quentos

Původ slova „lhostejný“

vrtá mi to hlavou už dost dlouho; proč je v něm ten náznak „lži“? Naráží to snad na skutečnost, že v 99% případů, kdy tvrdíme, že je nám něco jedno, zas tak úplně jedno nám to není? Jaký smysl ale potom dává věta typu (už nevím, z které knížky ji mám) „bylo mi to tak lhostejné, že už to snad ani víc nešlo“?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda Vám uvedený význam pomůže vysvětlit slovo lhostejnost. Zkuste zapojit svou představivost. Podle staročeského slovníku lhostejnost znamená:
lhostejnost – rozmařilé veselí, potěšení
Belustigung; pak lhostejnost, Gleichgültigkeit. Z adj. lhostajný, viz též – Okrasy v rúše, v krojích, vymyšlených barvách, v drahosti rúcha, v lakotě, v rozkoši a ve mnohé lhostejnosti.
Staročeský slovník.

Doplňuji:
Opět se někomu nelíbí moje správná odpověď a zelený palec. Už jsem několikrát psala, že máte možnost odpovědět sám(a). Závist? Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Další odpovědi
mojitek

mozna to bude mit prapuvod v nejakem jinem slovanskem jazyce