zjentek

Řekni mi, koho jsi volil(a), a já ti řeknu, jaký(á) jsi. Platí?

Quentoši, dokázal bys mně vysvětlit tu čárku? Ještě stále jí takto NEROZUMÍM! 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
quentos

Blbost. Nesmyslná generalizace.
Vzpomněl jsem si na příhodu z dětství: „Dědo, koho budeš volit?“
„Třešničky…“

Vytřeštil jsem voči. Děda byl přece vždycky moudrý a měl mě ze všech vnuků nejradši, koneckonců jsem po něm zdědil barvu očí. A teď tohle…
Přijel jsem domů. „Mami! Děda bude volit KOMUNISTY!!!“

Maminka mi musela vysvětlit, že existují i hodní komunisti… Takže ne, s politickými preferencemi charakter nesouvisí.

Další odpovědi
Ametyst

Jistě že platí.

Rokio

Spolu.

Doufám, že jsem nezvolil to vůbec největší zlo.

Jink by se stalo – Oh no. Oh no. Oh, no, no, no, no. Má víra ve světlo je neochvějná. Za čest a slávu.

Já, Rokio, jsem to myslel dobře, pokud jde o volení toho, koho jsem zvolil.

Filip84

No, u tebe to platí: jsi fašista a hlupák, volil jsi fašisty a manipulanty – ono volit někoho, kdo ti slibuje průměrnou mzdu Kč 70,000.00 a důchod Kč 50,000.00, přičemž ještě jeho program má tři věty, nebo spíše „věty“, prostě o něčem vypovídá. U tobě podobných to, samozřejmě, taky platí, rozuměj u fašistů a / nebo hlupáků, jinak, samozřejmě, ne.

Pokusím se ti vysvětlit, proč k volbám ze zásady nechodím (nikdy jsem u žádných nebyl), i když se obávám, že to stejně nepochopíš.

Před každými volbami si, ze zvídavosti i akademického zájmu, vyplňuju volební kalkulačku a dvakrát (tj. teď i v roce 2021) mi vyšla Levice. Fajn, tak hurá k volbám a vol Levici, ne? Ne!

Proč? No tak za prvé, k čemu bude, abych já šel do nějaké volební místnosti, bral si tam lístky, dával dokumenty, šel za plentu, hledal v těch lístcích správný papír, strkal ho do obálky a házel tu obálku do urny, když ta strana obdržela v parlamentních volbách 639 platných hlasů a nyní, ve volbách do evropského parlamentu, 2,296 platných hlasů? Jako ano, na to, že je opravdu nikdo nefinancuje, že se jejich propagace děje na sociálních sítích a na ulicích, je to ohromný úspěch, to bez debat, ovšem takovým tempem se do (našeho) parlamentu dostanou tak v roce 2060.

Jasně, můžeš namítnout, že kdyby uvažoval každý tímto způsobem, tak se nikdy nic nezmění, že každý hlas se počítá. Jistě, ryze v tomto smyslu jistě. Ale ono nejde, primárně, vůbec o počet hlasů.

Primárně jde o to, že ten jejich program je, sice, věcně správný, není to tam debillárium, takže má i hlavu a patu a zdá se, že by byl i reálně uskutečnitelný, ale to není podstatné, protože ho nikdy nebudou moci realisovat.

Oni i kdyby – theoreticky – vyhráli volby, tak se jim stane „ouraz“. Nikdy nevyhrají volby tak, aby měli většinu, to je nesmysl, a kdyby vyhráli, jako, dejme tomu, svého času ANO, tak s nimi nikdo nepůjde do koalice. Jsou moc hr, jsou moc radikální, nehledě na to, že by byli jediná levice v parlamentu, protože žádná jiná se tam, poslední dobou, nedostává. A pokud by vyhráli oni, tak by hlasy těch ostatních levicových stran, zákonitě, museli přebrat.

Ale nevyhrají, to je ztráta času se o tom bavit, společenské změny se nedělají ve volební místnosti, tečka.

quentos

Zjentek: K doplnění otázky: Čárkou oddělujeme větu vedlejší od věty hlavní. Věta hlavní je taková, která může stát samostatně a dávat smysl (takové tam jsou dvě: „Řekni mi“ a „Já ti řeknu“). zatímco věta vedlejší („koho jsi volil(a)“ nebo „jaký/á jsi“) je vždy závislá na větě hlavní, bez níž smysl nedává. No a když oddělení věty hlavní od věty vedlejší stojí v cestě spojka, čárka se předsouvá před ni.
Tohle je hrozně častá chyba, protože většina lidí má v hlavě radu učitelky ze 3. třídy ZŠ, že před „a“ se nepíše čárka (proto tuhle chybu tak frekventovaně dělají i pisálkové z Novinek a SZ). Jenže učitelka zapomíná dodat „většinou“…

zjentek

Že se před spojkou píše čárka, včetně „a“, s tím problém nemám. Mám problém POCHOPIT tu podstatu, o které mně zde (třebaže moudře) píšeš. Protože se mně zdá, že např. „koho jsi volil“ může být klidně věta, která může stát samostatně a dávat smysl (tedy může být větou hlavní). A když se v tom takto zamotám, napadá mě, zda po opravě nebylo třeba jednu čárku zase jinde ubrat, protože pokud dává smysl co píši, pak si celou větu správně představím takto: Řekni mi koho jsi volil(a), a já ti řeknu, jaký(á) jsi. Platí?

Nehodlám do češtiny zatahovat novoty, ale… Jsem z toho ťululum, sakra 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Ametyst

Od té doby, co se dělá politika i z vydechovaného vzduchu a z pohlaví, to platí mnohonásobně.

zjentek

Rokijáči, SPOLU??? 😮 Já tak nějak tušil, že ty seš na palici, synu.. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

zjentek

„Řekni mi, koho jsi volil(a), a já ti řeknu, jaký(á) jsi. Platí?“ Platí, splněno, řekl jsem ti to 😉😃