastaralé, moravismus je slovo oblastní. Na Moravě se stále použivá.

Omylem jsem napsala do diskuze.

Další odpovědi
hanny 2

rožni

Ano – „rožni“ – říkáme u nás na Moravě.

Andělé

rozsviť

Rožni jsem neslyšela..

iceT

rozsviť

ale u nás doma se používá i rožni.

quentos

rozsviť

rožni jsem zažil na Moravě při studiu v Brně, ale zajímavé je, že to nikdo neumí pořádně napsat. Když se zmíním, že to pravděpodobně vzniklo splynutím hlásek ve slově „rozžhni“, koukají na mě jak puk. Zajímavé je, že ale rozžhnout na rozdíl od „rožnout“ není v SSJČ. Tak kde se stala chyba…

WeeBear

rožni

Pražáci jsou tím známí. Když jsem kousek od Prahy bydlela, tak jsem ve škole chtěla půjčit strouhátko. Také nevěděli, o co se jedná.. Říkají mu „krouhátko“. Nebo ani o slámce nevěděli. Je to přece „brčko“. A u mě je to prostě ROŽNI, žádné rozsviť. Každý jsme nějací.. Byť je ta mluva v tak maličkém státě, jako jsme my, podivující.

mosoj

rozsviť

Opravuji dříve se neříkalo rožni ale roužni !!

ten který je

rozsviť

Rozsvítit.Svítání jako světlo.:-)

Sůwa

rozsviť

Moje první tchýně žila jižně od Plzně a ta říkala nejen roužni, ale i sfoukni.

anonym

rozsviť

Rožni! Znám, ale je vnímáno spíše jako archaismus – používala to kdysi babička na Táborsku.

venkovan

rozsviť

Tedy ani jedno, ani druhé.
U nás se říká" Stiskni ten a ten vypínač aby do kontaktu žárovky mohlo proudit 204 V tím se v žárovce mohl elektrický proud přeměnit ve světlo.
Krátké a výstižné a pochopí to i Eskymák. natož pražák

aramah

rozsviť

Rožni, jsem už taky slyšela ale ne nepoužíváme.

Damiana

rozsviť

Rozsviť. Rožni jsem neslyšela. Zažni ano, na Slovensku.

mojitek

rozsviť

Samozřejmě rozsviť.A říkáte : světlo ŽŇÍ nebo světlo SVÍTÍ?

briketka10

rozsviť

babička a příbuzní z Brna a okolí říkají rožni, jako všude tam, kde místo Josef-Jožin tomu jsem dost dlouho nerozumněla jako malá 😁

lenka.seda

rožni

Jak kdy ale většinou rožni 😁

anonym

rozsviť

Jsem z Krkonoš a tady se říká rozsviť.Ale byl jsme na vojně a tam všichni moraváci říkali rožni (také jsem jim první den nerozumněl co chtějí).
Pokud se tedy u vás říká rožni, tak se musí také říkat ZADUS, což značí zhasni.Tak to také říkali kluci z Moravy.
Všichni žijeme v České republice, ale moravák (Brňák či Ostravák) si nerozumí s Krkonošákem.Každý máme svoje nářečí.

IK

rozsviť

co vím rožni říká můj švagr ze Slovenska

Jikra

rozsviť

nargorn

rožni

Píše se to rozžni, a v tu Brně aj tak vyslovuje, „rožni“ je příkaz k opékání masa na rožni 😁

Já...

rozsviť

Jednoznačně ROZSVIŤ! Měl jsem to doma – manželka je z Moravy a taky to na mne cca 3 roky zkoušela. Už ji to naštěstí přešlo…

A guentos má recht – když už, tak „rozžhni“!!! Jako bych viděl ty spadlé brady nechápajících moraváků!

A doplňková otázka: jak řekne zastánce tvaru „rožni“ když chce někomu hezky česky přikázat, aby rožnil (např.maso) na ohni? Že by „opékej“?
Připomínám předem, že „grilluj“ není české slovo…

Shuffle

rožni

Rožni je nej. Co je ale zajímavé…Moraváci rozumí i rožni i rozsviť. Pražáci pouze rozsviť.

terry

rozsviť

Itter

rozsviť

verunka483

rožni

GM

rožni

Moniccc

rožni

anonym

Prosím o pozorné přečtení – „u nás je VNÍMÁNO JAKO archaismus“, ne že je to ten slovní druh. Zkrátka to považujeme už za zastaralé a překonané (ve smyslu anachronismu). Takže, trochu soudnosti s překrucováním pro osobní napadání.

mojitek

WeeBear : správně by mělo být „krouhátko“(jestli máte na mysli ořezávátko),strou­hátkem/ struhadlem se připravují pokrmy.A slámka se říkalo kdysi a říká i dnes běžně v Čechách.Brčko je ale vžitější lidový název a slámka se ujala spíš v odborné terminologii.

annas

Pro zájemce doplním původ slova rožnout, rožni.

Etymologický slovník uvádí: rozžéci. Já rozežhu, -žžeš, -žže. Dvě „žž“ se špatně vyslovovala, takže došlo v důsledku hláskových i tvaroslovných změn ke úpravě: rožnu, rožne – rožíti, rožnout.
Proč se slovo užívá na Moravě, nelze zjistit.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Sůwa

Copak, že se tu tolik navážíte do Pražáků? Když se po Praze zeptáte odkud kdo pochází, tak skutečně z Prahy i po rodičích či prarodičích je nás opravdu jen málo a já už jsem taky babička.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.